Як ЄС та МВФ оцінюють успіхи України в боротьбі з корупцією

Як ЄС та МВФ оцінюють успіхи України в боротьбі з корупцією

менеджер по международным связям Центра противодействия коррупции
28.12.2018, 10:30

Звичка підбивати підсумки наприкінці року притаманна багатьом. Європейський Союз не став винятком — і надав проміжну оцінку співпраці з Україною.

17 грудня пройшло п’яте засідання Ради асоціації Україна-ЄС. Цей орган щорічно з 2014 року оцінює виконання сторонами Угоди про Асоціацію, а також обговорює інші важливі питання, що виникають на порядку денному відносин між партнерами.

Спільній заяві Ради асоціації передували розгорнутий звіт Європейської комісії щодо виконання Україною реформ та резолюція Європейського парламенту. Уже через кілька днів, 19 грудня Єврокомісія випустила другий звіт щодо виконання Україною “безвізових” реформ, разом з яким йде робочий документ.

Чільне місце в усіх документах займає боротьба з корупцієї. Так, зокрема, на радарі ЄС діяльність новостворених антикорупційних інституцій, електронне декларування, захист антикорупціонерів та інше.

На додачу, Міжнародний валютний фонд затвердив нову програму економічної підтримки України стенд-бай, що також передбачає ряд важливих антикорупційних вимог.

Європейський драйвер антикорупційних реформ

З перших днів після Революції гідності Європейський Союз та МВФ підтримували боротьбу з корупцією в Україні. Угода про Асоціацію із ЄС визначає, що верховенство права та боротьба з корупцією є одними із головних принципів для посилення відносин між сторонами.

Створення та ефективне функціонування незалежних Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури були вимогами безвізу та попередньої програми макрофінансової допомоги, у рамках якої Україна отримала 1,2 млрд євро, а також попередньої програми підтримки України МВФ.

Зараз ЄС через проект технічної допомоги Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI) допомагає у розбудові їхніх спроможностей.

Лише завдяки МВФ був ухвалений закон про Вищий антикорупційний суд, а першість у драйверстві його створення перейняв на себе ЄС, до чого серед іншого також прив’язана діюча макрофінансова програма обсягом у 1 млрд євро.

ЄС та МВФ інвестували та продовжують вкладати багато в підтримку боротьби з корупцією в Україні і зараз справедливо вимагає, щоб ефективним інституціям дали змогу нормально працювати, проблеми із неефективними були вирішені, а корупціонерів нарешті почали притягувати до кримінальної відповідальності.

Авторитет та незалежність САП

Щороку Європейська комісія готує звіт щодо кожної із країн, з якими вони уклали угоду про безвіз, про тяглості виконання ними “безвізових” критеріїв. І хоча в звіті 2018 року всі країни отримали статус “виконано”, Європейський парламент ще в листопаді попередив Молдову щодо можливості перегляду безвізу для них у зв’язку із відсутністю прогресу у боротьбі з корупцією та відмиванням грошей.

Щорічно у “безвізовому” звіті зазначаються рекомендації для кожної країни щодо сфер, які перебувають у зоні ризику. Серед семи вимог, які були викладені для України цього року чотири стосуються боротьби з корупцією, однією з яких є відновлення незалежності САП та довіри до інституції.

Це означає, що ЄС наполегливо звертає увагу України на те, що у випадку невиконання цієї вимоги, наш безвіз може також отримати “жовту”, а то й “червону картку”.

Під час оцінки виконання Угоди про асоціацію це питання також піднімалося. Європейський парламент наголосив, що досі немає ефективного розслідування тверджень щодо зривів керівником САП розслідувань НАБУ, що, нагадаємо, виявилися в ході “акваріумної справи”.

Європейська комісія згадала, що дисциплінарна комісія прокурорів у липні 2018, незважаючи на отримані докази, що керівник САП грубо порушив прокурорську етику, рекомендувала надати йому догану замість звільнення.

У результаті, це завдало серйозного удару репутації САП, а її здатність незалежно працювати і співпрацювати із НАБУ поставлено під велику загрозу.

НАБУ без СБУ

У листопадово-грудневих документах Європейські інституції вітають роботу, зроблену НАБУ. Європейський парламент нагадав про перешкоди його діяльності з боку генерального прокурора та регулярні спроби вихолостити у парламенті антикорупційне законодавство. Європейські інституції погоджуються, що незалежність НАБУ необхідно зберегти.

У “безвізовому” звіті Європейська комісія звертає увагу, що загрозою незалежності Бюро є політичні призначення на посаду аудиторів, а позбавлення НАБУ Нацагентством із запобігання корупції повного і автоматичного доступу до реєстру електронних декларацій високопосадовців підриває ефективність його роботи.

Новий меморандум із МВФ також приділяє увагу цим питанням. Він визначає, що аудит НАБУ має проводитися групою поважних експертів із міжнародним досвідом, а техзавдання буде розроблене в консультаціях із експертами Фонду.

Звіт про аудит має включати чіткі рекомендації щодо покращення роботи НАБУ, а у випадку, якщо аудитори одноголосно дійдуть висновку, що критерії звільнення директора НАБУ задовольняються, до звіту має бути включено доказову базу, детальне обгрунтування та рекомендації. Аудит має бути завершено до кінця липня 2019 року.

Окрім цього, МВФ також вимагає прямий та безпечний електронний доступ до повних майнових декларацій усіх осіб, які підпадають під підслідність НАБУ.

Україна зобов’язалася перед МВФ до кінця червня 2019 року ухвалити законодавство для надання НАБУ повноважень самостійно прослуховувати фігурантів справ.

Єврокомісія також звернула увагу на проблему, що зараз НАБУ не може здійснювати прослушку без залучення СБУ, нагадавши, що СБУ минулого року зірвала операцію Бюро, а деякі представники керівництва служби самі є суб’єктами антикорупційних розслідувань.

Більше того, у “безвізовому” звіті також є згадка про те, що закон про нацбезпеку передбачає ухвалення спеціального закону про СБУ, яким треба службу остаточно позбавити нетипових правоохоронних функцій та сфокусувати чітко на боротьбі з тероризмом, контррозвідці та захисті державних таємниць.

Також наголошується, що відповідна концепція реформи СБУ була розроблена ще в 2016 році за співпраці з міжнародними партнерами, і вона визначає всі необхідні елементи для розробки змін до профільного законодавства у відповідності із міжнародними стандартами.

Антикорупційні вироки

Європейський Союз та Міжнародний валютний фонд, як і громадяни України, очікують реальних результатів боротьби з корупцією — вироків для топ-корупціонерів. З огляду на це великі надії покладаються на запуск Вищого антикорупційного суду.

Рада асоціації привітала зусилля, спрямовані на його створення, та сподівається на швидкий та своєчасний початок роботи суду.

Наголошується, що процес відбору суддів має бути незалежним, прозорим та базуватися на об’єктивних перевагах кандидатів.

Окрім цього, “безвізовий” звіт наголосив, що Громадська рада міжнародних експертів повинна мати всі можливості, щоб відігравати адекватну роль у відборі суддів.

Меморандум із МВФ визначає, що процес оцінювання практичних навичок та доброчесності кандидатів до антикорупційного суду має бути прозорим та об’єктивним, а методологія оцінювання, бали та критерії публічними.

На умовах конфіденційності члени ради міжнародних експертів повинні мати доступ до аналогічної інформації про кандидатів, як і Вища кваліфікаційна комісія суддів. Україна зобов’язалася повністю запустити роботу антикорупційного суду до кінця червня 2019 року.

Інше антикорупційне

Знову і вкотре Європейський Союз нагадав і про потребу скасувати вимогу електронного декларування для антикорупціонерів — це також було винесено як вимогу другого звіту “безвізу”.

Однак, зараз це не єдиний привід для турботи ЄС що стосується активістів, зокрема, на порядку денному також питання фізичних нападів, які почастішали останнім часом, а також відсутність належного розслідування.

З метою запобігання повторенню подібних злочинів Радою асоціації було наголошено на важливості активізації зусиль, спрямованих на притягнення винних до відповідальності, включаючи тих, хто стоїть за вбивством Катерини Гандзюк.

Крім цього, і ЄС, і МВФ уже давно очікують від України повної та справжньої перевірки електронних декларацій високопосадовців.

Міжнародні партнери погоджуються, що зроблено в Україні багато, але ще недостатньо. Перш за все це залежить від української влади.

Адже як довгожданна похвала та привітання, що нарешті Україні вдалося досягти справедливості та притягти до відповідальності топ-корупціонерів, так і “червона картка” безвізу через відкат реформ або зірвана нова економічна програма із МВФ, залишаються на сьогодні, на жаль, однаково реалістичними сценаріями до грудня 2019 року, коли міжнародні партнери проводитимуть чергову “ревізію” виконання Україною домашнього завдання.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини