RU

Єрмак - підкорювач ОП, обвинувач Порошенка, заміна Медведчука

Єрмак - підкорювач ОП, обвинувач Порошенка, заміна Медведчука

журналист, сооснователь партии "Демократична Сокира"
11.02.2020, 18:35

Хто він - новий глава Офісу президента Андрій Єрмак? Що важливо про нього знати, і чого тепер варто побоюватися?

Автор цих рядків починав писати цей текст про Андрія Єрмака, як про того, хто "наглядає" за зовнішньою політикою в офісі Володимира Зеленського. А закінчив - про Андрія Єрмака, главу Офісу президента. Ось що буває, коли відтягувати всього на добу.

Що ж. Хто він, пан Єрмак? Що важливо про нього знати і чого в його приході варто побоюватися?

Таємничий продюсер

Офіційної інформації про Єрмака вкрай мало - куца сторінка на Вікіпедії. Сорок вісім років, за освітою юрист, за професією кінопродюсер. У політиці до появи в команді Зеленського був помічений у досить екзотичному місці: на позиції радника народного депутата трьох скликань від Партії регіонів Ельбруса Тедеєва на громадських засадах. З огляду на те, що чемпіон світу з вільної боротьби Ельбрус Тедеєв у Партії регіонів грав функціональну роль зірки спорту і професійного (роз) блокувальника трибуни, складно навіть уявити, що можна було йому радити. Особливо безкоштовно.

Проте, будучи другом і довіреною особою Зеленського (за іншими джерелами - спочатку його дружини), маловідомий досі бізнесмен дуже швидко злетів якнайвище - по суті, на посаду відповідального за всю зовнішню політику країни. І за два її ключові напрямки - переговори з Російською Федерацією (зокрема, і в Мінському форматі) та переговори з США. Тобто, став неофіційним голосом нашої країни у світі.

А в день написання цієї статті він зміцнив свій статус - змінив Андрія Богдана на посаді глави Офісу президента.

Читайте також - Кінець "МіжАндріївщини": що означає відставка Богдана

Від себе зауважу, що неофіційно Єрмака чиновники, які за службовим обов'язком комунікують із Офісом президента, називають "найрозумнішим з усіх тих". Складно, втім, розібратися, чого в цьому більше - компліменту Андрію Борисовичу або загальної характеристики команді Зеленського, але запам'ятаємо цю тезу.

Новий Медведчук?

Ні, я не називаю Медведчуком безпідставно. В умовах вакууму інформації навколо особистості Єрмака, головне побоювання щодо нього - і головне звинувачення його опонентів - лежить саме в цій площині. Мовляв, Єрмак - людина, занадто чутлива до позиції Кремля. А раз така людина у нас відповідає за зовнішню політику, ми у великій небезпеці.

Розберемо ці звинувачення  ґрунтовно.

Першими їх публічно озвучили - що не дивує - представники фракції "Європейська солідарність" в парламенті вустами Артура Герасимова. Приводом стало свідчення екс-посла США в Україні Вільяма Тейлора під присягою в американському Конгресі. Серед іншого, Тейлор переказав обставини зустрічі Єрмака і спецпредставника США щодо України Курта Волкера 14 вересня 2019 року. На цій зустрічі, за словами екс-посла, Єрмак показував Волкеру фотографії своїх родичів, які воювали на Донбасі, і звинувачував Порошенка в розв'язанні тієї війни. На думку "Євросолідарності" це - повторення кремлівської дезінформації, і раз такі слова представник української країни вголос озвучує американцям, виникають питання, чи українську сторону він насправді представляє.

Єрмак у подальшому інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" спростував звинувачення. Мовляв, так, говорили, спілкувалися, але Порошенка звинувачували не в розв'язанні війни, як це подав Тейлор, а в корупції в армії.

З одного боку - навряд чи Тейлор брехав під присягою, намагаючись зганьбити українського політика. З іншого - припустимо, що щось могло загубитися або спотворитися при "зіпсованому телефоні" від Волкера до Тейлора, від Тейлора до Конгресу. З третього боку - Єрмаку не вперше озвучувати речі, які звучать досить дивно, але в які він, схоже, щиро вірить. Так, при авторові цих рядків було озвучено сакраментальне "Ви ж розумієте, що Зеленський - один із найбільших політиків сучасності?", з яким присутні змушені були посперечатися.

Таким чином, окремі свідчення Тейлора-Волкера ще не вказує, що Єрмак стоїть на проросійських позиціях.

Однак є деякі деталі контексту, що дозволяють здогадуватися, що йому, дійсно, легко спілкуватися з росіянами. Не тільки легше, ніж Порошенку (це як раз природно), але і легше, ніж Зеленському, коли той спробував вийти на прямі переговори.

І ось ці деталі.

Головна з них - переговори президентів РФ і України і поведінка Суркова на них. Не секрет, що підсумки зустрічі Путіна і Зеленського в Парижі не привели до очікуваного прориву у врегулюванні на Донбасі. Однак є цікавий нюанс. За словами учасника переговорів, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, Сурков на зустрічі зірвався на крик, кидаючись документами і волаючи "Ми так не домовлялися!".

Тобто, порядок денний, озвучений на зустрічі, на думку Суркова, не відповідав заздалегідь узгодженому. Настільки, що у нього, "сірого кардинала Кремля", здали нерви. Згодом Сурков, нагадаємо, пішов з "українського напрямку", поступившись Дмитру Козаку.

Читайте також - Головний парламентер Зеленського. Хто такий Андрій Єрмак

Тобто, поки Сурков домовлявся з Єрмаком - все було нормально, його все влаштовувало. А тут вивели на зустріч Путіна і Зеленського - і виявилося, що червоні лінії української сторони знаходяться набагато ближче. "І закотилася назавжди за край небес його зірка".

Більш того. Як ви могли (не) помітити, з горизонту пропав Віктор Медведчук. Тобто він десь є, живе, ходить, інтерв'ю дає. Але він уже не виглядає головним переговірником щодо Донбасу і не позиціонується таким. Чому РФ відмовилася від найзручнішої для себе людини, кума й особистого друга Володимира Путіна в якості основного комунікатора, на збереженні якого наполягала раніше? Ймовірно, тому, що людина, яка замінила його на цій позиції, їх влаштовує. У всякому разі, вони в це вірять.

Дещо дискредитує Єрмака і його оточення. По-перше, сумнівне призначення відповідальним за реінтеграцію Донбасу Сергія Сивохо - людини мінімально компетентної в питаннях національної безпеки. За словами заступника секретаря Радбезу, генерал-майора Сергія Кривоноса, Сивохо використовують, як Жириновського в Росії - закидають через нього провокаційні тези, щоб перевірити реакцію суспільства. Близькою до групи Єрмака називають і голову комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, нардепа Галину Третьякову, яка рекомендувала відмінити пільги для ветеранів, які служили за контактом. Мовляв, людина свідомо продавала свою найману силу, що тут такого?

Особисто автору цих рядків - в силу кримського дитинства - відчутно різонуло око інтерв'ю Єрмака, в якому той виражав надію на одночасні місцеві вибори у всій Україні восени 2020 року. Не торкаючись самої ідеї (це - тема для окремої публікації), слід зауважити, що людина, яка так будує речення, внутрішньо вже не розглядає частиною України Крим. Правда, в тому ж інтерв'ю Андрій Борисович, треба віддати належне, виправляється і чітко висловлюється на користь українського Криму. 

Але це, знаєте, "свідомість проти підсвідомості".

Нарешті - зовсім вже на рівні чуток, оскільки посилаються журналісти на анонімне джерело в Газпромі - недавно з'явилися дані про причетність Єрмака до однієї з компаній, які отримали право на прямий експорт газу з РФ. У разі підтвердження - це могла би бути бомба, в разі спростування - привід для серйозного судового позову. Чекатимемо.

Таким чином, підсумуємо. Богдана на посаді глави Офісу президента змінила людина:

- ймовірно, розумніша;
- беззаперечно більш потаємна й обережна;
- якій уже найближчим часом доведеться спростувати або підтвердити підозри в зайвій м'якості  стосовно відношення до держави-агресора.

Читайте матеріал російською: Ермак - покоритель ОП, обвинитель Порошенко, замена Медведчука

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини