Пандемія та закриття держав - шанс для Китаю наростити світову експансію

Пандемія та закриття держав - шанс для Китаю наростити світову експансію

эксперт UIF (Ukrainian Institute for the Future)
01.04.2020, 11:30

Нас чекає період переформатування політичної та економічної систем світу. Хто з держав підлаштується, ті і виграють у світовій гонці лідерства

Світ вже ніколи не буде таким, як раніше. Ця за'їжджена фраза як ніколи актуальна для сьогоднішнього дня. В одному часовому проміжку збіглося занадто багато процесів. Це зміни глобальної економіки, які відображаються на політиці окремих країн. Зсув балансу сил серед різних держав, яктий так само вимагає реагування у вигляді зміни системи відносин.

Пандемія, яка поставила цілі регіони в режим "економічної паузи" і змусила задуматися про ефективність різних політичних систем.

Тому те, що раніше відбувалося непомітно для дозвільного обивателя, сьогодні дуже чітко видно. У тому числі криза старих систем, формування нових тактичних союзів, спроби вийти на стратегічні конфігурації хоча б в регіональному масштабі.

Читайте також - Українське суспільство і коронавірус: пандемія поміняє кожного з нас

Зазначені процеси визначають рамки можливого маневру як глобальних гравців, так і слабких держав.

Одним з глобальних лідерів останніх років є Китайська Народна Республіка. Китай плавно переходить від статусу "всесвітньої фабрики" до статусу ключової держави світової економічної системи. І, як наслідок, до статусу супердержави.

Пандемія, закриття окремих держав, не завжди ефективна робота національних урядів і рознесені в часі періоди виходу країн з кризи, створюють для Китаю можливості експансії відразу за декількома напрямками.

1. Зокрема, руйнується монопольний статус "ліберальної демократії" як ефективного державного устрою. КНР вже продемонструвала, що в разі кризи, атак вона може діяти більш успішно.

2. Відбулася демонстрація меж стійкості різних держав, готовності до реакції на виклики і відбиття атак. Йдеться про військову безпеку й концепцію сприйняття біологічних загроз в якості загроз військового характеру.

3. КНР, чия економіка залежить від експорту, активно допомагає, в тому числі країнам Європейського Союзу в боротьбі з епідемією і не залишить спроб підсилитися на європейському континенті. А в момент, коли інші держави "замикаються в собі", Пекін спробує вийти як орієнтир і цивілізаційна альтернатива в світ, що розвивається.

Читайте також - Геополітика пандемії: світ після коронавірусу не буде колишнім. п'ять сценаріїв

Одним словом, світ вже ніколи не буде таким. Нас чекає період активного переформатування світової політичної і економічної системи. Успішність твоїх дій безпосередньо залежить від того, чи ти розумієш логіку процесів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини