RU

Маніпулятивні референдуми для України більше не загроза

Маніпулятивні референдуми для України більше не загроза

эксперты Центра политико-правовых реформ
27.04.2018, 17:29

КСУ визнав антиконституційним прийнятий при Януковичі закон про референдуми

Референдум, в свідомості багатьох громадян, - це овіяний романтизмом інститут, який дозволяє народу реалізувати свою волю та символізує справжню демократичну країну. Яскравим прикладом такої демократичної країни є Швейцарія, яку ще називають країною референдумів.

Але, на жаль, історія чудово демонструє, що не завжди референдуми використовувалися за призначенням і часто були інструментом в руках авторитарних режимів.

Ще в 1924 році Беніто Мусоліні фактично підмінив вибори референдумом, оскільки можливо було проголосувати лише за Фашистську партію, що дозволило йому отримати абсолютну більшість в парламенті та встановити диктатуру.

Адольф Гітлер запам’ятався не тільки масовими вбивствами та розв’язанням Другої світової війни, а й особливою симпатією до референдумів.

Так, у 1934 р. на референдумі відбулося об’єднання посад президента та канцлера – узурпація влади в руках фюрера ("за" -90 %).

У 1938 р. затверджено аншлюз Австрії та проведено вибори у формі референдуму, адже участь у виборах приймали лише нацисти ("за"- 99 %).

У 1936 р. референдумом легалізовано порушення Локарнської угоди та затверджено введення військ в Рейнську область ("за" - 100%).

Таким чином, одна із найкривавіших постатей світової історії використовувала референдум для формальної легалізації своїх злочинів.

Манипулятивные рефрендумы в XX веке

Новітня історія також має достатню кількість випадків використання референдумів авторитарними режимами. В Туркменістані в січні 1994 р., за допомогою референдуму, каденція президентства Ніязова була продовжена до 2002 року, хоча мала закінчитися раніше. В 1996 році Лукашенко  провів референдум, за допомогою якого послабив парламентаризм. А в 2004 році навіть отримав можливість обиратися Президентом необмежену кількість разів. Знову таки, за допомогою референдуму.

Такий стиль стає притаманним і африканським диктаторам. Зокрема Мугабе провів в Зімбабве в березні 2013 року конституційний референдум, який поза іншими змінами дозволяє йому перебувати при владі ще протягом двох строків (при владі з 1987 року).

Використання маніпулятивних референдумів в регіональних масштабах на користь диктаторів сучасності яскраво продемонстрували псевдореферендуми в Криму, Донбасі та Цхінвалському регіоні/ Південній Осетії.

Ще одним сучасним прикладом референдуму в країнах культу однієї особи, є Туреччина ти Ердоган. На референдумі 2017 р. , який проходив в Туреччині, було прийнято рішення про зміну Конституції та фактичне встановлення суперпрезидентської республіки. Основними новелами майбутньої відродженої імперії Імперії стали скасування посади прем’єр-міністра (виконавча влада сконцентровується у президента), передача президенту права розпуску парламенту, можливість продовження перебування Ердогана на президентській посаді до 2029 року. Крім того, Ердоган завдяки своїм новим повноваженням зможе контролювати Вищу раду суддів і прокурорів - і таким чином забезпечується контроль над судовою владою, а також отримує право вводити надзвичайний стан, при якому будуть обмежуватися права і свободи громадян. У ситуації війни з курдами і при нинішніх натягнутих відносинах з сусідами, Ердогану навіть немає необхідності шукати приводи для введення надзвичайного стану (тим більше, що цей інструмент був випробуваний ще в 2016 році).

Таким чином, встановлення диктатур, які призводять до порушення прав і свобод людей шляхом референдуму, як і в 1934 р., так і в 2018 р. є суворою реальністю. Практика використання маніпулятивних референдумів у сучасному світі збільшується. Так, вже новий проросійський президент Молдови Додон видав указ про проведення у вересня 2017 р. референдуму, за результатами якого хотів отримати право розпуску парламенту, розширення своїх повноважень та скорочення кількості депутатів. Референдум не відбувся, спрацював конституційний контроль - Конституційний Суд Молдови скасував президентський указ, а пізніше й тимчасово відсторонив він виконання повноважень самого Додона.

Сучасна Україна пам’ятає використання Росією псевдореферендумів в Криму, на Донбасі для легалізації військової агресії проти України.

Нагадаємо, що саме Росія у 2012 році руками режиму Януковича заклала бомбу у вигляді Закону "Про всеукраїнський референдум", яка могла знищити Україну як незалежну державу з листопада 2012 року до сьогоднішнього дня. Цей Закон дозволяв провести псевдореферендум на національному рівні. Так, Закон дозволяв змінювати Конституцію в неконституційний спосіб, ухвалювати закони в обхід парламенту та легалізував цензуру на період проведення референдуму.

Як сказав Юрій Ключковський, однин з кращих фахівців в області виборчого права і референдумів, який був в період "прийняття" Закону народним депутатом України:

"За цим законом референдум буде явищем абсолютно маніпулятивним в стилі тих, які колись проводилися Гітлером, де він затверджував свої расові закони чи тих референдумів, які проводив Лукашенко в Білорусі чи Назарбаєв в Казахстані. Тобто замість засобу народного волевиявлення це стане способом, коли на народний "одобрямс" буде виноситися те, що вигідно владі".

Більш ніж п’ять років тривала боротьба громадянського суспільства проти промосковського закону, який було протягнути за часів режиму януковича з метою знищення України. І сьогодні ми перемогли правовим демократичним шляхом.

Вкрай важливо, що нас захистив Конституційний Суд!

Сьогодні нарешті Конституційний Суд визнав неконституційним Закон "Про всеукраїнський референдум" повністю! Такі рішення відновлюють довіру до КСУ та дають надію на підпорядкування дій влади Конституції.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини