19.07.2019, 18:00

Netflix & Vote: чому українська молодь поза політикою?

студент 5 курса Днепровского национального университета

# ВладаЦеМи. Чому ми живемо в країні, де про останні рішення королеви Серсеї молодь знає більше, ніж про етапи свого президента

Українська молодь традиційно ставиться до виборів з апатією. Вони знають, чому програв і пав дім Баратеонів, проте не знають, що без допомоги "ахметівських"  Ляшка та Вілкула дім Порошенко міг би програти ще в першому турі. Вони поіменно знають всіх головних героїв серіалу "Друзі", але навряд чи так само впевнено назвуть першу шістку партії, за яку вони вже голосували чи голосуватимуть на виборах.

Згідно з дослідженням "Молодь України 2017", 62% української молоді зовсім не цікавляться політикою або роблять це дуже рідко.

В чому річ?

Це нецікаво. Поглиблення індивідуалізму стало одним з основних трендів нашого століття, який успішно підхопила молодь по всьому світу. Домінує просте правило: цікаво те, що стосується особисто мене. Тому молодь так активно відреагувала на зміну системи стипендій наприкінці 2016 року. І так само активно знов абстрагувалася від політики, коли питання було остаточно вирішене.

При цьому самі політики не намагаються зацікавити молодих людей. У своїх промовах, програмах та агітаційних матеріалах вони зазвичай змагаються за голоси старшого покоління - від 30 років і далі. Навіть швидке ознайомлення з програмами партій, які заявляють про орієнтацію на молоду аудиторію, показує відсутність у них стратегії взаємодії з виборцями, що будуть вперше чи вдруге в житті брати участь у виборах. Що обіцяють молоді як окремій соціальній групі програми Слуги народу чи Голосу? Аж нічого.

Всі брешуть. Коли мова заходить про політику, українська молодь перетворюється на колективного Доктора Хауса. У тому ж дослідженні 48% респондентів вказали, що причиною їхньої апатії до політики є недовіра до влади. Цікаво, що зазвичай цей висновок вони роблять не з власного досвіду (якого ще просто немає), а підхоплюють від представників старшого покоління, здебільшого батьків.

Це не є пріорітетом. Про що думає молодь? Для зручності візьмемо вік у межах двох виборчіх циклів - від 18 до 28 років. Зазвичай це вік вибору навчального закладу, перших серйозних стосунків, пошуку першої роботи, першого досвіду самостійного життя, народження першої дитини - список можна продовжувати довго. І в ньому навряд чи буде щось на кшталт “ознайомлення з першою десяткою -надцяти політичних партій”, “вивчення біографій -надцяти кандидатів у президенти” тощо.

В індивідуалізованому суспільстві особисті плани та потреби зазвичай ставляться вище за суспільні. Глобальні потрясіння та революції лишаємо за скобками. До того ж, самі можновладці не захотіли зацікавити молодь політикою. І це призвело до наступного пункту в цьому списку.

Я нічого не розумію. Окрім всіх своїх інших недоліків, забюрократизована політична система виконує ще одну важливу мету - відлякує молодь. Навіщо? По-перше, це "поганий" електорат, який має специфічні запити і не так жваво реагує на традиційні теми передвиборчої агітації: соціальні виплати та тарифи. По-друге, це залишає систему рекрутингу нових кадрів закритою. Молоді люди не цікаві старим політикам як партнери, адже вони не мають достатніх фінансових чи інформаційних ресурів або соціальних контактів, які можна було б обміняти на доступ до партійних списків, підтримку на виборах тощо.

Список причин можна продовжувати далі. Наприклад, в Україні фактично паралізована система залучення молоді в політичні процеси. Шкільне самоврядування в школах - фікція, інститут скаутства певною мірою поширений лише на Західній Україні, а молодіжні громадські організації часто сфокусовані на роботі тільки з проблемними підлітками.

Чи зміниться щось найближчим часом? Питання риторичне. А отже, поки що ми й далі житимемо в країні, де про останні політичні рішення королеви Серсеї молодь знає більше, аніж про кроки власного президента.

До речі, що там нового на Netflix?

Читайте також: #ВладаЦеМи. За кого голосувати на виборах: пройди тест і дізнайся

АндрІй Бондаренко - одна з п'яти переможців конкурсу LIGA.net  серед студентів українських вузів на тему "Вибори і молодь"

#ВладаЦеМи - це серія матеріалів, що розповідає про те, як молодь змінює вигляд України, чому важливо брати державу у власні руки і чому не варто боятися зробити помилку. Проект реалізується за підтримки USAID - Internews

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не співпадати з позицією редакції LIGA.net
Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.