RU

Чи зможе Зеленський захистити Україну від "ноти Путіна"

Чи зможе Зеленський захистити Україну від "ноти Путіна"

заступник генерального директора Укроборонпром, ексдепутат
09.12.2019, 13:09

Свого часу канцлер ФРН Конрад Аденауер зміг захистити майбутнє Німеччини. Чи вистачить у Зеленського рішучості захистити Україну від Путіна?

Читайте також російською: Сможет ли Зеленский защитить Украину от "ноты Путина

10 березня 1952 року заступник міністра закордонних справ СРСР Андрій Громико направив урядам Великобританії, Франції і США т.зв. "Мирну ноту" з пропозицією негайно розпочати розробку мирного плану об'єднання Німеччини. Москва давала згоду на возз'єднання НДР і ФРН за однієї умови - повний нейтралітет і неучасть Німеччини в будь-яких військових блоках.

"Нота Сталіна" з'явилася в дуже непростий час для німецького народу. У Західну Німеччину продовжували прибувати мільйони переселенців з НДР, німецька державність тільки відновилася, країна все ще лежала в післявоєнних руїнах, а майбутнє економічне диво тільки видніється на горизонті.

Головним противником пропозиції Кремля став канцлер ФРН Конрад Аденауер. Він відкрито називав "ноту Сталіна" спробою не допустити входження Німеччини в майбутню об'єднану Європу. І хоча ЄС на той момент ще не існувало, шість європейських країн вже підписали угоду про створення Європейського оборонного співтовариства з об'єднаними збройними силами, загальними органами управління і єдиним бюджетом.

Офіційно Німеччина не відразу відкинула пропозицію Йосипа Сталіна. Зустрічний план уряду Аденауера відрізнявся двома пунктами: Німеччина повинна зберегти право на будь-які геополітичні союзи, а умови проведення виборів після окупації мала визначати ООН. Сталін відмовився йти на ці поступки. Такий сценарій дійсно міг привести до об'єднання Німеччини і назавжди виводив НДР з-під впливу Кремля. Москві ж потрібна була роз'єднана Європа з політично нейтральною Німеччиною в самому її серці.

У результаті пропозицію Йосипа Сталіна було відхилено.

Конрад Аденауер був переконаний, що розвиток власної економіки, збройних сил та інтеграція в об'єднану Європу є куди більш міцною основою для майбутньої єдиної Німеччини, ніж об'єднання ФРН і НДР на гібридних умовах Москви. Канцлер не визнавав НДР, вважав її окупаційну владу нелегітимною, оскільки вона не була обрана на вільних виборах і ніколи не вів з нею переговори. Він неодноразово передрікав падіння комунізму і був упевнений, що після цього об'єднання двох Німеччин буде неминучим.

Єдине, в чому помилився канцлер - в термінах. Він був упевнений, що СРСР впаде вже до кінця 60-х. Тим часом Німеччина залишалася поділеною ще сорок років. До падіння Берлінської стіни Конрад Аденауер так і не дожив, але увійшов в історію як лідер, який поклав основу майбутньої єдиної і процвітаючої Німеччини.

І на останок. Лист з Москви вітали тільки німецькі комуністи, які серйозно розраховували отримати золоту акцію в бундестазі після виборів в об'єднаній Німеччині. У відповідь на що Аденауер часто цитував німецького історика й політика Карла фон Роттека, який вважав єдино можливою формулою національного об'єднання Німеччини своє ж висловлювання "Краще свобода без єдності, ніж єдність без волі".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини