Ефект пружини та запит на нове: який кандидат потрібен молоді

Ефект пружини та запит на нове: який кандидат потрібен молоді

студент 5 курса Института международных отношений КНУ
18.07.2019, 14:49

#ВладаЦеМи. Чому молодь може піднести сюрпризи на виборах і чого вона чекає від "свого" кандидата

Демократія тримається на своїх виборцях, їх активності та обізнаності - з цим навряд чи хтось сперечатиметься. Одним із рушійних важелів демократії, як і багатьох інших соціальних феноменів, є молодь. Україна - не виняток.

З точки зору аналізу виборів, молодь представляє собою досить неоднозначну електоральну групу. З одного боку, вона легко піддається простим формулюванням та прямолінійній риториці. З іншого боку, найбільш залучена до громадянської активністі, інформатизована та технологізована. А значить, в принципі має доволі високу громадянську свідомість.

Тут, на стику, і криється амбівалентність молоді. Це досить прорахований пласт електорату, який, однак, може в будь-який момент повести себе нестандартно. І навіть більше: проявити певну агресію у випадку надмірного тиску на себе. Якщо дозволите, це свого роду ефект пружини. Легка і пластична у спокійному стані, вона швидко породжує надпотужне спротив, якщо на неї натиснути.

Молоді часто приписують надмірний радикалізм, але це помилка. Дійсно, у багатьох радикальних течіях саме молоді люди становлять базу електорату та активного елементу. Але в той же час, на сучасному етапі в багатьох західних (і не тільки) демократіях "радикалізм" молоді проявляється не в критичному уявленні про сегрегацію, національность або державу. Ця так звана радикальність отримує втілення у зухвалій постановці проблеми, в активному запиті на зміни, в більш рішучій позиції, - фактично в тому, що ще 50-100 років тому називали би швидше прогресивізмом.

Звісно, я не беру на себе відповідальність заявляти, що молодь зовсім не радикальна. Як мінімум, це було б абсурдно та безвідповідально. Просто не все, що ми звикли називати радикальністю, дійсно є нею.

Отже, вимальовуючи з усього цього типаж молодіжного кандидата, - в президенти, депутати чи мери, - можна виділити наступні риси:

Перше. Відкритість і чесність зі своїм електоратом. Але пам'ятайте: ми вже навчилися робити фактчекінг;

Друге. Більш широкий порядок денний, що виходить за класичні рамки "комуналка-охорона здоров'я-дороги" (це взагалі виглядає як популізм);

Третє. Медійність кандидата. На жаль, без цього нікуди. І мова йде як про позитивну, так і про негативну медійність;

І четверте. Простота та доступність основного меседжу кандидата та його риторики в цілому.

То чи є в Україні сьогодні політик, який відповідав би цим критеріям і дійсно зміг завоювати голоси молоді? Навряд чи. Істотно заважає відсутність чіткої ідеології у партій і вузьколобість їх порядку денного. Але водночас це не зупиняє молодь від участі у виборах і взагалі від залученості до політичного життя. Як показує опитування U-Report, проведене перед президентськими виборами, молоді люди у своїй більшості хочуть брати участь у виборчому процесі, хоча вони й менше ознайомлені з певними базовими інструментами цього процесу (як, наприклад, зміна місця голосування або перевірка реєстру виборців).

У 2016 році Великобританія на всенародному референдумі проголосувала за вихід зі складу Європейського Союзу. Результати цього доленосного голосування відомі всім. Одну деталь з цього кейса західні експерти вже охрестили терміном grey power: явка виборців у віці від 18 до 24 років становила 64%, а старше 65 років - більше 90%. Проблема? Неправильне залучення молоді. Рішення? Нова політична інформатизація, новий соціальний підхід і, нарешті - нова інклюзивна політика.

Читайте також: #ВладаЦеМи. За кого голосувати на виборах: пройди тест і дізнайся

Олександр Краєв - один із п'яти переможців конкурсу LIGA.net LIGA.net серед студентів українських вишів на тему "Вибори й молодь"

#ВладаЦеМи - це серія матеріалів, що розповідає про те, як молодь змінює вигляд України, чому важливо брати державу у власні руки і чому не варто боятися зробити помилку. Проект реалізується за підтримки USAID - Internews

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини