Захід в 94-му вимагав від України скласти ядерну зброю - Кравчук

18.06.2018, 14:59
Захід в 94-му вимагав від України скласти ядерну зброю - Кравчук - Фото
Леонід Кравчук (фото - LIGA.net)

Захід фактично поставив Україні ультиматум на початку 1990-х: або країна підписує Будапештський меморандум про своє ядерне роззброєння, або буде ізольована санкціями. Про це Українській правді повідомив перший президент України Леонід Кравчук.

За словами Кравчука, головними на тих переговорах були тодішні президент США Білл Клінтон і віце-президент Альберт Гор, які "заявляли, що Україна повинна скласти ядерну зброю", тому що "всі ті ракети були спрямовані на США" і ставали небезпечними через фізичне старіння.

"Вони не просто приїхали, а вимагали. Вони сказали: якщо ви не виконаєте завдання вивести боєголовки з України, почнеться не просто тиск, а блокада України" <...> Ми були б ізольовані. Санкції, блокада - це було прямо сказано", - наголосив він, додавши, що" Європа їх підтримала в цьому плані ".

Меморандум підписали в 1994 році чотири країни - Україна, США, Британія та РФ. Підпис української сторони забезпечив другий президент Леонід Кучма.

Раніше міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що путінська РФ "не порушила" меморандум, оскільки Крим анексувала без погроз і застосування ядерної зброї. При цьому в тексті самого документа йдеться про таке: "РФ, Великобританія і США підтверджують їх зобов'язання утримуватися від погроз силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, і жодна їх зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином відповідно до Статуту ООН".

На початку червня 2018 року секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що в умовах гонки ядерних озброєнь Росії, США, Китаю та інших країн пріоритетом України має стати створення "потужної зброї стримування".

Александра Шмыкова
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Что вы знаете о психотерапии?