RU

Вибори в Білорусі сфальсифіковані

Вибори в Білорусі сфальсифіковані

гендиректор Киевского международного института социологии
13.08.2020, 11:06

Якби рейтинг Олександра Лукашенка був більше 50%, він був би зацікавлений у тому, щоб відомі центри це показали і легітимізували б вибори

Чи можна оцінити, який відсоток голосів на президентських виборах у Білорусі отримали кандидати Олександр Лукашенко і який Світлана Тихановська? Думаю, що дещо сказати можна.

Перш за все, зауважу, що екзит-пол - це не завжди засіб боротьби опозиції з владою, як багато хто думає. Якщо рейтинги влади вищі, ніж опозиції, то вони дозволяють легітимізувати владу. Так було у нас в 2010-му, коли Віктор Янукович, який має підмочену репутацію через фальсифікації виборів 2004-го, випередив Юлію Тимошенко всього лише на 4,5%.

Читайте також - Ми обирали Білорусь. Чому від'їзд Тихановської не зупинить протести

Але оскільки всі екзит-поли показали перемогу Януковича, то не було майдану, і Тимошенко визнала його перемогу. У Білорусі вже давно існує закон (як і в Росії), який забороняє проведення екзит-полів незареєстрованим організаціям.

Жоден із найбільш відомих соціологічних центрів (таких, як лабораторія Novak) не отримав акредитації. Так що з приводу екзит-полів Лукашенко міг не турбуватися. Але він напевно знав свої рейтинги напередодні виборів. І, мабуть, ситуація була настільки погана, що змусила за п'ять тижнів до виборів, 29 червня, прийняти новий закон, що забороняє проводити вже не тільки екзит-пол, а будь-які політичні та електоральні дослідження незареєстрованим центрам.

Читайте також - Президентські вибори і протести в Білорусі: як все відбувалося

Якби рейтинг Лукашенка був більше 50%, він був би зацікавлений у тому, щоб відомі центри це показали і легітимізували б вибори. Тоді не було б і протистояння з народом. Тому, швидше за все, його рейтинг був або істотно нижчим за 50%, або близький до 50%.

У будь-якому випадку зрозуміло, що він не міг бути істотно вищим за 50%, і вже точно не 80%, інакше Лукашенко був би зацікавлений у проведенні екзит-полів і опитувань.

Це дозволяє думати, що вибори в Білорусі були сфальсифіковані.

Читайте російською: Выборы в Беларуси сфальсифицированы

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини