Фейки, чорнуха, зливні бачки: хто і як маніпулює в інтернеті #Медіагігієна

23.12.2019, 15:00
Фейки, чорнуха, зливні бачки: хто і як маніпулює в інтернеті #Медіагігієна - Фото
Колаж LIGA.net

Як правильно читати новини, щоб не стати жертвою маніпуляцій недобросовісних журналістів і гонитви інтернет-ЗМІ за кліками

Інтернет обійшов телебачення. Вперше в цьому році онлайн-медіа та соцмережі перехопили лідерство: на 2% більше українців отримують інформацію саме з інтернету (дослідження USAID-Internews), і ці новини користуються великою довірою. Чи виправдано? Ми вже писали про те, як телевізор та олігархи знищують критичне мислення. Друга частина - про те, як не стати жертвою маніпуляцій онлайн-медіа.

ЯК МЕДІА МАНІПУЛЮЮТЬ ЧИТАЧАМИ

"Найменше свідомих маніпуляцій у незалежних медіа, які піклуються про свою репутацію - таких як LIGA.net, "Новое время", Українська правда", - говорить медіаексперт Отар Довженко. Набагато частіше маніпуляції трапляються в виданнях, які входять до великих олігархічні холдингів: Віктора Медведчука, Ріната Ахметова або Ігоря Коломойського.

І, нарешті, найбільше маніпуляцій - на ресурсах, які апріорі використовуються як інструмент політичного впливу або боротьби, відзначає Довженко: "Йдеться, наприклад, про проросійський ресурс "Страна", сайти Шарія та інші подібні".

Рейтинги дотримання стандартів журналістики популярними онлайн-медіа регулярно складає Інститут масової інформації. На дні моніторингу ІМІ за листопад - "Страна", на якій тільки 62% матеріалів відповідають стандартам, і ресурс Znaj - взагалі 18%.

Читайте також: Обоз, "Страна", Znaj. Хто стоїть за заанґажованими (і не дуже) ЗМІ в Україні

Топ-п'ять основних прийомів, якими ЗМІ свідомо чи ні маніпулюють читачами:

ДЖИНСА - умисне розміщення прихованої реклами під виглядом звичайної новини. "Кількість джинси залежить від подій, які відбуваються в країні - наприклад, від циклу виборів", - пояснює LIGA.net аналітик ІМІ Ірина Земляна. Навесні і влітку основними замовниками джинси були політики та партії, які не хотіли світити свою агітацію під маркуванням "реклама". Але зараз баланс змістився в бік бізнесу і комерції, стверджує вона. Ще одним новим антитрендом осіннього кварталу стало розміщення матеріалів, спрямованих проти конкретних законопроектів: наприклад, про податкові правки та протидію політичній корупції.

Багато медіа в Україні розглядають джинсу як вид заробітку. "Але насправді вони більше втрачають, тому що довіра аудиторії - найбільша цінність", - вважає Земляна. Антилідерами із розміщення джинси в жовтні-листопаді в рейтингу ІМІ стали РБК (39 текстів за тиждень моніторингу), "Обозреватель" (31 матеріал), 112.ua та NewsOne (по 30 текстів).

Фейки, чорнуха, зливні бачки: хто і як маніпулює в інтернеті #Медіагігієна

Джинса. Хто замовляє, а хто публікує приховану рекламу

ФЕЙКИ І РОСІЙСЬКА ПРОПАГАНДА. В Україні є кілька джерел, які планомірно поширюють меседжі, співзвучні з російською пропагандою, пояснює Отар Довженко. Це знову ж ресурси з холдингу Медведчука, сайт Страна.ua, сайт Шарія, а також найбільш нерозбірливі "зливні бачки". Саме вони часто стають проміжною ланкою для поширення фейків за українськими ЗМІ: як це було у випадку з придуманим вбивством українського військового під Львовом. "І ще є широке коло зливних бачків, які є вторинною зоною поширення цих пропагандистських меседжів", - вважає медіаексперт.

У подібних інформаційних спецсайтів, хоч офіційно вони і подають себе як українські видання, зазвичай відсутні відкриті дані про власників, додає медіакоординатор Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова. Максимум - форма зворотного зв'язку або e-mail.

Читайте також: Донбас - бандерівцям, або Врятувати пропагандистку Скабєєву. Фейк місяця з #Медіагігієна

ЧОРНУХА І ЗЛИВИ. З цим контентом працює окремий клас онлайн-платформ, який медіаексперти називають "зливними бачками люкс": це проекти типу холдингу Znaj. "Тут можуть розмістити свої маніпулятивні та токсичні матеріали практично всі - і користуються цим активно", - стверджує Довженко. Арсенал маніпуляторів багатий: вигадки, напіввигадки, тенденційний підбір фактів, абсурдні звинувачення, неавторизовані суб'єктивні оцінки, фальшиві документи тощо. Винахідливості немає меж.

СПОТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ. Для цього може бути задіяний цілий ряд прийомів маніпуляцій: зливи розслідувачам, публікація позиції тільки однієї сторони, підтасовка даних і соціології, суб'єктивна думка журналіста замість фактів, фальсифікація джерел, посилання на таємничі джерела без підтвердження в інших місцях, однобокий відбір подій для висвітлення або замовчування.

Як правило, подібні маніпуляції проводяться в рамках "інформаційної політики" власника."Мені здається, власники встановлюють межі: з тими дружимо, тих критикуємо, тим допомагаємо, тим шкодимо", - вважає Довженко. Тобто, зазвичай це виглядає як м'який контроль. виняток - великі холдинги олігархів: "Там політика для всіх одна й підтримується централізовано. Так пристойний колись сайт ZIK перетворився в медведчуківський смітник за лічені дні, коли його продали Медведчуку".

Читайте також: Давайте рятувати журналістику. Ось п'ять проблем і п'ять рішень #Медіагігієна

ШОКОВИЙ КОНТЕНТ. Найбезпечніший спосіб маніпуляції читачами. Його основна мета - підвищити кликабельность заголовків (шок, сенсація, неймовірно), від якої багато в чому залежить заробіток інформаційних ресурсів на рекламному контенті.

Фейки, чорнуха, зливні бачки: хто і як маніпулює в інтернеті #Медіагігієна

ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ МАНІПУЛЯЦІЙ: П'ЯТЬ КРОКІВ. Заступник головного редактора StopFake Вікторія Романюк:

Крок перший. Складіть шорт-лист перевірених ЗМІ. В Україні є ряд організацій, - Detector Media, ІМІ, Internews, - які проводять регулярні моніторинги на правдивість, достовірність і дотримання стандартів. Вони визначають лідерів та аутсайдерів серед онлайн-ЗМІ.

Крок другий. Але не довіряйте їм беззастережно, навіть ЗМІ з хорошою репутацією. Є сенс читати кілька хороших ЗМІ і зіставляти інформацію в них. Тому що навіть хороші медіа теж можуть помилятися і потрапляти в пастку маніпуляцій. Остання - репост заяви каналу "Росія 1" про те, що Зеленський дав їм велике інтерв'ю, яке виявилося брехнею. Його опублікували Апостроф, "Новое время", Фокус, Українська правда і багато інших. Хоча, по суті, це була велика маніпуляція, - з мухи слона, - яку запустили російські ЗМІ (журналісти LIGA.net зробили всього один дзвінок прес-секретарю Зеленського Юлії Мендель, щоб не повестися на фейк - ред).

Крок третій. Не керуйтеся емоціями. Якщо новина зачепила вже в заголовку, то з високим ступенем ймовірності вона може виявитися фейком. Для початку варто закрити комп'ютер і витримати паузу. "Will see" - давайте заспокоїмося, почекаємо і подивимося. Подібні вкидання спрямовані саме на те, щоб тримати українців у напрузі, що веде до емоційного вигоряння - раз, і підігрівання протистояння в суспільстві - два. А це одне з головних завдань російської пропаганди: створювати додаткове протистояння в Україні.

Крок четвертий. Дочитуйте до кінця. Навіть якщо рука тягнеться репостнуть - не робіть висновок тільки із заголовків, ними легко маніпулювати. А ось дочитавши новину, можна зрозуміти, на чому новина базується - факти або суб'єктивна точка зору, хто джерело, куди веде посилання. Як правило, багато шерів робиться саме з розрахунку на клікабельний заголовок, а зовсім не на якісний контент.

Крок п'ятий. Порівнюйте й аналізуйте. Подивіться, як подали інформацію інші онлайн-медіа. Задайтесь питаннями: чому ви бачите цю новину, чому вона з'явилася саме зараз, чому саме на цьому джерелі, хто власник ресурсу, чи є про нього інформація, які автори на ньому публікуються, який взагалі там контент. Будьте уважні і тримайте голову холодною в інформаційній війні.

Читайте також: "Не заплатив за контент? Заплатиш мізками". #Медіагігієна з Вікторією Романюк

Читайте матеріал російською: Фейки, чернуха, сливные бачки: кто и как манипулирует в интернете #Медиагигиена

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини