RU

День солідарності: смерть в Донецьку - масштабні протести у Києві

30.11.2011, 09:51
День солідарності: смерть в Донецьку - масштабні протести у Києві - Фото
Фото: ЕРА

Те, що відбувалося вчора в Україні, можна назвати днем ​​солідарності - певної міжрегіональної протестної солідарності проти політики влади

Вівторок, 29 листопада, почався "весело" - в Маріїнському парку Києва, напроти будівлі Кабінету міністрів України, відбулася сутичка між правоохоронцями та активістами громадської організації ветеранів-афганців "Ніхто крім нас". Від самого ранку представники організації спробували встановити там намет, проте місце було відразу ж оточено співробітниками спецпідрозділу "Беркут", які перешкодили даним діям. Одного з учасників акції намагалися затримати, але йому вдалося вирватися. Ще одному мітингувальнику стало погано, і соратники посадили його на лавочку в парку.

Народ постійно прибував, і ще до обіду біля будівлі Кабінету міністрів було вже кілька тисяч протестувальників, які не приховували, що на акцію вирішили вийти після того, як у Донецьку під час знесення наметового містечка чорнобильців загинула людина.

Крім чорнобильців, під Кабмін вийшли представники громадських організацій, підприємців та кількох політичних партій. Частина протестуючих знаходилася безпосередньо під будівлею уряду, інші - на протилежному боці вулиці Грушевського, в Маріїнському парку. При цьому рух по Грушевського не перекривали, мітингувальників від дороги відділяли ряди співробітників спецпідрозділу "Беркут". Кілька автобусів з "Беркутом" знаходилися і під стінами Кабміну.

Чорнобильці роздавали листівки зі своїми вимогами - виплатити кошти, які вони мають отримати за вже прийнятими судовими рішеннями. Також протестуючі збирали підписи за проведення референдуму про розпуск Верховної Ради.

Все було майже спокійно, поки мітингувальники не почали скаржитися на те, що проти них нібито застосовується газ. На думку деяких афганців, це був спеціальний газ, який використовується при розгонах демонстрацій. За інформацією ЗМІ, поряд з учасниками акції постійно проїжджав якийсь білий мікроавтобус з мигалками. Після кожного такого рейду люди скаржилися на дивний солодкуватий запах. "Ми закликаємо владу припинити це, інакше ми перегорнемо цю машину", - обурювалися протестувальники.

Між тим, у київській міліції поспішили запевнити громадськість, що співробітники правоохоронних органів не застосовували ні силу, ні спецзасоби до учасників акції протесту. "Сила і спеціальні засоби до мітингувальників не застосовувалися. Нікого з громадян не затримували", - заявили в прес-службі. Інформацію низки інтернет-видань про те, що міліція застосувала силу до громадян, столичні правоохоронці назвали явно провокаційною.

Трохи пізніше стало відомо, що вимоги протестуючих були передані владі. Тільки сталося це не під стінами Кабміну, а в стінах Українського дому, на об'єднавчому з'їзді Федерації роботодавців. Там виступила Олександра Кужель, заявивши, що передала владі вимоги людей. За її словами, вручила вона ці вимоги безпосередньо своєму колишньому соратнику по партії Сильна Україна віце-прем'єр-міністру - міністру соціальної політики Сергію Тігіпку.

Кужель зазначила, що делегацію протестуючих під Кабміном в Український дім не пустили, "Беркут" перекрив їм дорогу, а їй самій "дуже сильно здавили грудну клітку". "Ми повинні зрозуміти одне: у людей є межа терпіння. Неможливо, коли в бюджеті 2012 року передбачається 16,6 мільярдів на утримання органів виконавчої влади, а на всі соціальні виплати - 13. Тобто, всі афганці, всі чорнобильці, всі матері-одиначки коштують державі менше, ніж утримання органів виконавчої влади", - сказала вона.

"Перше, що вони просять: щоб усі чиновники, депутати і президентська адміністрація до кінця року перейшли тільки на посадові оклади, жодних премій та матеріальної допомоги. /.../ Друге: вони вимагають, щоб у бюджеті 2012 року були серйозно, радикально скорочені всі витрати на утримання органів виконавчої влади. /.../ Третє: вони просять заборонити в бюджеті вносити зміни в соціальні закони. Четверте, Сергій Леонідович, зверніть увагу: вони просять вас виконати указ президента, який повинно було виконати ваше міністерство - це проведення аудиту соціальних виплат, приберіть таких лже-... як Плющ у Верховній Раді, який називає себе чорнобильцем, і Литвин, який називає себе афганцем. Вони просять виконувати закон, а заборгованість реструктуризувати", - сказала політик.

Кужель також зазначила, що чорнобильці не вимагають виконання абсолютно всіх судових рішень, але якщо людині за законом передбачено пенсію 2300 грн., їй зобов'язані виплачувати цю суму, а не 800 грн., як це буває на практиці.

У свою чергу, Тігіпко, виступаючи на цьому ж з'їзді, вкотре наголосив, що на виконання всіх вимог чорнобильців і афганців грошей немає. "Ми провели переговори, я можу сказати: і Союз Чорнобиля, і афганці, ми підписали угоду. Сьогодні вийшла постанова по чорнобильцях, серйозна постанова, з великими можливостями і підвищенням для тих ліквідаторів, які дійсно брали участь у ліквідації. Але йти на всі вимоги ми не зможемо, у нас немає на це грошей, немає 170 мільярдів гривень", - сказав Тігіпко.

Тим часом, в Донецьку, після понеділкового вельми фотогенічного штурму Донецької облдержадміністрації з вилами і лопатами, у вівторок по центральних вулицях носили труну. Цю креативну акцію влаштували місцеві чорнобильські активісти, які таким чином висловлювали протест проти політики влади і заодно поминали померлого 27 листопада учасника акції протесту-голодування шахтаря Геннадія Конопльова.

"Ми - народ Донбасу і всі, хто приїхав підтримати нас, - звертаємося до президента, звертаємося до генерального прокурора з вимогою зупинити судове і міліцейське свавілля у державі, припинити спроби протизаконних дій і маніпуляції цінностями героїчного минулого нашої країни і народу України та забезпечити гідне життя всіх категорій громадян - від новонародженого до глибокого старця", - заявили учасники мітингу.

Після цього шестеро людей взяли на плечі порожню труну, за якою сформувалася колона людей. На кришці труни лежав хліб. На хресті з зав'язаним рушником, який несли попереду, був напис - "Конопльов Геннадій Іванович", і роки життя. Чотири людини тримали в руках вінки. У натовпі були помітні плакати, що свідчать про вищезгадану міжрегіональну протестну солідарність: "Львів з Донецьком", "Одеса з Донецьком" і прапор з написом "Запоріжжя". Порожню труну чорнобильці залишили біля входу до Донецької міської ради.

Незважаючи на такі події дня минулого, прес-секретар прем'єр-міністра Миколи Азарова Віталій Лук'яненко вчора ж назвав безпідставними повідомлення в засобах масової інформації про можливу відставку уряду. "За такі повідомлення, які впливають на рейтинги України, на переговорні процеси, серйозні, державні, потрібно нести відповідальність", - наголосив Лук'яненко. Однак якщо припустити, що президент Віктор Янукович справді не стане поспішати з відставкою Азарова, виникає питання: як тоді він збирається випустити "пар", що накопичився в народі?..

Олексій ПЕТЮХ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини