RU

Таємні жаби Зеленського: хроніка гібридної війни з Коломойським

Таємні жаби Зеленського: хроніка гібридної війни з Коломойським

редактор LIGA.net
30.10.2019, 15:00

Зеленський відсторонюється від олігарха. Конфлікт між "групою Коломойського" та "випадковими слугами" вийшов у публічну площину. Інтрига посилюється

Свіжа новина: президент Зеленський існує. Не як  Петрушка з ганчір'я на чиємусь товстому пальці, а як драматична політична фігура. Хоча, ще під час прес-марафону, залишалися сумніви. Перед публікою постала недосвідчена в державних справах людина, яка примудрилася розкритикувати законодавчі ініціативи власного уряду. Не завдяки діалектичності мислення, а помилково.

Чи може такий персонаж проявляти самостійність?

Наступні події показали, що - може. У Іванушки-дурника теж не було шансів стати царевичем. Але в гру втрутилися космічні сили, відбулася низка чудес, і селянський син перетворився на державного діяча. У нас же замість чудес - зведення політичних новин.

Спочатку київський губернатор Михайло Бно-Айріян подав у відставку, не витримавши потоку критики, компромату й непристойних жартів на свою адресу з боку заступника голови фінансового комітету ВР Олександра Дубінського. Останнього називають неформальним лідером "групи Коломойського" у фракції Слуг народу. І тому відставка Бно-Айріяна сприймалася як початок внутрішньопартійного розколу.

Публічної реакції президента не було.

Наступна стадія: суперечки про прекрасне. Деякі члени уряду розкритикували виступ хору імені Верьовки під час шоу Квартал 95. У відповідь депутати з "групи Коломойського" (не всі, звичайно, а лише найбільш буйні) та й сам бізнесмен-активіст обзивали міністрів ідіотами, дебілами й покидьками. Найбільше лихословив Дубінський.

Реакції президента знову не було.

Завершальний етап першого акту: одні слуги народу запідозрили інших у хабарництві. Під підозру потрапила все та ж "група Коломойського" на чолі з Дубінським. На третій раз президент відреагував - запропонував депутатам пройти принизливу процедуру перевірки на поліграфі. Дубінський багато й талановито лаявся, перетворив процедуру в шоу, але - екзекуцію пройшов.

Кілька днів медіа обговорювали професіоналізм поліграфологів, а також плюси й мінуси самого методу. Спостерігачі одностайні: все пройшло неправильно. Але справа ж не в тому, правильно чи неправильно. Головне, що конфлікт стався, став публічним.

І - президент вступив у гру.

У драматургії все це називається спонукання подією. У міфах, епосах і казках початок шляху головного героя, як правило, знаменується появою передвісника. Живе собі юнак або дівчина в рідній домівці. Раптово якась мерзота виводить його або її зі стану ідилії: щука визирає з відра на приголомшеного Ємелю, жаба хапає стрілу царевича, жаба забирається в ліжко до принцеси, змія з яблучком підбирається до Єви. А далі на героя чекають великі випробування.

Вимальовується сюжет. Царевич Зеленський, котрий презедентствує, оточений всенародною любов'ю та турботою духовного батька - Коломойського. Все у нього від Коломойського - і підступний юрист-регент, і особиста варта, і зв'язка комірних ключів. Навколо благодать. Міністри носяться по палацу на самокатах. Писарі кропать законопроекти. Туди-сюди шмигають західні посли. Прокурори шиють справи опальним боярам. У саду прогулюється красуня-дружина з дітьми.

І раптом - Дубінський.

Він, на перший погляд, не рептилія. Не вкритий зеленими бородавками, не пахне рибою. Але його видає лихослів'я - зміїна мова. Так що немає жодних сумнівів у тому, що перед нами глашатай змін, провісник довгого шляху. Він поставив царевича перед вибором. І царевич нібито готовий покинути рідну домівку й вирушити на пошуки себе.

Ми не знаємо, які повороти в цьому сценарії. Можна лише припустити, що в наступному акті буде суперечка за ПриватБанк (в цій справі теж є провісники), потім битва за Київ (дійові особи на репетиції), після - сутичка на мосту в Дніпрі (міст уже здано в експлуатацію). Кожен раз герой буде робити вибір і змінюватися: додадуться знання й досвід, рейтинги впадуть, друзі почнуть зраджувати, а вороги - ставати друзями.

Можливо, це казка про те, як озброєний тазиком Ланцелот рятує місто від дракона. А потім сам стає драконом. До речі, в комедійному мультсеріалі "Казкова Русь" (автори сценарію Володимир Зеленський і Валерій Жидков) у олігарха-дракона три голови. Так ось, може статися, що коли герой відрубає першу голову, дві, що залишилися, створять комітет порятунку Русі. Або ж розгорнеться трагікомедія під умовною назвою "Повернення блудного сина". Або ми побачимо нудний політичний артхаус із відкритим фіналом. Нудний сценарій, звичайно, не найстрашніше.

Про найгірші варіанти розвитку подій - за участі сусіднього двоголового чудовиська - навіть думати страшно. Тут нашому царевичу могли б допомогти козаки-розбійники з далекої застави. Добрі відносини з ними вирішили б і питання з формуванням нової варти. З козаками-розбійниками він, між іншим, у діалог вже вступив. Персонажі зазвичай нахамили один одному. Однак висновки робити рано. По-перше, ніяких "червоних ліній" Зеленський ще не переступив, а по-друге, він все-таки артист розмовного жанру. Так що можуть добазаритися.

Жартівливо-казкова інтерпретація подій хороша тим, що дозволяє скласти нудні пазли розрізнених фактів у цілісну картинку, припустити що відбудеться далі і навіть зазирнути в душу головного героя.

Американський літературознавець Джозеф Кемпбелл вважав, що міфологічні сюжети відображають глибинні структури людської психіки. Кожен із нас протягом життя проживає кілька таких історій. Всі ми Адами, Єви, Іови, Прометеї, Іванушки-дурники. Красуні й чудовиська. Непомітно для оточуючих нам доводиться перепливати моря, зазнавати пекельних мук, викрадати золоте руно у драконів, долати непідкупного Цербера та говорити з тінями померлих.

Якщо знаєш закони розвитку казки і раптом вихоплюєш із повсякденності фрагмент класичного сюжету, то можеш дещо зрозуміти про людину. Зараз ми вихопили те, що називається "спонукання подіями". Герой творить щось не те. Чи не туди пускає стрілу, заговорює невпопад, втрачає колечко, дозволяє змію оповити коліна, знайомиться з чужинцем. Чому так відбувається? Тому що він стає іншим. Якщо в ситуації лучника-царевича з його жабою мова йде про постпубертатну кризу, то у випадку з Зеленським ми маємо справу з політичним отроком. Він дозрів.

Але ось що прикро: править-то не він. Коректніше буде сказати так: ми не знаємо, хто насправді править - Зеленський чи Коломойський. У наявності спроби Зеленського віддалитися від олігарха. Цей тренд проглядається, наприклад, при заповненні тих чи інших вакансій. Розгорається конфлікт між "групою Коломойского" і "випадковими слугами", який зовсім недавно почав вихлюпуватися в публічну площину. Інтрига посилюється.

Розв'язка залежить не тільки від чудових прозрінь та іскрометних ідей Зеленського. Будучи абсолютно непідготовленою людиною в питаннях макроекономіки й державного управління, він при цьому вельми не дурний і вкрай практичний. І, звичайно, розуміє, що протистояння з олігархом загрожує не тільки морально-психологічними втратами. Це небезпечна гра. Складно бути вільним від олігарха, перебуваючи в прямому й переносному сенсі під його вартою.

Тому нових ознак варто шукати не тільки в витівках депутата Дубінського, але і в кадрових змінах у силових структурах. Які відбуваються. По шматочках Зеленський відтяпує повноваження у міністра МВС Арсена Авакова. Контролює СБУ та ГПУ. Генпрокурор Руслан Рябошапка навіть може похвалитися першими успіхами на ниві боротьби з корупцією. Рябошапка та його заступники - об'єкт постійної критики з боку "групи Коломойського". Особливо Дубінського.

Тектонічний злам у стосунках Зеленського та Коломойського, мабуть, станеться, коли МВС очолить новий міністр. Процес захоплення реальної влади може розтягнутися на місяці або навіть роки. За цей час Зеленський встигне трохи посивіти, прочитати пару книжок, познайомитися із зарубіжними колегами і провести співбесіду з реальними реформаторами. Довго?

Зате в України є реальний президент. Некомпетентний, можна навіть сказати, що напівписьменний. Але є. Це хороша новина. Могло ж і не бути.

Читайте матеріал російською Тайные жабы Зеленского: хронология гибридной войны с Коломойским

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини