RU

Доктор Хаус із Харкова: як українські айтішники створюють медицину майбутнього

12.09.2019, 13:26
Доктор Хаус із Харкова: як українські айтішники створюють медицину майбутнього - Фото
Ілюстративне фото: pixabay.com

Українські інженери придумали, як діагностувати хворобу Альцгеймера, дізнатися ризик меланоми по фото і визначити початок інсульту по селфі

Кількість людей на планеті стрімко зростає з кожним роком, а число медиків не встигає. У той же самий час в геометричній прогресії збільшується кількість користувацьких даних, які збирають гаджети. Тут вже без штучного інтелекту не впоратися. У майбутньому він зможе оперувати всіма цими даними з користю для людей.

"Наявності великої кількості даних, вміння з ними працювати і перетворювати достатньо, щоб робити висновки, які часто перевершують можливості діагностування лікарів", - говорить data science expert, лідер напрямку машинного навчання в GlobalLogic Kharkiv Ігор Манжос. Більше половини з тисячі інженерів харківського підрозділу IT-компанії працюють над рішеннями в області медицини.

Журналіст Liga.Tech побував в цьому офісі. Ось кілька розробок, які дають розуміння, якою буде медицина майбутнього і який внесок в неї роблять українські IT-фахівці.

Система діагностування хвороби Альцгеймера

Українські інженери GlobalLogic створили систему, яка завдяки запису голосу пацієнта і його МРТ може з імовірністю в 85% визначити наявність або відсутність хвороби Альцгеймера зараз і перспективу її виникнення в горизонті п'яти років. Адже діагностування цієї хвороби є для лікарів нетривіальним завданням.

Для цього інженери за допомогою штучного інтелекту проаналізували анонімні дані 480 людей. Вивчалися близько 30 різних показників, включаючи дані тестів, біомаркери крові, МРТ і знімки головного мозку.

Завдяки великій вибірці пацієнтів стало ясно, які саме тести і показники з найбільшою ймовірністю впливають на позитивний діагноз.

Так, наприклад, раса і вік людини дуже мало впливають на можливість захворіти хворобою Альцгеймера. Стать людини також дуже мало впливає. Освіта впливає більше. Сімейний стан практично не впливає.

Які фактори вливають на наявність хвороби

Головними індикаторами вірогідності хвороби стають показники спеціальних біо-тестів. Дослідження допомогло зрозуміти, які з них потрібно точно робити, щоб система могла проаналізувати, чи є у людини ризик захворіти.

Важливо, що штучний інтелект дозволяє побачити зміни на знімках, які не завжди бачать лікарі. А в сумі з іншими результатами досліджень система, як стверджують її творці, може прогнозувати дуже точно.

Розпізнавання меланоми по фотографії

Інженери компанії використали базу фотографій здорових і нездорових родимок з коментарями лікарів та навчили штучний інтелект розрізняти їх з точністю 85%.

Користувач завантажує додаток на свій смарфтон, завантажує або фотографує свою родимку.

Далі додаток аналізує колір та ореол родимки і через кілька секунд видає результат - яка ймовірність, що його родимка може бути злоякісною.

Як відзначили в GlobalLogic, такий додаток створювали три інженери протягом 2-3 місяців. Поки його немає у відкритому доступі, але в компанії не виключають, що найближчим часом він може стати доступним для всіх.

Роборука

Інженери показали роборуку, досить примітивну, зроблену з конструктора. Але фішка не в конструкції, а в датчиках, які прикріплені до голови людини. "Силою думки" він буде керувати роборукою.

Гаджет на голові зчитує м'язові імпульси і перетворює їх в рухи руки. Інженери компанії змогли прописати, які імпульси відповідатимуть за ті чи інші рухи роборуки.

Наприклад, оператор моргнув оком - і рука стискає кулак. Цей приклад показує, яким шляхом будуть розвиватися медичні технології, пов'язані з протезуванням. Протези рук управлятимуться за допомогою чіпа, який буде імплантований в голову людини, а пізніше, можливо, і за допомогою думок.

Селфі проти інсульту

Така лякаюча хвороба як інсульт, що традиційно вважається проблемою старих, все частіше стала вражати і молодших людей. Як більшість, напевно, читали, одним з видимих ​​ознак інсульту є неприродне напруження м'язів обличчя, його начебто перекошує.

Щоб перевірити, чи є загроза, достатньо зробити селфі. Система в реальному часі показує, наскільки симетричним, тобто здоровим є обличчя людини. Так люди, у яких є ризик інсульту, зможуть якомога раніше визначити його початок і звернутися за допомогою.

Disclaimer: поїздка кореспондента Liga.Tech до Харкова відбулася за підтримки компанії GlobalLogic

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини