RU

Чи вдасться уникнути катастрофи. Що не так зі статистикою "ковідних" ліжок в Україні

09.10.2020, 19:20
Чи вдасться уникнути катастрофи. Що не так зі статистикою
Ілюстративне фото: пресслужба КМДА

Чому влада говорить, що для пацієнтів із COVID-19 вистачає ліжок у лікарнях, а волонтери б'ють на сполох

Із середини серпня в Україні зростає кількість хворих на коронавірус і тих, хто потребує госпіталізації. Влада каже, що половина виділених під пацієнтів із COVID-19 ліжок вільні, волонтери і пацієнти пишуть, що лікарні заповнені і не приймають нових хворих. Розповідаємо, про які саме ліжко-місця йдеться, і чому того, що є, недостатньо.

"Дві години 78-річного пацієнта з сатурацією 78 (критично низький вміст кисню в крові. – прим. ред.) не змогли нікуди прилаштувати, швидка телефонувала всім і повернула пацієнта додому", – написала 7 вересня на своїй сторінці в Facebook керівниця волонтерської групи "Корпорація монстрів" Катерина Ножевнікова. Вона допомагає медикам і пацієнтам із коронавірусом в Одесі. Схожа ситуація і в столиці "Якби мені тиждень тому хтось сказав, що я буду по всьому Києву шукати місце в лікарні для своєї мами, я б напевно не повірив... 15-а клінічна – люди лежать прямо в коридорі (за дві доби надійшло 65 осіб), 4-та забита повністю. 8-ма так само. Під усіма інфекційними відділеннями нашого міста вервечки швидких, які раз у раз не встигають привозити хворих із двостороннім запаленням легенів", – написав 8 жовтня у своєму Facebook-акаунті політолог Олександр Кондратенко. Пости про те, що лікарні переповнені, з'являються щодня, про це прямо говорять медики і в Києві.

Скільки ліжок уже зайняті
8 жовтня міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що в країні виділено 37 000 ліжок під хворих на COVID-19, із них 21 000 вже зайняті. Тобто близько 57%.

За словами заступниці глави департаменту охорони здоров'я КМДА Галини Зборомирської, у Києві для хворих на коронавірус виділені 2266 ліжок у 18 лікарнях. Із них, за її даними, заповнено близько половини. Якщо ж вірити даним МОЗ, то заповнюваність лікарень у Києві – вище 70%.

У КМДА не беруться прогнозувати, на який час вистачить існуючих резервів у системі охорони здоров'я. Зборомирська запевняє, що кожен день із лікарень виписують приблизно стільки ж пацієнтів, скільки і госпіталізують. Якщо ж вірити статистиці МОЗ, то це не зовсім так, точніше зовсім не так – щодня заповнюваність лікарень збільшується. Від 2 до 6 жовтня вона зросла з 58,3 до 70%.

Лікар-епідеміолог, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін додає: ліжка так швидко заповнюються ще й через те, що в Україні, й особливо в регіонах, відбувається неправильна госпіталізація:

– Ми не повинні госпіталізувати тих, хто цього не потребує – пацієнтів із легкою формою коронавірусу. Ці ліжка – для людей, які задихаються, середніх і важких хворих. Є офіційні документи з цього приводу, алгоритм госпіталізації. Але ніхто не відміняв поняття "по блату". Ті, у кого є можливості і зв'язки, хочуть перестрахуватися, телефонують і просять покласти їх у лікарню "по знайомству". Все це може привести до сумних наслідків, – говорить Александрін.

Коли настане криза

Наприкінці серпня один із членів уряду на умовах анонімності розповів журналістам, що межа в 3000 нових хворих за день – критична для України. За розрахунками чиновників, при такому рівні захворюваності виділені для хворих на COVID-19 місця заповняться за місяць. Позначку в 3000 Україна подолала 11 вересня. З того часу крива захворюваності стабільно йде вгору, 9 жовтня виявили 5804 нових випадки.

Медики вважають, що криза настане, коли 70% ліжок будуть зайняті. Це може статися вже в листопаді, оскільки кількість хворих зростає, і частина з них потребуватимуть госпіталізації.

–70% – умовна цифра. Тривалість лікування в стаціонарі – як мінімум два тижні. І коли ліжка будуть заповнені на 70%, людей не встигатимуть виписувати перед тим, як нові потребуватимуть госпіталізації, – каже колишній глава Центру громадського здоров'я Володимир Курпіта.

За останній місяць кількість вільних ліжок у лікарнях скоротилася майже на 1200. 18 вересня їх було 20 745, 9 жовтня – 19 576. Але потрібно враховувати, що в лікарнях перепрофільовують нові відділення для боротьби з коронавірусом, і загальна кількість ліжок збільшується – лише з 30 вересня до 8 жовтня їх стало на 7000 більше.


– Місць, що виділені під хворих на коронавірус зараз, – менше 5% існуючих у системі охорони здоров'я ліжок, – говорить Володимир Курпіта. – Є великі резерви, і їх теж будуть підключати. Інше питання – що при перепрофілюванні лікарень потрібно навчати персонал працювати з такими пацієнтами, забезпечувати їх засобами захисту, оснащувати ліжка тими ж кисневими концентраторами.

Медики, у яких немає інструментів для лікування, мало що можуть зробити навіть, якщо є бажання. Та й у самих лікарів, говорить Андрій Александрін, в останні пару місяців почалося професійне вигорання – вони втомлюються, розчаровуються і часто звільняються. Тим більше, обіцяної надбавки в 300% до зарплати за роботу в умовах коронавірусу майже ніхто з них не отримує.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Чи вдасться уникнути катастрофи. Що не так зі статистикою "ковідних" ліжок в Україні

Ілюстративне фото: Роман Балук
Ліжка без кисневих концентраторів

–37 000 ліжок по Україні – це просто цифра, – говорить Андрій Александрін. – Щоб ефективно лікувати хворих, до кожного ліжка має бути підведено кисень. Я знаю лікарні, де під хворих на коронавірус обладнано 50 ліжок, але є лише 10 кисневих концентраторів. Тобто при тяжкому перебігу хвороби лише у 10 осіб із 50 є шанс вижити.

Володимир Курпіта розповідає, що в Олександрівській лікарні Києва у 30-40% ліжок є доступ до кисню, в лікарні №17 – близько 80%, в лікарні №10 – 50-60%.


–З іншого боку, якщо людина з середньою тяжкістю перебігу коронавірусу лежить у стаціонарі навіть на звичайному ліжку без підведення кисню, лікарі зможуть вчасно помітити ускладнення і перевезти її в місце, де є кисень. До того ж, наявність звичайних ліжок допомагає ізолювати хворих, у яких немає можливості зробити це вдома, – наприклад, студентів із гуртожитків, – каже Курпіта.

У Києві зараз 27 пацієнтів підключено до апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ), на кисневій підтримці – 497 хворих. Галина Зборомирська запевняє: з ШВЛ у столиці проблем немає – в лікарнях понад 400 апаратів, а ось кисневих концентраторів на все місто зараз лише 690.

– Це покриває 34% виділених під хворих на коронавірус ліжок. Ми плануємо закупити ще 258 концентраторів. Уже розпочато закупівлю перших 100, – розповідає Зборомирська.

За офіційною статистикою, майже у всіх областях України – дефіцит кисневих концентраторів.

Читайте матеріал російською: Эпидемия | Удастся ли избежать катастрофы. Что не так со статистикой "ковидных" коек в Украине

Тамара Балаева
Тамара Балаева
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини