Законопроект Зеленського про всеукраїнський референдум: що пропонує президент

Законопроект Зеленського про всеукраїнський референдум: що пропонує президент - Фото
Володимир Зеленський (Фото: прес-служба президента)
10.06.2020, 10:20

Президент Володимир Зеленський пропонує виносити на розгляд на всеукраїнський референдум питання загальнодержавного значення

9 травня президент Володимир Зеленський подав до парламенту законопроект №3612 Про народовладдя через всеукраїнський референдум. Що пропонує глава держави, розповіли в громадському русі ОПОРА.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Ключові питання законопроекту

На референдум можна виносити питання загальнодержавного значення: зміна території України, затвердження змін до трьох розділів Конституції України (загальні положення, про вибори і референдуми), скасування окремих норм або законів і внесення змін до Конституції. Не можна буде піднімати питання, що суперечать Конституції або міжнародним нормам. Результати референдуму не потребують затвердження органами влади. Він визнається таким, що відбувся, якщо в ньому взяли участь не менше 50% виборців.

Прийняті рішення набирають чинності через 10 днів після визначення результатів. Якщо питання не підтримали, то повторний розгляд можливий через рік. Зміна прийнятого рішення можлива через три роки і також через референдум.

Електронне голосування

Законопроект передбачає можливість електронного голосування. Ініціативу проведення референдуму в електронному вигляді також можна підтримувати електронним цифровим підписом.

Хто може ініціювати референдум

Референдум про зміни до трьох розділів Конституції України призначається президентом, питання зміни території країни - Верховною Радою. З інших питань - ініціативою громадян і потім проголошенням президента. Для ініціювання референдуму необхідне створення ініціативної групи, що складається з не менш ніж 60 громадян. Таку групу створюють на зборах, у яких беруть участь не менш 300 виборців і представник Центрвиборчкому.

Необхідно зібрати 3 млн підписів за 60 днів, при цьому не менш ніж по 100 000 підписів від кожного регіону. Підписи передаються на перевірку в ЦВК, яка потім приймає і передає постанову про референдум президенту. Після цього президент оголошує дату референдуму - остання неділя 60-денного строку з моменту указу.

Прихильники та опоненти

Законопроект пропонує реєструвати політичні партії та громадські організації як прихильників та опонентів питання референдуму. Це пояснюють необхідністю отримання виборцем збалансованої інформації. Також у організацій, що не мають статусу прихильника або противника, є можливість бути спостерігачем процесу референдуму.

Новий вид агітації

Законопроект запроваджує новий вид агітації - агітація під час збору підписів на підтримку ініціативи про проведення референдуму. Таку агітацію можуть здійснювати політичні партії і громадські організації, зареєстровані як прихильники або опоненти, а також ініціативна група.

Обов'язкова умова для такої агітації - створення фонду ініціативної групи або фонду агітації. Всі витрати на агітацію можна робити тільки з таких фондів.

За роки незалежності в Україні пройшло 2 загальнонаціональних референдумів - в 1991 і 2000 році, а також близько 150 місцевих.

  • Весною 2019 року Зеленський заявляв у передвиборних обіцянках, що "НАТО обов'язково має бути через референдум".
  • 11 листопада 2019-го Зеленський запропонував винести на референдум питання про продаж сільськогосподарських земель іноземцям.
  • 5 березня 2020 року законопроект про всеукраїнський референдум був винесений на громадське обговорення.
  • Вчора законопроект Зеленського про референдум був внесений до парламенту.

Популярне