RU

Кінець епохи рейдерів? Аналіз закону щодо захисту права власності

Кінець епохи рейдерів? Аналіз закону щодо захисту права власності

Партнер практики корпоративного права ЮК Juscutum
20.09.2019, 16:05

На що потрібно звернути увагу в новому законі "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності"

Інформаційний простір вже майорить повідомленнями про свіжоприйнятий у першому читанні закон щодо посилення захисту прав власності. По суті, цей закон – ще одна анти-рейдерська ініціатива держави та робота над власними помилками.

Тенденція зрозуміла, експеримент з лібералізацією сфери державної реєстрації прав та свободи обігу корпоративних прав не вдався. Тому прийшов час трохи підкрутити гайки, а точніше - зобов’язати учасників ринку обов’язково посвідчувати нотаріально процес закручування гайок.

Ключові зміни: припинення діяльності акредитованих суб'єктів, запровадження обов'язковості нотаріального посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав, провадження принципу одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав. Але, якщо придивитися ближче, то можна помітити багато нововведень, про які мова піде далі.

Закон відміняє принцип екстериторіальності, який дозволяв проводити реєстраційні дії незалежно від територіального розташування нерухомого майна. В такому нововведенні присутні як плюси, так і мінуси. З одного боку, територіальний принцип проведення реєстраційних дій стане своєрідною перешкодою для рейдерів, оскільки можливість знайти «лояльного» реєстратора буде обмежена певною територією. З іншого боку, обмеження торкнуться і законослухняних осіб, що будуть змушенні жертвувати комфортом та часом для виконання вимог закону.

Внесення змін щодо обов’язкового посвідчення договорів купівлі-продажу корпоративних прав до Цивільного кодексу України замість ст. 21 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», що є спеціальним законом, в подальшому може призвести до правових колізій.

Державну реєстрацію запису про зміну учасника повинен проводити той самий нотаріус, що посвідчував угоду. У разі смерті нотаріуса чи припинення ним нотаріальної діяльності, доведеться витратити чимало часу та нервів на переприкріплення органами Мін'юсту до іншого нотаріуса. А необхідність внесення запису до єдиного реєстру про зміну складу учасників одразу після нотаріального посвідчення відповідного договору несе для бізнесу цілий ряд складнощів. А подекуди навіть унеможливлює виконання вимог закону.

Введення обов’язковості нотаріального посвідчення всіх договорів, в тому числі, про вступ та вихід з товариства з обмеженою відповідальністю, приведе до збільшення вартості таких процедур, що є негативним явищем для бізнесу.

Безперечно, новий закон сприятиме зниженню кількості рейдерських захоплень нерухомого майна та корпоративних прав. Однак, якщо не концентрувати увагу виключно на проблемі рейдерства, то новий нормативно-правовий акт далеко недосконалий і ускладнить життя українського бізнесу.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини