4G за сценарієм Зеленського. Чому Київстар та Інтертелеком увійшли в клінч і що буде далі

4G за сценарієм Зеленського.  Чому Київстар та Інтертелеком увійшли в клінч і що буде далі - Фото
Олександр Животовський (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)
11.10.2019, 11:01

Мобільні оператори повинні переділити ефір, щоб покрити 4G всю країну. Але які палки в колеса може вставити Київстар? Або будь-який інший оператор

Уже в березні 2020 року чотири мобільні оператори - Київстар, Vodafone Ukraine, lifecell, Інтертелеком - повинні отримати нові 4G-ліцензії, які зобов'яжуть їх покрити 90% населення України. За попередніми прорахунками СЕО Київстар Олександра Комарова, для цього кожній з компаній доведеться витратити 3-4 млрд грн.

Але для того, щоб здійснити цей план, всім чотирьом компаніям у цьому році доведеться здати свої частоти в смугах 800-900 МГц, щоб регулятор перерозподілив спектр і видав нові ліцензії.

Тут виникла проблема. Найбільший оператор Київстар і найменший гравець Інтертелеком увійшли в конфронтацію. Перший навідріз відмовляється працювати в діапазоні поруч з одеською компанією. Мотивація - гравець №4 буде створювати перешкоди. При цьому в Інтертелекомі так не вважають.

Клінч може поставити під загрозу всю схему з обміну ефіром. Це ставить під загрозу виконання указу президента Зеленського. Звіт перед ним уже дуже скоро - в кінці місяця на Маріупольському форумі. Що ж робити?

Журналіст Liga.Tech зустрівся з головною Національної комісії з питань зв'язку та інформатизації. Той в невеликому інтерв'ю розповів, у чому ж корінь проблеми і чи можна її вирішити.

- Що відбувається в суперечці за частоти під LTE?  Полярні позиції у Київстару та Інтертелекому.  Може, ви внесете ясність?

- По-своєму мають рацію і ті, і інші. Наприклад, Інтертелеком. Правда полягає в тому, що CDMA не призначена для використання в Європі. Тим не менш, це український оператор, який працює тут давно. Потрібно сказати, що ліцензії на CDMA були видані ще в 1997 році. А ліцензії на E-GSM, сусідні смуги, на яких працює Київстар, - в 2006-му. Позиція, коли представник Київстару каже, що CDMA - це агресор, не дуже коректна.

Обидва оператори є українськими, у них є абоненти. На початку року ми проводили перевірки використання радіочастотного ресурсу, у тому числі, у Київстару і Інтертелекому. Ми хотіли зрозуміти, чи виконують вони умови ліцензії. Виявилося, Київстар задіює частоти E-GSM. Питання було вичерпано.

Розуміємо, що є дві технології, які трохи не сумісні. І Інтертелеком, і Київстар працюють у цих частотах вже дуже давно. Київстар також говорить про те, що за час роботи вони встановили дуже багато фільтрів на свої базові станції.

Але з Інтертелекомом потрібно щось робити, тому що питання не тільки в Київстарі, але і в наших західних партнерах. Раз у квартал у нас відбуваються зустрічі з операторами з Польщі, Румунії та всіх прикордонних західних країн. У них є питання до CDMA, яка їм фонить.


Олександр Животовський (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

- А кому вона заважає?

- У цих частотах Польща, наприклад, продавала ліцензії на LTE. Польський регулятор приїжджає сюди і говорить, що їх оператори заплатили купу грошей за частоти, а від нас йдуть перешкоди. Нам потрібно щось робити. Тому що розглядаються варіанти, що польські оператори подадуть в суд на польського регулятора.

- Як взагалі вирішується питання перешкод?

- У нас є Український центр радіочастот. Будь-який оператор, який бачить у себе на мережі перешкоду, звертається із заявкою, в якій позначає: в такий-то точці, в такий-то час моя базова станція працювала в такому-то режимі, ми побачили перешкоду такого-то характеру. УДЦР відправляє в цю точку машину з антенами і починає вимірювати. На це відведено 25 днів. Ми зараз запропонували скоротити цей термін до двох тижнів для зручності.

А тепер увага: до цього року з боку Київстару заявки про перешкоди були поодинокі. Одна заявка на рік, щось близько того.

Це не означає, що перешкод немає. Просто всі навчилися жити з цим і якось вирішувати це все шляхом розташування станцій.

- Добре, чи можуть перешкоди посилитися, коли запуститься LTE?

- В результаті майбутнього рефармінгу, частот, в яких працює CDMA, стає в два рази менше на перехідний період, а далі в три. Інтертелеком здає частину, переліцензує і переходить в LTE. Київстар - єдина компанія в Україні, яка працює в E-GSM. Ні Vodafone, ні lifecell в ньому не працюють.

- Який масштаб проблеми?

- З одного боку у нас є 2000 базових станцій Інтертелекому, з іншого боку - 7000 станцій Київстару в E-GSM. Вони працюють разом багато років, поодинокі випадки скарг. Київстар поставив фільтри, Інтертелекому УДЦР видає дозволи з урахуванням всіх цих моментів.

І тепер я питаю Київстар: "Якщо частот стає менше, чому проблем стає більше?"

- Олександр Комаров в свіжому інтерв'ю говорив, що доведеться ставити багато фільтрів і т.д. І це дуже дорого.

- Фільтри там вже стоять. Наскільки я розумію, там 600 проблемних секторів. Тобто 300 базових станцій з 7000.

Але ми як регулятор повинні всіх мирити. Головне, щоб не постраждала якість зв'язку. У Київстарі мені кажуть - потрібне дослідження, щоб визначити критерії перешкоди. Ми запрошували всіх операторів зібратися в УДЦР і з'ясувати, де є перешкоди. Всі чотири оператори збираються - Київстару немає. Місяць йшли лабораторні дослідження. Я двічі телефонував Комарову з питанням, чому їх немає. Відповідь була: ми по e-mail писали питання, нам не відповіли, тому ми не вважали за потрібне приїхати.

Олександр Животовський (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

- Тобто Київстар саботує процес?

- Не сказав би. Але йде складний процес, який ми не зовсім розуміємо. Київстару потрібно здавати частоти.

- Тобто він проти того, щоб здавати частоти?

- Поки не йде далі міркувань "E-GSM - це погано".

Звіт УДЦР (перегортає) говорить: проблема дійсно існує. Є певна кількість секторів, на які перешкоди йдуть. Але при використанні фільтрів - що Київстар увесь цей час і робив - кількість уражених секторів - від 2 до 5 відсотків.

- І це масштаб проблеми?

- Так.

- У підсумку до чого це призводить? В кінці місяця планується важливий форум у Маріуполі з президентом Зеленським, де буде оголошено, як виконується його указ щодо 4G. У що може вилитися?

- Ми цим хороводом займаємося не менше року. Хотіли дати можливість усім запустити LTE-900. Те, як зараз частоти розподілені між великою трійкою і Інтертелекомом, цього зробити не дозволяє. Не спрацювало.

Потім вийшов указ президента. Тоді ще пан Гончарук був заступником голови Офісу президента, а його команда з BRDO брала участь у всіх цих переговорах. Тепер вже увагу процесу приділяють і нинішній прем'єр-міністр, і міністр цифрової трансформації, і новий заступник Федорова Олександр Шелест.

Ми запропонували план, який говорить про те, які юридичні дії повинні здійснити оператори.

Все починається зі спільних заяв чотирьох операторів. Тому що як регулятор ми не маємо права забирати у них частоти.

Потрібно звернення діючих орендарів спектру про те, як вони хочуть змінитися. Цей план повинен бути підписаний чотирма операторами. На певному етапі ми домовилися про пропорції: 10,7 МГц дістанеться Київстару, 7,9 - Vodafone, 5,7 - lifecell. Мова про 900-ий діапазон.

- А Інтертелеком?

- А він стоїть трохи осторонь і займає частоти у 800-му діапазоні. У нього буде 10 МГц. 5 МГц він хоче під LTE, 5 МГц - залишається поки під CDMA.

Пропорції між трійкою ми проговорили. Далі потрібно розділити по регіонах. Тому що в кожному регіоні різна кількість частот, у кожного оператора в кожному регіоні різна кількість абонентів і потреби в спектрі. lifecell говорив, що вони згодні на 5,7 МГц, але за умови, що в 10 областях у них буде 6 МГц - інакше не виходить.

На всіх спектру не вистачає. Всім догодити не виходить.

Якщо всі погодяться, ми відправляємо документи в АМКУ, щоб отримати зелене світло.

- То є підтвердження, що це не змова.

- Змова - погане слово, є "узгоджені дії". Нам потрібне підтвердження, що в цьому нічого поганого немає, немає обмеження конкуренції.

Олександр Животовський (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

- На яке покриття 4G зобов'яжуть операторів у ліцензіях?

- Останній раз - в середу - ми їм представили умови покриття, які узгодили з Олександром Шелестом і хлопцями з BRDO. Потім ми це пакетом понесемо в уряд, але спочатку повинні узгодити це тут, на робочому рівні.

У нас з останнього тендера в 1800 МГц є зобов'язання за 3 роки покрити LTE міста з населенням більше 10 000 чоловік. У цих містах всього проживає 60% населення. Але чинне покриття вже більше - ми отримали покриття 3G і 4G в 74%.

Умови покриття в нових ліцензіях для LTE-900 - всі міста 2000+, але не менше 90% населення за 2 роки.

- А як же населені пункти з населенням 500+ (цей норматив озвучувала СЕО Vodafone Ukraine Ольга Устинова)?

- З цього питання була дискусія. Ми просили операторів дати терміни по покриттю міст з 2000 жителів, 1000, 500 і 300. Не вимагали. Зупинилися на 2000+, міжнародні дороги - за 30 місяців, національні - 48.

- Коли оператори повинні подати заявки?

- Попросили їх вчора зробити це до наступної п'ятниці. Тому що уряд поставив нам дедлайн до форуму в Маріуполі, який буде 29 жовтня.

- Дедлайн щодо чого?

- Щодо домовленісті і згоди.

- А якщо оператори не будуть згодні?

- Я практично впевнений, що ми це зробимо.

- Ви ж напевно читали інтерв'ю Комарова, де він готовий вийти на сцену в Маріуполі і сказати "ми і в 1800-му готові покривати населення". Натякаючи, що чорт з ним, з цим 900-м діапазоном. Ви так впевнені, що всі домовляться, але ось Київстар дає інші сигнали.

- Ми розуміємо, що у кожного з чотирьох операторів є свої забаганки. Інтертелеком, наприклад, не розуміє, навіщо потрібно чекати всіх.

Найбільший оператор же приходить і каже, що держава чомусь нічого не робить з приводу CDMA-технології. Так що, державі закрити бізнес Інтертелекому?

Або найбільший оператор міркує, скільки операторів повинно бути на ринку. Це погана карма. Такі розмови ні до чого доброго не ведуть.

- Можна примусити Київстар до діалогу?

- При використанні деяких частот є так звані підвищувальні коефіцієнти плати за використання фрагментованого спектру і його надмірну концентрацію. Одна з причин, чому у нас все вийшло в 1800-му діапазоні (оператори здали свої частоти і отримали нові LTE-ліцензії на тендері в 2018 році - Ред.), - там діяли такі коефіцієнти. Якби все залишилося як є, то оператори платили б за ефір помітно більше. Але вони домовилися і обмінялися ефіром. І коефіцієнт став 0,75, тобто, знижувальним. Сьогодні ведуться розмови в податковому комітеті про збільшення цих коефіцієнтів у 900-му діапазоні.

- Київстар потрапляє?

- Так, Київстар потрапляє в концентрацію і фрагментацію. А на фрагментацію потрапляють всі. І ми оцінюємо чистий ефект від цих коефіцієнтів в 400 млн грн за рік.

- Настільки зростуть витрати Київстару, якщо він нічого не зробить?

- Так.

- А Інтертелеком?

- До Інтертелекому такі коефіцієнти застосовуються тільки до невеликої частини частот. Ми не пропонуємо їх збільшувати, як іншим.


Олександр Животовський (фото - Андрый Гудзенко/LIGA.net)

- Розкажіть про Інтертелеком. Вони так довго сиділи тихо, а тепер раз - і "ми будемо робити LTE". Є якісь інсайди, звідки вони будуть брати гроші?

- Без поняття. Жодного разу не бачив їх акціонерів. Думаю, що для Інтертелекому це більше питання життя і смерті. Тому що основний їх бізнес - досі модеми в автомобіль.

- Гаразд, давайте уявимо два сценарії на маріупольському форумі. Сценарій перший: всі домовилися. Виходьте на сцену, Зеленський тисне вам руку. Каже: всі молодці. А якщо не домовилися, що буде?

- Я думаю, що в результаті стане зрозуміло, хто з операторів готовий співпрацювати з державою, займається розвитком, а хто стопорить процес з огляду на свої корпоративні інтереси. Якщо компанії хочуть просити смаколики від держави - у вигляді податкових поблажок, наприклад - то мені здається, вони повинні йти на компроміс.

Ми зараз бачимо риторику Київстару і Інтертелекому. Але ж крім них ще є два оператори - Vodafone і lifecell. І їх підписів на всіх документах поки теж немає. Вони теж можуть випасти з процесу. Вчора надрукували новину, що ВФ Україна купують, наприклад.

Позиція Київстар зводиться до того, що їм не вистачає пів-мегагерцю. А це вже не критична кількість спектру.

Але я абсолютно впевнений, що Київстар, будучи відповідальним гравцем №1, пройде цей шлях, і ми дійдемо порозуміння. Так само, як і з усіма іншими.

- Скільки буде коштувати ліцензія?

- Виходячи з чинної постанови це не будуть мільярди. Найдорожча ліцензія обійдеться приблизно в 200 млн грн.

Сподіваємося, що нам вдасться переконати Мінфін, що це прийнятна ціна. Хочемо видати ліцензії в першому кварталі.

- Військовим за конверсію потрібно було б платити?

- Ні, це було б занадто дорого. Тому ми не будемо задіювати спектр, в якому працюють військові. У тому числі і тому кількість спектру обмежено.

Читайте російською: 4G по сценарию Зеленского. Почему Киевстар и Интертелеком вошли в клинч и что будет дальше

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Евгений Шишацкий
Евгений Шишацкий
корреспондент ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини