RU

Журналісти об'єднуються в Facebook проти статті за наклеп

21.09.2012, 14:37
Журналісти об'єднуються в Facebook проти статті за наклеп - Фото
609f32137f7b83e83cc8c5198922ae6d.jpg
Українські журналісти, громадські активісти, правозахисники і небайдужі об'єднуються проти ідеї Партії регіонів повернути статтю за наклеп в Кримінальний кодекс. Один з майданчиків об'єднання - соціальна мережа Facebook.

Одна з груп, створених в соцмережі із закликом виступити проти повернення наклепу, вже налічує більше тисячі учасників -  "Скажи "НІ" закону про наклеп".

"Вирватися не зможуть не тільки журналісти та видавці. У клітці опиняться всі, скопом", - пише один з учасників дискусії.

"Хто-небудь хоче 5 років сидіти у в'язниці за висловлювання, статтю або коментар в ФБ? Я - ні. Думаю, ніхто не хоче", - пишуть журналісти.

Юристи та правозахисники вважають, що повернення наклепу в КК (Україна прибрала цю статтю з КК у 2001 році) в українських умовах знищить професію журналіста. Але, крім того, під ударом може опинитися будь-хто, хто вирішить критикувати владу, чиновників, політиків, бізнесменів.

Відповідно до законопроекту, запропонованого регіоналами, оспорити й довести справу до тюремного ув'язнення можна буде практично будь-яке висловлювання - навіть повідомлення в соціальній мережі, якщо "постраждала" сторона доведе, що повідомлення стало причиною погіршення його здоров'я.

Якщо Верховна Рада проголосує за законопроект без внесення змін, садити за грати будуть не тільки журналістів, але й звичайних громадян, відзначила ЛІГАБізнесІнформ директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар.

"Ця проблема стосується в цілому всіх українських громадян ... Навіть пост у соціальній мережі може послужити предметом судового позову, якщо у того, кого критикують, наприклад, в результаті цієї критики розболиться голова", - говорить експерт.

Вона зазначила, що дане рішення парламенту суперечить міжнародній практиці і демократичним принципам. "Демократичні держави прагнуть позбавитися від кримінальної відповідальності за наклеп. Україна вже зробила це в 2001 році. Але тепер влада знову повертає нас назад. Це говорить про те, що хтось дуже хоче, щоб країна весь час рухалася назад, а не вперед" , - говорить Сюмар.

Нагадаємо, згідно із запропонованими змінами, розділ 3 Кримінального кодексу України "Злочин проти волі, честі та гідності людини" доповнюється статтею 141-1 "Наклеп". Відповідно до документа, наклеп - це навмисне поширення явно неправдивих відомостей, які порочать честь і гідність іншої особи або підривають її репутацію. Санкції статті передбачають до трьох років позбавлення волі. Законопроект про наклеп отримав підтримку в першому читанні і зараз доопрацьовується.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини