Глобальний контур: Європа не готова до відповіді на нові загрози

Глобальний контур: Європа не готова до відповіді на нові загрози

Научный сотрудник Центра исследований России имени Бориса Немцова
29.10.2019, 16:00

Нинішнє протистояння "неліберальних демократій" і Заходу значно складніше, ніж конфронтація епохи "холодної війни", вважає Олександр Морозов

Гаррі Каспаров виступив зі зверненням, яке всім, хто знайомий із політичною історією, гостро нагадує виступи Олександра Солженіцина в США в 1970-ті. Як і Солженіцин, Каспаров кидає Заходу схвильований докір у відсутності політичної волі: сьогоднішній компроміс із неліберальними режимами обійдеться дорого завтра. Каспаров, як і Солженіцин, не розраховує на демократичний рух у Росії "знизу", закликає до посилення санкцій із єдиним розрахунком на розкол кремлівських еліт.

Гаррі Каспаров - розумна, досвідчена, всесвітньо відома людина, його голос має значення. Він фіксує позицію, яка, без сумніву, залишиться в політичній історії, так само як і позиція Солженіцина. Аналогія посилюється ще й тим, що голос Солженіцина звучав "без адресата", але вже через кілька років президентом США став Рональд Рейган і "часи компромісу" скінчилися. Ще через кілька років почався "розкол еліти" в радянському керівництві, й у 1991 році "Східний блок" розпався. Ця аналогія створює і контекст певної надії щодо позиції Каспарова.

Однак зараз ситуація складніша, ніж вона була в кінці радянського періоду. Справа не в нестачі політичної волі у керівників Заходу, а в набагато більших  масштабах проблеми. На початку століття і в середині Заходу, і поза ним стабілізувалося багато "ілліберальних режимів", добре вбудованих у глобальний економічний обмін.

Зрозуміло, Саудівська Аравія - не те ж саме, що Угорщина, а Філіппіни - не те ж саме, що Туреччина, все це різні форми "іллібералізму". Але в цілому утворюється широкий контур політичних режимів та укладів суспільного життя, які набагато нижчі за ті стандарти верховенства права, демократії і прав людини, які були нормативними для політики Заходу весь післявоєнний період. Цей "іллібералізм" (по-російськи часто використовується термін "фіктивна демократія") не об'єднається в "блок", як це було за часів протистояння "двох систем", і це ще більше погіршує ситуацію. "Східний блок" зовсім інакше був вбудований у систему глобальної конкуренції, в світову економіку, ніж весь нинішній світ іллібералізму. Він мав набагато більш консолідовану політичну теорію, яка не тільки критикувала споживацьке суспільство Заходу, а й пропонувала альтернативну концепцію "свободи, рівності і братерства". Інтелектуальну, політичну й військову відповідь було набагато простіше побудувати, ніж відповідь на сьогоднішню ситуацію.

Все це змушує задуматися про те, що точкова відповідь Заходу на загрозу, яку несе Кремль, швидше за все, вже неможлива. Кремль стрімко "розчиняється" в загальному контурі ілліберальних глобальних тенденцій. Мабуть, "проблема Кремля" тепер може бути вирішена лише в більш масштабному контексті. Тут виклик такого масштабу, що глобальним силам різних країн і континентів для пробудження потрібна буде подія масштабу Французької революції або об'єднаної перемоги над нацизмом. Тільки так до життя можуть бути викликані енергії, котрі були б у змозі захопити весь посттранзитний, постколоніальний світ, що сформувався після 1945-го та після 1991 років. Потрібне нове прочитання нормативних підстав, на яких покояться суспільства, що складають гуманістичне ядро ​​людства.

У російському суспільстві, як і в інших ілліберальних режимах, є та частина, яка стане учасницею цього процесу, коли і якщо він почнеться. У цьому немає сумнівів. Але ось надія на нового Рейгана, який зможе консолідувати Захід у поході проти глобального тренду, частиною якого стала путінська Росія, - ця надія, чесно кажучи, виглядає безпідставною. Надія тепер пов'язана зі здатністю людства до більш масштабної саморефлексії, ніж ті моделі боротьби зі "Східним блоком", які виявилися успішними в минулому.

Читайте матеріал російською: Глобальный контур: Европа не готова к ответу на новые угрозы

Колонка опублікована на сайті Радіо Свобода
Передруковується з відома і дозволу автора і редакції

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини