16.10.2019, 10:23

Децентралізація на лінії війни: хто гальмує реформу й що робити

советник по вопросам децентрализации Донецкого ЦРМС, эксперт по местному самоуправлению

Як вирішити хоча б частину специфічних для лінії зіткнення проблем і розблокувати створення ОТГ

Читайте також російською: Децентрализация на линии войны: кто тормозит реформу и что делать

Дискусія про те, як розмежувати повноваження між державою та місцевим самоврядуванням, йде в Україні з початку 2000-х років. Так, вже в 2005 році в парламенті відбулися слухання "Децентралізація влади в Україні. Розширення прав місцевого самоврядування". Але активний етап почався тільки в 2014 році з прийняттям Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. За цей час відбулися величезні зміни в територіальній, адміністративній та фінансовій сферах, а реформу децентралізації неодноразово називали однією з найуспішніших в країні. І з цими оцінками погоджуються як представники влади, так і громадянського суспільства.

Читайте також: "Тепер тут можна жити". Інтерв'ю з главою найефективнішої громади України

Реформа полягає в створенні дієвого та заможного місцевого самоврядування і передачі йому частини повноважень і ресурсів від держави. Це, на думку багатьох експертів, підвищить якість публічних послуг і зробить життя громадян більш комфортним. Однак не скрізь в Україні змогли скористатися добровільним принципом створення ОТГ і перевагами, які надає децентралізація влади. Серед них - населені пункти вздовж лінії розмежування в Донецькій області.

У цих територій є як загальні для всієї країни проблеми, так і специфічні. Загальні - це побоювання сільських жителів об'єднуватися з містом, постійні дискусії про територіальний формат нових ОТГ, вплив фермерів на прийняття рішень.

З вирішенням специфічних проблем уздовж лінії зіткнення виникають практично непереборні труднощі. Це і продовження військових дій, і подальший розвиток громад уздовж лінії в умовах відсутності інвестицій. Але частину таких специфічних для лінії зіткнення проблем вирішити все-таки можна.

Читайте також: Дивіться - вийшло. Історія найактивнішої громади України

Непризначення перших виборів. Їх в Донецькій області чекають сім громад, які юридично пройшли шлях об'єднання. Крім питання безпеки, до сих пір не визначений механізм призначення виборів там, де чергові місцеві вибори не відбулися у 2015 році. Тоді Верховна Рада вирішила не проводити їх на тих територіях, де велися воєнні дії - це було небезпечно. Однак проведення в поточному році президентських і парламентських виборів і на цих територіях знецінює цей аргумент для суспільства. Також продовжує існувати юридична невизначеність, хто саме повинен призначити перші вибори в створених ОТГ в Донецькій області там, де не проводилися місцеві вибори в 2015 році - Верховна Рада, як це було зазначено в постанові чотири роки тому, або ЦВК, який за законом має призначати перші вибори в об'єднані громади.

Складний адміністративно-територіальний устрій. Це не дозволяє створити об'єднані громади тим територіям, де адміністративний центр потенційної ОТГ знаходиться в підпорядкуванні іншій адміністративній одиниці (так звані міста- "матрьошки"). Наприклад, селище Сартана Донецької області підпорядковане місту Маріуполю, але повинно стати адміністративним центром Сартанські ОТГ. Або Новодонецька громада, яка вже близько двох років чекає призначення перших виборів.

Важливий аспект при об'єднанні громад - земельні питання. Законом передбачено принцип нерозривності території ОТГ. І проблема полягає в тому, що в Донецькій області у частині територій, які повинні будуть увійти до складу однієї ОТГ, немає спільних кордонів. Наприклад, деякі села, які адміністративно підпорядковані місту Торецьку й повинні утворити з ним ОТГ, знаходяться в оточенні земель сільських рад Ясинуватського і Костянтинівського районів, а значить, не мають спільних кордонів з містом і між собою, що робить неможливим створення Торецької ОТГ. З проблемою розірваності сільських рад лінією розмежування зіткнулася Очеретинська громада в Ясинуватському районі. Процеси децентралізації в Очеретинській громаді почалися ще в 2015 році, тоді ж були прийняті всі необхідні рішення. Але до перших виборів справа не дійшла - з Центрвиборчкому повернули документи. Справа в тому, що частина сільрад, які увійшли в Очеретинську громаду, розділені лінією зіткнення таким чином, що одні села знаходяться на території, яка підконтрольна уряду, а інші - на окупованій. А ці сільські ради як органи місцевого самоврядування продовжують працювати. І при створенні Очеретинської громади в її склад не включили села, які знаходяться на окупованій території. А розривати територію сільради не можна. Саме тому процес створення Очеретинської ОТГ так і не дійшов до логічного кінця.

Читайте також: "Живемо як в родині, допомагаємо всім кому треба". Десять громад, у яких все вийшло

Вихід з такої ситуації можливий. Не змінюючи кордрни району, можна змінити кордони проблемних сільських рад: підконтрольні українській владі села включити до складу інших сільрад. Наприклад, із Спартанської сільради українське Опитне увійде до складу громади, а долю решти території вже вирішувати в рамках політичних домовленостей.

Великою проблемою для реформи децентралізації є інститут військово-цивільної адміністрації. У ВЦА відсутні повноваження брати участь у створенні ОТГ - такі рішення згідно з законом можуть приймати тільки місцеві ради. А у військово-цивільних адміністрацій районного рівня немає законних можливостей передавати майно з районної власності в ОТГ. І це також гальмує реформу в Донецькій області та демотивує місцеве самоврядування брати участь у реформі децентралізації.

Всі ці специфічні для регіону проблеми не дають можливості брати участь громадянам в реформуванні місцевого самоврядування, відчувати себе причетними до процесів децентралізації та демократизації українського суспільства. Але ці проблеми можна вирішити. Частину рішень можна прийняти на місцевому рівні, проте певних рішень чекають і від законодавця. І коли Верховна Рада прийме необхідні документи, процес децентралізації отримає новий поштовх для активізації.

Оптимальним було б прийняти необхідні зміни в законодавство й дати можливість таким територіям добровільно створити ОТГ, а людям - стати залученими в процеси створення нового  дієвого місцевого самоврядування.

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

nternews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Vykhod iz takoy situatsii vozmozhen. Ne menyaya granitsy rayona, mozhno izmenit' granitsy problemnykh sel'skikh sovetov: podkontrol'nyye ukrainskoy vlasti sela vklyuchit' v sostav drugikh sel'sovetov. Naprimer, iz Spartanskogo sel'soveta ukrainskoye Opytnoye voydet v sostav gromady, a sud'bu ostal'noy territorii uzhe reshat' v ramkakh politicheskikh dogovorennostey. Bol'shoy problemoy dlya reformy detsentralizatsii yavlyayetsya institut voyenno-grazhdanskoy administratsii. U VGA otsutstvuyut polnomochiya uchastvovat' v sozdanii OTG - takiye resheniya po zakonu mogut prinimat' tol'ko mestnyye sovety. A u voyenno-grazhdanskikh administratsiy rayonnogo urovnya net zakonnykh vozmozhnostey peredavat' imushchestvo iz rayonnoy sobstvennosti v OTG. I eto takzhe tormozit reformu v Donetskoy oblasti i demotiviruyet mestnoye samoupravleniye uchastvovat' v reforme detsentralizatsii. Vse eti spetsificheskiye dlya regiona problemy ne dayut vozmozhnosti uchastvovat' grazhdanam v reformirovanii mestnogo samoupravleniya, chuvstvovat' sebya prichastnymi k protsessam detsentralizatsii i demokratizatsii ukrainskogo obshchestva. No eti problemy razreshimy. Chast' resheniy mozhno prinyat' na mestnom urovne, odnako opredelennykh resheniy zhdut i ot zakonodatelya. I kogda Verkhovnaya Rada primet neobkhodimyye dokumenty, protsess detsentralizatsii poluchit novyy tolchok dlya aktivizatsii. Optimal'nym bylo by prinyat' neobkhodimyye izmeneniya v zakonodatel'stvo i dat' vozmozhnost' takim territoriyam dobrovol'no sozdat' OTG, a lyudyam - stat' vovlechennymi v protsessy sozdaniya novogo sostoyatel'nogo i deystvennogo mestnogo samoupravleniya.
Вихід з такої ситуації можливий. Не змінюючи межі району, можна змінити кордони проблемних сільських рад: підконтрольні української влади села включити до складу інших сільрад. Наприклад, з Спартанського сільради українське Дослідне увійде до складу громади, а долю решті території вже вирішувати в рамках політичних домовленостей.

Великою проблемою для реформи децентралізації є інститут військово-цивільної адміністрації. У ВГА відсутні повноваження брати участь у створенні ОТГ - такі рішення згідно з законом можуть приймати тільки місцеві ради. А у військово-цивільних адміністрацій районного рівня немає законних можливостей передавати майно з районної власності в ОТГ. І це також гальмує реформу в Донецькій області та демотивує місцеве самоврядування брати участь у реформі децентралізації.

Всі ці специфічні для регіону проблеми не дають можливості брати участь громадянам в реформуванні місцевого самоврядування, відчувати себе причетними до процесів децентралізації та демократизації українського суспільства. Але ці проблеми можна розв'язати. Частина рішень можна прийняти на місцевому рівні, проте певних рішень чекають і від законодавця. І коли Верховна Рада прийме необхідні документи, процес децентралізації отримає новий поштовх для активізації.

Оптимальним було б прийняти необхідні зміни в законодавство і дати можливість таким територіям добровільно створити ОТГ, а людям - стати залученими в процеси створення нового заможного і дієвого місцевого самоврядування.
Vykhod iz takoy situatsii vozmozhen. Ne menyaya granitsy rayona, mozhno izmenit' granitsy problemnykh sel'skikh sovetov: podkontrol'nyye ukrainskoy vlasti sela vklyuchit' v sostav drugikh sel'sovetov. Naprimer, iz Spartanskogo sel'soveta ukrainskoye Opytnoye voydet v sostav gromady, a sud'bu ostal'noy territorii uzhe reshat' v ramkakh politicheskikh dogovorennostey. Bol'shoy problemoy dlya reformy detsentralizatsii yavlyayetsya institut voyenno-grazhdanskoy administratsii. U VGA otsutstvuyut polnomochiya uchastvovat' v sozdanii OTG - takiye resheniya po zakonu mogut prinimat' tol'ko mestnyye sovety. A u voyenno-grazhdanskikh administratsiy rayonnogo urovnya net zakonnykh vozmozhnostey peredavat' imushchestvo iz rayonnoy sobstvennosti v OTG. I eto takzhe tormozit reformu v Donetskoy oblasti i demotiviruyet mestnoye samoupravleniye uchastvovat' v reforme detsentralizatsii. Vse eti spetsificheskiye dlya regiona problemy ne dayut vozmozhnosti uchastvovat' grazhdanam v reformirovanii mestnogo samoupravleniya, chuvstvovat' sebya prichastnymi k protsessam detsentralizatsii i demokratizatsii ukrainskogo obshchestva. No eti problemy razreshimy. Chast' resheniy mozhno prinyat' na mestnom urovne, odnako opredelennykh resheniy zhdut i ot zakonodatelya. I kogda Verkhovnaya Rada primet neobkhodimyye dokumenty, protsess detsentralizatsii poluchit novyy tolchok dlya aktivizatsii. Optimal'nym bylo by prinyat' neobkhodimyye izmeneniya v zakonodatel'stvo i dat' vozmozhnost' takim territoriyam dobrovol'no sozdat' OTG, a lyudyam - stat' vovlechennymi v protsessy sozdaniya novogo sostoyatel'nogo i deystvennogo mestnogo samoupravleniya.
Вихід з такої ситуації можливий. Не змінюючи межі району, можна змінити кордони проблемних сільських рад: підконтрольні української влади села включити до складу інших сільрад. Наприклад, з Спартанського сільради українське Дослідне увійде до складу громади, а долю решті території вже вирішувати в рамках політичних домовленостей.

Великою проблемою для реформи децентралізації є інститут військово-цивільної адміністрації. У ВГА відсутні повноваження брати участь у створенні ОТГ - такі рішення згідно з законом можуть приймати тільки місцеві ради. А у військово-цивільних адміністрацій районного рівня немає законних можливостей передавати майно з районної власності в ОТГ. І це також гальмує реформу в Донецькій області та демотивує місцеве самоврядування брати участь у реформі децентралізації.

Всі ці специфічні для регіону проблеми не дають можливості брати участь громадянам в реформуванні місцевого самоврядування, відчувати себе причетними до процесів децентралізації та демократизації українського суспільства. Але ці проблеми можна розв'язати. Частина рішень можна прийняти на місцевому рівні, проте певних рішень чекають і від законодавця. І коли Верховна Рада прийме необхідні документи, процес децентралізації отримає новий поштовх для активізації.

Оптимальним було б прийняти необхідні зміни в законодавство і дати можливість таким територіям добровільно створити ОТГ, а людям - стати залученими в процеси створення нового заможного і дієвого місцевого самоврядування.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не співпадати з позицією редакції LIGA.net
Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне