RU

Якщо Тимошенко посадять, ЄС може припинити переговори з Україною

19.09.2011, 10:14
Якщо Тимошенко посадять, ЄС може припинити переговори з Україною - Фото
c972962cb306c0dd3b6a58f3ef845d97.jpg

Якщо Тимошенко посадять, ЄС може припинити переговори з Україною
На щорічній зустрічі в Ялті в рамках восьмої конференції "Ялтинська європейська стратегія" українська влада отримала сигнал від Євросоюзу про існування "плану Б" у відносинах з Україною, при якому процес зближення з Києвом може бути повністю зупинений. Такий сценарій може статися у разі ув'язнення Юлії Тимошенко. Про це пише Комерсант Україна в статті "Европа возмутилась по делу".

З Брюсселя в Ялту на три дні приїхав комісар ЄС з питань розширення і східної політики сусідства Штефан Фюле. Його перші неофіційні зустрічі показали, що Фюле налаштований на безпрецедентно жорстку критику Києва в зв'язку з ходом процесу у справі екс-прем'єра Тимошенко. "Комісар дав зрозуміти, що, якщо Тимошенко отримає строк, переговори з Україною припиняться. Можливо, навіть буде скасовано грудневий самміт",- розповів один з представників неурядових організацій, з яким єврокомісар зустрівся в четвер увечері. "Говорять про сім років (орієнтовний строк ув'язнення Юлій Тимошенко)? О'кей, значить, ви будете сім років чекати угоди про асоціацію",- процитував Фюле інший учасник зустрічі.

Відразу після виступу на форумі Віктор Янукович попрямував на переговори зі Штефаном Фюле. Щоб посилити тиск на Україну, єврокомісар прийшов на зустріч не сам, а в супроводі міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта і співчуваючого екс-прем'єру депутата Європарламента Ельмара Брока (раніше заявляв, що процес над Юлією Тимошенко "політичний", і називав його "шоу"). Як пізніше розповів журналістам пан Фюле, цей формат повинен був продемонструвати єдину позицію трьох гілок європейської влади - Єврокомісії, Європарламента і Ради ЄС. Зустріч, на яку було відведено 45 хвилин, тривала рівно втричі довше. По її завершенні український президент і представники Євросоюзу виглядали однаково втомленими і незадоволеними. Янукович отримав від Фюле безпрецедентно жорсткі сигнали, а європейці так і не добилися від свого співрозмовника гарантій того, що він виконає вимоги Брюсселя і звільнить екс-прем'єра. "Було б дуже оптимістично говорити, що ми упевнені в успіху",- зізнався Більдт.

Учасникам переговорів не сподобалося те, що, на їх думку, глава держави був з ними не до кінця чесний. "Віктор Янукович повідомив нам, що давно передав у Венеціанську комісію законопроект, який декриміналізує дії Тимошенко. Вже потім ми з'ясували, що у Венеціанській комісії про це нічого не знають",- розповів один з учасників переговорів. Нещирою європейці вважають і заяву Януковича про те, що стаття КК, за якою звинувачують Юлію Тимошенко,- "зловживання службовим положенням" - залишилася Україні в спадщину від радянських часів, хоча насправді розділ про посадові злочини був повністю переписаний в редакції кодексу від 2001 року.

З'ясування стосунків представників Брюсселя і адміністрації президента тривало до пізнього вечора п'ятниці. Проте, від офіційних протестів європейці утрималися. "О'кей, навіть якщо цей закон (Кримінальний кодекс, - ред.) був прийнятий тільки 10 років тому, для нас важливо, щоб Янукович його позбувся. Я знаю, що повинно бути зроблено, і для мене не так важливо, як це буде зроблено",- пояснив Більдт. "Якщо Тимошенко залишиться у в'язниці, взаємовідносини між Україною і ЄС навряд чи будуть такими ж, як раніше. Колишньому прем'єру повинна бути надана можливість знову пройти випробування виборами",- роз'яснив вимоги ЄС Фюле.

У Ялті стали також відомі подробиці того, які дипломатичні важелі Брюссель має намір задіяти для тиску на Україну. Досі представники Єврокомісії заявляли, що за будь-яких умов збираються завершити і парафувати договір про асоціацію між Україною і ЄС, після чого документ мав бути перекладений 27 мовами країн Євросоюзу і підписаний. Труднощі очікувалися на наступному етапі, при ратифікації; однак економічна частина угоди, регулююча зону вільної торгівлі (ЗВТ), повинна була почати діяти незалежно від протестів національних парламентів. Як розказав високопоставлений представник ЄС, у разі обвинувального вироку у справі Тимошенко Брюссель готується заблокувати також підписання документа, який повинен ввести в дію ЗВТ між Україною і ЄС. Проте, остаточне рішення щодо цього поки не прийнято.

Не чекають такого варіанта розвитку подій і в МЗС - українські дипломати вважають, що загроза зриву переговорів про асоціацію невелика. "У мене немає побоювань з приводу парафування, підписання і навіть ратифікації - угода буде, і її ратифікують, я не маю сумнівів. У мене побоювання відносно імплементації запланованих в ньому реформ",- заявив, виступаючи на форумі, заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін.

Інтеграція до Євросоюзу: всі новини>>>
Справа Тимошенко: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини