RU

Санкції Євросоюзу проти Білорусі настільки європейські, що аж сльоза бере

Санкції Євросоюзу проти Білорусі настільки європейські, що аж сльоза бере

эксперт UIF (Ukrainian Institute for the Future)
02.10.2020, 17:13

Про затверджені санкції ЄС проти Білорусі, ситуацію з БєлАЕС у цьому контексті і найближчу перспективу Лукашенка та опозиції

1. Євросоюз запровадив санкції проти Білорусі, але вони такі європейські, що аж сльоза бере. За принципом – треба хоч щось сказати і зробити. Всього затвердили санкції проти 40-ка офіційних осіб Білорусі, без самопроголошеного президента Республіки Олександра Лукашенка. Заборона на в'їзд, блокування рахунків.

Але варто пам'ятати що ці 40 осіб, у випадку великого бажання, або значної потреби, можуть потрапити на територію Євросоюзу.

Як мінімум, у випадках:

– Участі в роботі міжнародних (наднаціональних) організацій. Це стосується, в першу чергу, структур, які не є "складовою частиною" системи ЄС. Але і широкі європейські форуми так само можуть стати подібним приводом, за наявності бажання організаторів.

– Так звані "гуманітарні питання" – лікування або оздоровлення.

2. Литва пропонувала в якості теми тиску підняти питання будівництва і запуску Білоруської АЕС (БєлАЕС) (Литва була проти будівництва Білоруссю атомної станції, що зводиться за участю "Росатома" у Гродненській області, приблизно в 50 кілометрах від Вільнюса. – Ред.)

З одного боку, офіційному Мінську це було б неприємно. Лукашенкові особисто прикро і "боляче". З іншого – це було би прекрасною демонстрацією можливостей офіційного Вільнюса на європейській арені.


Тема АЕС реально піднімалася. Але в заяві Єврокомісії результат розгляду висловлено одним реченням. Наведу його повністю "With regard to the Belarusian Nuclear Power Plant Ostrovets, the European Council reiterates the importance of ensuring nuclear and environmental safety". ЄС підкреслив важливість екологічної та ядерної безпеки. І все.

Що буде тепер?

США, найімовірніше, через кілька тижнів "приєднаються" до європейських санкцій. Але частково. Поки ж будуть "консультації".

Затвердження списку як такого, замість реалізації механізму "списку Магнітського", залишає процедуру розширення переліку осіб, які підпадають під обмеження, громіздкою.


Більш того, країни ЄС (крім держав "Тримор'я") на час вважатимуть завдання виконаним. Буде кілька демонстративних контактів із лідером білоруської опозиції  Світланою Тихановською, що за наявності активності віленської групи може дати результат. І навпаки, у випадку використання приводу лише як підстави для публікації у ЗМІ, залишиться в форматі протокольного фото.

Ближче до грудня, з країн ЄС остаточно визначиться група переговірників, з якими буде працювати офіційний Мінськ. Це хтось із "Тримор'я" (можливо, Чехія або Латвія), ймовірно хтось із трійки Австрія-Італія-Нідерланди. Не виключаю спроб працювати з Великобританією і кимось із Нордіка (наприклад, Норвегією).

Німеччина і Франція будуть присутні, скоріше, в форматі консультацій із Росією, але не з офіційним Мінськом.

Читайте також

Офіційний Мінськ буде намагатися знизити рівень вуличної активності, більш того, тим більше, що влада перехоплює ініціативу.

Після цього, на зовнішніх ринках буде "продаватися" ідея початку консультацій щодо нової конституції. Або, але це хардверсія, буде заявлено про готовий текст.

Чи можуть опоненти Лукашенка перехопити ініціативу?

Під час роботи з питань структуризації і визнання факту початку "позиційного протистояння", можуть. Тут ключовим аспектом мають стати питання відносин (і їх формалізації) всередині Координаційної ради білоруської опозиції (КС), а також вісь відносин "близьке коло Тихановської" – КС. Те, що це різні групи, і працюють вони, найчастіше, самі  собою, вже очевидно.

Деякі паростки такої структуризації і пошуку форматів системної роботи проглядаються. Питання в швидкості реалізації. Поки що темпи залишають бажати кращого.

Читайте матеріал російською: Санкции Евросоюза против Беларуси настолько европейские, что аж слеза берет

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини