RU

Павло Казарін: Реквієм косоворотці

Павло Казарін: Реквієм косоворотці

журналист
09.12.2019, 15:12

Ви ніколи не думали, чому в Росії не носять національний одяг? Під час народних гулянь на вулицях легко виявити матроський тільник, але не косоворотку

Спеціально для Крим.Реалії

Це рельєфно виглядає на тлі України, де вишиванка давно зробила крок за межі "фольклорного гетто". Елементи орнаменту вплітають у футболки та сукні, вишиванку можна купити в магазинах одягу і вона впевнено прописалася в побутовому гардеробі. Її історія - пряма протилежність тій долі, яка спіткала російську національну сорочку.

Косоворотка маргінальна. Її не одягають на державні заходи і народні свята. У Росії вона - маркер "міських божевільних", орієнтованих на "плоскінь" і "домоткане". І в цьому немає нічого дивного. Тому що ключове слово тут - "національна".

Тому що Росія так і не сформувалася як національна держава. Імперія тут з'явилася значно раніше - починаючи з пізнього Московського царства, державний апарат завжди виходив із категорії "надідеї". Спочатку панувала ідея катехона: держави як перешкоди на шляху другого пришестя. Відповідно, держапарат мав об'єднувати православних і займатися місіонерством.

Потім Московське царство розрослося до Російської імперії. Яка була православною ідеократичною державою. Базис став трохи більш раціональним, але імперської суті не втратив. Пізніше йому на зміну прийшла імперія радянська - сповідували ідею поширення соціалізму  всім світом.

Читайте також - Павло Казарін: Формула російського патріотизму

Дев'яності роки нічого не змінили. Так, імперія стиснулася в розмірах, але імперією від цього бути не перестала. Як тільки це дозволили ціни на нафту - ідеї реваншу знову зазвучали у всій їх первозданній чистоті. Спершу патріарх Кирило оголосив про концепцію "русского мира", а потім світська влада доповнила її проектом Євразійського союзу.

Особливість будь-якої імперії в тому, що вона від початку суперечить ідеї національної держави. Імперія по суті своїй змушена шукати спільні смисли для найрізноманітніших конфесійних і етнічних груп. Вона заперечує національне - і змушена шукати відповідь на питання, чому дагестанець і бурят повинні жити в одній державній системі і що їх об'єднує настільки, щоб вони з цим були готові погоджуватися.

Всі розмови про "духовні скрепи" саме звідти - зі спроби одружити коня і трепетну лань. З наміру зібрати на одній чаші ваг достатньо аргументів, щоб доцентровість перемогла відцентровість. Імперія змушена створювати наднаціональний контур, який би переконував колонії - чому їм потрібно жити під одним спільним дахом.

Власне, звідси - всі пошуки нової імперської ідеї, всі розмови про "суверенну демократію", "євразійську наддержаву" та інші геополітичні конструкції. Але імперія народжує не тільки нову мову. Вона народжує ще й естетику.

Косоворотка програла тільнику абсолютно не випадково. Справа в тому, що в основі будь-якої імперії лежить армія. Саме вона дозволяє імперіям здійснювати поглинання "чужого" й оборону "свого". Імперія приречена на культ мілітарного і військового - в силу самої своєї природи. А тому армійські атрибути переходять у категорію "громадянського повсякденного": той же тільник на російських вулицях під час масових свят сприймається як щось, що відповідає моменту.

У цій логіці косоворотка виступає як відсилання до "доімперського" і "позаімперського". Вона виступає в ролі містка до національної Росії. Якої ніколи не існувало і з самою можливістю появи якої сперечаються останні три століття російської історії.

Косоворотка залишилася маргінальною, тому що вона відсилає до Росії з зовсім іншими межами. А весь культурний багаж, створений у країні, має імперський базис і не може служити для національної російської сорочки опорою і фундаментом.

Російські націоналісти - це оксюморон. Націоналісти в Росії можуть бути лише імперськими. Вони можуть лише закликати до обнулення чужих ідентичностей. До переварювання інородців. До розчинення народів і мов - в ім'я торжества імперської ідеї. Весь їхній рецепт "національного" приречений зводитися до формули "оголосимо всіх російськими, а хто не погодиться - покараємо".

Сучасна Росія - це країна, у якої немає свого національного проекту. В якій він не артикульований, не обдуманий і не існує. Єдина формула існування цієї території зведена до імперської логіки - з її традицією поглинання і розчинення.

Саме тому тільник убив косоворотку. А тепер намагається зробити те ж саме ще і з вишиванкою.

Читайте матеріал російською: Павел Казарин: Реквием косоворотке

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини