Без зв'язку з майбутнім. Як повернути довіру до виборів

Без зв

2 курс магистратуры по журналистике Украинского католического университета
19.07.2019, 16:16

#ВладаЦеМи. Молодь не бачить результату від походу на вибори. Навіть коли її кандидат перемагає, то не хоче або не може виконати обіцянки

Півроку тому, коли перемогу Володимира Зеленського багато експертів сприймали ще як черговий гумористичний номер кварталівців, про його виборців теж жартували. Трохи по-снобськи, але часом і правдиво. Що ядерний електорат Зеленського - це молодь, яка просто не прийде на виборчі дільниці, бо "здається, дощ збирається". Технологи Зеленського це теж розуміли, тому перед першим туром виборів запустили в соцмережах ролики, які заохочували мінливого виборця прийти на дільницю.

Але для цих снобських жартів все ж були підстави. Молодь і правда не рветься на вибори. Причин тому чимало.

По-перше, вибори - не в пріоритеті. Молодь більше концентрується на собі, ніж на-собі-в-суспільстві. Навчання, кар'єра, особистий розвиток, часто - створення сім'ї. Тим більше, що більшість українців досі живуть в парадигмі цінностей виживання. Це змушує в першу чергу думати про свої перспективи, а участь у виборах залишається на узбіччі.

По-друге, люди до сих пір не розуміють механізму виборів. Влада в Україні залишається централізованою й концентрованою в верхівці, з медійною реальністю у вигляді чоловіків в дорогих костюмах і з гладко поголеними обличчями. Жінок в політиці мало.

По-третє, молодь не бачить результату від походу на вибори. Навіть коли її кандидат перемагає, то (як правило) не хоче або не може виконати обіцянки. Це вибудовується в логічну послідовність: мій голос не приносить бажаного. Навіщо ж тоді інвестувати його в кандидата? Звідси і порівняно висока популярність "нових облич". Вони дають надію, що на цей раз ланцюжок обірветься.

Вийти з цієї ситуації неможливо без зміни системи.

А будь-яка система, як відомо, прагне зберегти стійкість. Єдиний спосіб змінити координати - розхитати її настільки, щоб вона не змогла повернутися в звичний стан рівноваги, тобто з центром рівноваги в верхівці.

Найкраще розхитати її може реформа децентралізації. Але тільки повноцінна реформа, а не виключно фінансова. Великі повноваження на місцях наближають центр "управління польотами" до людей. Електоральні процеси стають більш зрозумілими, менш складними і страшними, адже відбуваються зовсім поруч. Людина з чисто виголеним обличчям і вже в менш дорогому костюмі (а може, навіть жінка) переходить з екрану в реальність, до якої можна доторкнутися. І від якої, головне, можна вимагати підзвітності.

У невеликих громадах у людей яскравіше виражене почуття відповідальності і причетності до процесів. Саме тут негативна кореляція між участю у виборах і результатом починає руйнуватися. Нарешті, в менших спільнотах люди краще ідентифікують себе з іншими. Як наслідок, рівень їх безпеки зростає, чого так не вистачає українцям, які живуть в парадигмі цінностей виживання.

Відповідно до теорії поколінь, сучасна українська молодь - це покоління мілленіалів. Для них важливо бачити результат своїх дій, для них не існує авторитетів, вони орієнтуються на мережеві спільноти. Якщо накласти ці особливості на ідею місцевих громад, то у нас є шанс сформувати новий зв'язок, коли участь дає результат. Але, звичайно, спочатку цей зв'язок має сформуватися, розвинутися, і тільки потім він (можливо!) стане достатньо міцним, щоб перейти на більш високі рівні.

Читайте також: #ВладаЦеМи. За кого голосувати на виборах: пройди тест і дізнайся

Марта Кобринович - одна з п'яти переможців конкурсу LIGA.net  серед студентів українських вузів на тему "Вибори і молодь"

#ВладаЦеМи - це серія матеріалів, що розповідає про те, як молодь змінює вигляд України, чому важливо брати державу у власні руки і чому не варто боятися зробити помилку. Проект реалізується за підтримки USAID - Internews

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини