RU

Жителі Росії смутно уявляють майбутнє країни - опитування

22.04.2015, 10:29
Жителі Росії смутно уявляють майбутнє країни - опитування - Фото
Фото: ЕРА
Половина громадян Російської Федерації вважають, що їхня країна переживає "тимчасові труднощі", але все одно повинна йти "за власним шляхом". Про це свідчать дані соціологічного опитування "Історичний шлях Росії", проведеного Левада-центром в кінці березня 2015 року.

25% респондентів вірить, що років через п'ятдесят Росія стане такою ж багатою і розвиненою, як країни Заходу, і майже стільки ж вагалися заглянути на півстоліття в майбутнє. При цьому майже 70% опитаних мають дуже туманне уявлення або не мають ніякого про те, в якому напрямку рухається країна і які цілі ставить перед нею нинішнє керівництво.

Лише 4% учасників опитування вважають, що Росія стабільно розвивається. Рік тому таких людей було 17%, а в 2013 році - 10%. Також рік тому люди менше відчували наближення кризи і наростання хаосу, говорить заступник директора Левада-центру Олексій Гражданкін, відзначаючи, що це було пов'язано з реакцією на окупацію Криму, коли більшість людей вважали, що президент "повів себе рішуче і правильно".

На цьому тлі всі проблеми, які є в країні, сприймаються як тимчасові. Такої думки дотримується 50% респондентів. Це означає, що "положення, в якому країна опинилася у зв'язку із західними санкціями і подальшим за ними обвалом рубля сприймається не як щось системне і постійне, а як тимчасова проблема".

Одночасно, стверджує Гражданкін, "почала відновлюватися кількість тих людей, які вважають, що в країні хаос і криза. Є ті, хто бачить наростання репресій та диктатури", хоча зростання числа останніх все ж знаходиться в межах статистичної похибки. В цілому сприйняття ситуації в Росії як "кризової" або "проблемної" зросла з 22 до 28%, а "це вже значуще зміна".

Прихильників "власного шляху Росії" за рік стало більше на 9%, а з 2013-го - на 18%. Тепер їх 55%. Це не зростання, а відновлення показників, каже соціолог. У 2000 році в розпал "контртерористичної операції" на Північному Кавказі і на початку 2008 року - на піку добробуту - таких людей було 60%. В обох випадках, за його словами, населення підтримувало "особливий шлях", по якому нібито веде Росію Путін.

Відтік числа прихильників "особливого шляху", за даними соціологів, йде в двох напрямках - до так званої радянської моделі і європейським цінностям. У 2013 році прихильників європейської цивілізації налічувався 31%. Через два роки їх стало тільки 17%. Число тих, хто ратує за "повернення в СРСР", змінилося несуттєво - з 22 до 19%.

Число прихильників загальносвітового шляху, каже Гражданкін, почало падати на тлі анексії Криму, і зараз більшість населення країни зміцнюється в цій думці, що треба рухатися по своєму "особливому шляху, який для багатьох пов'язаний з ім'ям Володимира Путіна".

Більшості людей, як показало опитування, важко собі уявити, як буде жити Росія через 50 років. Зараз вагаються з відповіддю на таке питання 26%. У 2012 році таких була третина, а в 1994 році - 41%.

Відповідь, що через 50 років Росія "за рівнем добробуту досягне країн Заходу, хоч і залишається найпопулярнішим, але в порівнянні з березнем 2014 року його значення зменшилось на 6 пунктів", зазначає соціолог.

З березня 2013 по березень 2015 року в два рази більше стало тих, хто бачить розвиток Росії по тих же напрямках, по яких йдуть Китай і Індія: 12% проти шести. У сумі 69% опитаних або мають туманне уявлення про те, куди йде Росія і які завдання ставить перед нею державне керівництво, або не мають жодного уявлення зовсім.

Досить чітко уявляють собі напрямок і цілі руху країни тільки 18%.

Джерело: Русская служба ВВС

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини