Автокефалія: мета, шлях, зіткнення інтересів

Автокефалія: мета, шлях, зіткнення інтересів

Религиевед, доктор философских наук, профессор
25.06.2018, 15:06

Московський патріархат не полишає спроб не допустити надання Томосу Константинопольського патріарха для України

Чим ближче до дати прийняття рішення Константинопольським патріархом щодо надання Україні Томосу на автокефалію православної церкви, тим крупнішого калібру «артилерія» залучається для протидії позитивному рішенню Стамбула. 

Я уже писав про 5 головних пропагандистських тез, на яких базується інформаційна кампанія проти визнання Української православної Церкви.

В той же час для особистісного впливу персонально на патріарха Варфоломія з цього питання Константинопольську патріархію 23 червня 2018 відвідали постійні члени Синоду УПЦ МП – послідовні опоненти не лише ідеї автокефалії Українського православ'я, але й політики Константинополя загалом. Про це свідчать як їхні заяви, так і нехтування окремими особами православними правилами та звичаями щодо перебування на території іншої Церкви – а саме перебування у патріархії із посохами, носіння митрополитом Агафангелом двох панагій тощо. 

Митрополити Агафангел (Саввін), Іларіон (Шукало), Феодор (Гаюн) Антоній (Паканич) намагалися переконати Вселенського патріарха, що надання автокефалії українським православним може лише зашкодити єдності (Помісності) православ'я в Україні. 

Недостатня промосковськість, очевидно, стала причиною заміни митрополита Луганського і Алчевського Митрофана (саме він поданий як учасник переговорів на офіційній сторінці Вселенської патріархії) на митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона. 

Судячи із коментарів ще одного учасника переговорів, одіозного у своєму втручанні у церковні справи депутата Вадима Новинського (який говорить про втручання держави в церковні справи, а також що «автокефалія може бути надана тільки канонічній церкві», тощо), патріархові Варфоломію пропонувалося якщо вже й надавати Томос, то лише УПЦ МП. І на умовах Московської патріархії. 

Тобто, фактично, створити ще одного союзника Московського патріархату. А значить – опонента Константинопольському патріархатові. Проте достатньо стримані коментарі московсько-українських кліриків після переговорів говорять про те, що делегація Московського патріархату успіху не досягла. Незважаючи на «хороший настрій» який випромінювала сторінка Новинського в Фейсбуці.

Варто відзначити, що візит делегації УПЦ МП відбувся саме після їх наполегливого прохання, а не на запрошення Вселенського Патріарха. 

При цьому, приймали їх не в Соборі Святого Георгія як повідомляють делегати УПЦ МП, а в резиденції Вселенського Патріарха на Фанарі – не території якого Собор знаходиться. І якщо бути ще точнішим, то аудієнція проходила не в Тронному залі для почесних гостей на 2 поверсі, а в залі архіреїв на 1 поверсі резиденції.

Натомість Константинопольська патріархія, навпаки, отримала важливий аргумент проти можливого звинувачення у тому, що Вселенська патріархія діяла без консультацій із Московскьою патріархією. На офіційному сайті Константинопольського патріархату делегація УПЦ МП означена саме як делегація «Московська патріархія Українська православна Церква» (Πατριαρχείο Μόσχας Ουκρανικής Ορθόδοξης Εκκλησίας) – це і є її нинішній канонічний статус у Вселенському православ'ї, який чітко відповідає Статутові Російської ПЦ. 

Окрім того, на зустрічі було чітко заявлено, що саме Константинопольський патріархат є Церквою-Матір’ю для православних віруючих в Україні, а не Московська патріархія.

Важливо також, що патріарх Варфоломій чітко означив мету своєї діяльності з «українського» питання (і це подано на офіційному сайті патріархії): «встановлення миру в країні, а також примирення всіх громад і їх співробітництво на благо Православ’я в Україні».

Спроби депутата Новінського (який фінансував поїздку і навіть увійшов до складу делегації) у своїх коментарях подати результати переговорів як «успішні» для «канонічного» православ'я не витримують критики. 

Його заяви про те, що «була висловлена підтримка виключно Української православної церкви», «автокефалія буде надаватися тільки канонічній Церкві і ні про яке визнання розколу мова бути не може» тощо спростовуються як попередніми заявами Вселенського патріарха, так і поточними заявами учасників переговорів із грецької сторони. 

До того ж, ми пам’ятаємо подібні коментарі щодо наслідків поїздки делегації УПЦ МП за участю Новинського до предстоятеля Польської ПЦ митрополита Сави. Трактовки зустрічі з польською ПЦ цим політиком російського походження були згодом спростовані

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини