RU

Битва за годину. Депутати заплуталися з переведенням стрілок

18.10.2011, 10:45
Битва за годину. Депутати заплуталися з переведенням стрілок - Фото
e945ad82b297805f2bd7f5cb95e2e9f2.jpg

Політики, незважаючи на вже прийняте рішення парламенту, все ніяк не можуть визначитися, за яким часом жити країні. За два тижні до дати, коли в Україні раніше переводили стрілки годинників, з'явилися сумніви в доцільності скасування такої практики

Українські політики, незважаючи на вже прийняте рішення парламенту 266 голосами, все ніяк не можуть визначитися, за яким же часом жити країні. За два тижні до дати, коли в Україні традиційно переводили стрілки годинників на одну годину назад, а в 2011 році вперше планується цього не робити, серед народних депутатів з'явилися сумніви в доцільності такого рішення. Серед тих, що вагаються, і спікер Володимир Литвин.

Так, у Верховній Раді вже зареєстровано 4 проекти постанови про уточнення порядку обчислення часу на території України. Їх автори Тарас Чорновіл (Реформи заради майбутнього), Вадим Колесніченко (Партія регіонів), Степан Давимука (БЮТ-Батьківщина) та Анатолій Семінога (позафракційний) пропонують скасувати прийняте 20 вересня постанову парламенту про скасування практики переходу на зимовий і літній час. І якщо ініціативи Чорновола і Давимуки особливих питань не викликають - перший за відповідне рішення 20 вересня не голосував, а другий був проти, то пропозиції Колесніченка і Семіноги виглядають нелогічно, оскільки обидва при голосуванні підтримали скасування переведення годинників.

Вадим Колесніченко в своїй "новій" позиції наголошує, що в останні роки українське суспільство стало експериментальним плацдармом для законодавчих маніпуляцій щодо порядку обчислення часу на території держави. З його слів, згідно з єдиною Картою часових поясів світу (24-годинний формат), яка узгоджена на міжнародному рівні країнами світу, Україна розташована у другому часовому поясі (+2В). Водночас, постанова Верховної Ради від 20 вересня 2011 року призвела до того, що Україна опинилася в третьому часовому поясі (+3С) при ситуації, коли в третьому часовому поясі знаходиться лише невелика частина сходу Україна, а майже вся територія України розташована у другому часовому поясі. "Таким чином, українське суспільство виявилося заручником нав'язаного державою штучного часу (з додаванням однієї години вперед)", - резюмував депутат. Колесніченко пропонує законодавчо закріпити встановлення в Україні часу другого часового поясу згідно з міжнародною системою часових поясів без щорічного переходу на літній і зимовий час.

У свою чергу Анатолій Семінога наголошує, що громадяни України повинні жити за соціальними правилами і біологічними ритмами відповідно до більшості європейських країн. Метою його законодавчої ініціативи є збереження в країні раніше встановленого порядку обчислення часу, визначеного більше 20-ти років тому, зі щорічним переведенням годинникової стрілки в останню неділю березня о 3 годині на 1 годину вперед і в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад.

Не до душі життя в "літньому часі" і депутатам Закарпатської та Івано-Франківської обласних рад, які заявили, що час другого часового поясу є неприродним для громадян України, оскільки світловий день для жителів західних регіонів буде починатися о дев'ятій годині ранку. Більше того, 14 жовтня депутати Ужгородської міськради ухвалили рішення, згідно з яким установам і підприємствам міста з 1 листопада пропонується починати роботу на годину пізніше, ніж загалом по Україні.

Депутатів облрад підтримав і голова МНС Віктор Балога, який не виключив, що постанова Верховної Ради від 20 вересня може бути оскаржена в судовому порядку. Балога зазначає, що найближчим часом українці на собі відчують всі витрати даного рішення парламенту. "Рада пішла не просто проти здорового глузду. Парламентарі, по суті, скасували закони природи і знехтували наукою... Легким жестом руки депутати відмовили своїм співгромадянам в праві жити за природним розкладом, а не за штучними правилами", - сказав міністр. З його слів, парламентарі зобов'язані виправити цю помилку. "Ніщо не заважає депутатам завтра бути розумнішими, ніж вчора, і переглянути своє помилкове нововведення. Аргументів за збереження саме зимового часу більше ніж достатньо - їх вже відкрито висловили численні вчені, експерти, лідери громадської думки, журналісти впливових ЗМІ", - зазначає Балога.

Тим часом, голова Верховної Ради України Литвин висловив здивування щодо позиції деяких членів уряду, які виступили проти такого рішення парламенту. Він зауважив, що коли був внесений відповідний проект постанови з даного питання, то уряд загалом з таким підходом погодився. З його слів, Кабмін лише говорив про те, що енергетикам додатково потрібні 300 мільйонів гривень, але, мовляв, "це не проблема, ми її реалізуємо". "І після того, як ця постанова була прийнята, почалася дискусія. У тому числі окремі чиновники прийшли до тями, звинувачуючи Верховну Раду, що вона голосувала, не приходячи до тями, а вони, очевидно, заднім числом прийшли до тями, стали підіймати це питання", - сказав Литвин.

Однак вже 17 жовтня Литвин заявив, що рішення парламенту про скасування переходу на зимовий час було поспішним і пропонує переголосувати це рішення. "Треба визнати, що прийняття рішення було поспішним, ми не врахували всіх наслідків, які воно за собою спричинило", - сказав Литвин. Спікер зазначив, що рішення щодо часового поясу має регулюватися законом. У зв'язку з цим він запропонував скасувати рішення парламенту про те, щоб не переходити на зимовий час і доручити Кабінету міністрів протягом місяця внести проект закону, який буде передбачати перехід на зимовий час без подальшого переходу на літній.

Крім іншого, в Партії регіонів пропонують не повертатися до зимового часу, а знайти компромісний. Лідер регіоналів Олександр Єфремов запропонував: "Наша позиція наступна: отримати висновки в письмовій формі і виходячи з того, якими ці висновки будуть, ухвалити відповідне рішення. Справа в тому, що у нас велика за територією держава, і якщо на сьогоднішній день, припустімо, незручно в західних територіях, тому що там сонце сходить пізніше, ніж на сході, то ухвалити рішення в зворотну сторону… ми приймаємо рішення, коли на сході країни о четвертій годині вже ніч наступає, тобто, і там і там відповідні незручності. Тому правильно було б знайти тут компромісне рішення… Коли на поступку йде і одна, і інша сторона, і цей компромісний час влаштовує всіх жителів, що проживають на території України".

А ось міністр охорони здоров'я Олександр Аніщенко цілком підтримує новий формат часу в Україні. "Мені дуже не подобається перехід з літнього часу на зимовий... будь-яка зміна завжди позначається на здоров'ї людини. Знижується емоційний фон, втрачається опірність організму. Тому навіщо створювати зайві труднощі для людини. Найголовніше визначитися, а який економічний ефект від всіх цих пертурбацій.. Це не означає, що ми беремо російський приклад", - неодноразово наголошував міністр, вважаючи нераціональним перехід на зимовий час, оскільки, на його думку, треба жити за відповідним для даного часового поясу часом.

Астрономи також мають своє бачення на цей рахунок. "Дуже сильно зсунеться полудень на годиннику від фактичного, - розказав доцент кафедри астрономії Інституту астрономії при ХАУ Дмитро Станкевич. - Ми штучно "від'їжджаємо" на 1000 км на схід, і якщо для Харкова це означає на практиці зсув всього на півгодини, то Західна Україна буде зустрічати полудень в 13:30. І тепер всю зиму українці будуть вставати дуже рано". Зі слів вченого, більшість країн Європи як і раніше пересуватимуть стрілки двічі на рік, і різниця у часі з ними буде плаваюча - дві години влітку, три - зимою.

Варто зазначити, що перед прийняттям рішення про скасування переведення стрілок годинників політики не подумали поцікавитися думкою на цей рахунок у самих же громадян. Питання про те, в якому ж часовому поясі комфортніше за все жити українцям, так і не було поставлений на всенародне обговорення. Водночас, згідно з опитуванням щодо скасування переведення годинників на зимовий/літній час в Україні, проведеним серед користувачів порталу ЛІГА.net, 43,8% респондентів позитивно відгукуються про таку ініціативу. 34,9% учасників опитування вважають нововведення негативним. 15,6% затруднилися з однозначною відповіддю, і 5,7% вибрали варіант відповіді "мені все одно". Опитування "Зимовий або літній час?" проводився на порталі ЛІГА.net з 7 по 10 жовтня. Участь в ньому прийняли 1794 респонденти - відвідувачі порталу.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини