Фрістайл Зеленського, або "Пропетляти" в найкритичніші моменти

Фрістайл Зеленського, або "Пропетляти" в найкритичніші моменти

политический консультант
21.10.2019, 15:32

У чому сила інформаційної стратегії команди Зеленського та як вона може згубити весь рейтинг президента?

Інформаційна стратегія команди президента Зеленського нікого не залишає байдужим. Одні її жорстко критикують, переходячи на особистості, інші - захоплено хвалять, кажучи про нову еру Government Communication. Однак, зараз її можна оцінити лише як досить вибухову суміш старих і нових методів, добре забезпечену ... імпровізацією. Саме її команда президента вважає своєю головною силою, яка дає можливість "пропетляти" в найкритичніші моменти.

Згадайте, як ще в період передвиборчої кампанії Андрій Богдан розповів, як працює команда "Слуги народу": "У нас немає плану. Всі наші дії емоційні. Ми самі не знаємо, що ми будемо робити. З ранку щось сталося, в обід ми порадилися, о п'ятій годині випустили ролик, або виступ, або щось сказали. З цим неможливо боротися, коли ти не можеш залізти в голову людини, яка сама не знає, що вона буде робити".

Передвиборча кампанія пройшла, але, схоже, на думку членів команди Зеленського, які формують його комунікаційну стратегію, імпровізація повинна залишатися його головною зброєю.

Судячи з уже здійснених комунікаційних кроків президента, суть "імпровізації" як методу комунікації можна передати приказкою: "П'яний крок на болоті вірніший". По суті, це коли опоненти діють стандартними методами, а колективний Зеленський бере і робить непрогнозований крок із обов'язковим "вау-ефектом". Дебати на стадіоні, запис відеоблогу в Теслі, прес-марафон із книги Гіннеса - все це методи одного порядку.

Але ось саме таке розуміння суті "імпровізації", запозичене з шоу-бізу й може зіграти з президентом злий жарт. Імпровізація для недосвідченої української публіки може здаватися чимось новим і нестандартним в Government Communication.

Тоді як у старих демократіях, це досить відомий і вивчений метод.

Імпровізація в інформаційній політиці складається з:
- швидкого реагування на ситуацію;
- централізованої адаптації тез;
- блискавичної комунікації з суспільством.

Головний фактор успіху тут - це швидкість реакції, а для неї важлива попередня аналітична робота для прогнозу розвитку подій.

Як це виглядає в реальності у команди Зеленського?

У комунікації вони постійно наздоганяють із тезою: "Ви все не так зрозуміли - зрада скасовується". Наздоганяти (виправдовуватися) - це найгірше, що може бути в комунікаціях.

Багато аналітиків і комунікаціонщиків намагалися оцінити, якого ефекту досяг прес-марафон Зеленського, проведений після низки подій: скандалу зі стенограмою Трампа, напруження громадської думки довкола "формули Штайнмаєра", першої хвилі масових протестів країною.

На мій погляд, цей комунікаційний ефект можна назвати "білим шумом". Він, по суті, залишив незмінним статус-кво: фанати Зеленського  ним продовжили захоплюватися, опоненти і противники - жорстко критикувати та плодити Інтернет-меми. Хвилю протестів, судячи з чисельності протестуючих 14 жовтня - це так само не збило. Для іноземних партнерів - ситуацію теж не прояснило.

У будь-якій комунікаційній стратегії, команда - це лише половина успіху. На половину - успішність комунікації залежить від самого лідера. Не треба забувати, що Володимир Зеленський - це в першу чергу людина з шоу-бізнесу з серйозною популярністю і відомістю. А лише зовсім недавно - політик.

Будь-який психолог, що займається вивченням феномена слави - знає, про що йде мова. Коли людина стає "зіркою" у нього виробляється потреба в постійному схваленні та вихвалянні його дій, і при цьому будь-яка критика сприймається надто болісно, ​​а іноді й гіпертрофовано негативно.

Висловлюючись мовою соціальних мереж: у президента Зеленського явна "лайкозалежність" - потреба в постійному схваленні того, що він робить і говорить. Він має відчувати любов людей, нехай навіть й ірраціональну. Він буде робити все, щоб ці умовні "лайки" зібрати.

З одного боку - це добре і суспільство може мати можливість впливати на нього. З іншого боку - про яке державне лідерство, стратегічне бачення шляху розвитку держави, відповідальності за складні, але необхідні державі дії тут може йти мова, якщо громадська думка так легко здатна маніпулювати президентом?

Висновок із усього цього для комунікаційної команди Зеленського повинен бути лише один: або вони вже трансформують свою стратегію, починають аналізувати події, намагаються прогнозувати їх наслідки і працюють на випередження, або кількість комунікаційних провалів досить скоро досягне критичної позначки.

Україна - не тиха, маленька країна старої Європи.

Ми знаходимося в безпрецедентній зоні міжнародної та внутрішньополітичної турбулентності. І зараз вчитися для влади комунікувати з суспільством - пізно. Треба ВЖЕ вміти.

Читайте матеріал російською: Фристайл Зеленского, или "Пропетлять" в самые критические моменты

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини