RU

Які рекомендації щодо реформ дали посли G7 Україні і що про них думають у Зеленського

26.01.2021, 21:13
Які рекомендації щодо реформ дали посли G7 Україні і що про них думають у Зеленського - Фото
Володимир Зеленський (Фото: пресслужба президента)

Учора, 20 січня, посли країн Великої сімки дали владі України рекомендації щодо реформування судової системи та зміцнення  антикорупційних інституцій. Про це йдеться у Twitter G7 в Україні.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Посли запропонували перелік пріоритетних заходів, які, на їхню думку, мають відновити довіру громадськості до української судової влади та антикорупційної інфраструктури.

Відносно Конституційного суду було запропоновано:

– Відкласти процедури добору суддів КСУ, що тривають, до введення нових правил відбору.

– Ввести чіткий і прозорий процес відбору суддів КСУ із забезпеченням суттєвої ролі представників міжнародних партнерів у перевірці всіх кандидатів.

– Посилити дисциплінарну відповідальність та етичні вимоги до суддів КСУ.

– Зобов'язати суддів КСУ залишатися неупередженими у процесі розгляду справ і проводити відкрите голосування.

Термін проведення вищезазначених реформ: грудень-лютий 2020-2021 роки.

Вища рада правосуддя:

– Створити незалежну комісію з питань етики, яка має повноваження перевіряти чинних членів ВРП і подавати за необхідності подання про їх звільнення.

–Ввести новий прозорий процес відбору членів ВРП з ефективним залученням міжнародних представників до цього процесу. Комісія з питань етики складе для ради список кваліфікованих кандидатів із високим рівнем доброчесності, з якого органи, відповідальні за відбір/призначення на посади, будуть зобов'язані вибирати.

Термін проведення реформ такий само, як і у випадку з КСУ.

Вища кваліфікаційна комісія суддів:

– Забезпечити прозоре перезавантаження ВККС із залученням до цього процесу міжнародних представників і створенням незалежної конкурсної комісії з повноваженнями встановлювати свої внутрішні правила для конкурсного відбору членів ВККС.

– Надати незалежність оновленій комісії з повноваженнями приймати регламент своєї роботи і внутрішні інструкції.

– Після забезпечення доброчесності членів ВРП і заповнення комісією вакантних посад суддів у судах першої та апеляційної інстанцій, ВККС слід інтегрувати в ВРП. Мета – оптимізація структури інститутів суддівського самоврядування.

У G7 закликали виконати цю реформу з грудня 2020 до травня 2021 року.

Створення стратегії судової реформи:

– З грудня 2020 року до лютого 2021-го включно розробити і прийняти комплексну стратегію судової реформи, що відповідає міжнародним і європейським стандартам та Національній антикорупційній стратегії на 2020-2024 роки.

Відбір суддів і кваліфікаційне оцінювання:

– Пропонується встановити чіткі, публічно доступні правила і процедури для ВККС під час здійснення прозорого відбору суддів, з урахуванням їхніх попередніх заслуг і кваліфікаційного оцінювання.

– Відновити тимчасово зупинені процеси відбору суддів і оцінки їх кваліфікації.

Термін – грудень-лютий 2020-2021.

Громадська рада доброчесності:

– Посилити ГРД шляхом встановлення більш суворих вимог до її членів, розширити повноваження ГРД у частині перевірки доброчесності чинних суддів і кандидатів на посаду судді в судах першої інстанції. Крім цього, повністю забезпечити ГРД державним фінансуванням та іншими ресурсами для підтримки її роботи.

Термін – грудень 2020 – травень 2021.

Верховний Суд:

– Об'єднати Верховний суд України з Верховним судом.

– переглянути чинну структуру Верховного суду з метою об'єднання чотирьох окремих касаційних судів і Палати в єдиний Верховний суд зі спеціалізованими палатами.

– Створити додаткові фільтри для обмеження юрисдикції Верховного суду.

Термін – 1 рік.

Дисциплінарна відповідальність суддів:

– Посилити підзвітність суддів через посилення вимоги до їх дисциплінарної відповідальності судді. Прийняти чіткі правила, стандарти і процедури розслідування і розгляду скарг на неналежну поведінку суддів.

Реформа адміністративної юстиції:

– У термін до травня 2021 року переглянути порядок розгляду резонансних адміністративних справ за позовами проти державних органів влади відповідно до зобов'язань перед МВФ. Пропонується включати ці справи до юрисдикції Верховного суду або створювати новий спеціалізований адміністративний суд. Його судді будуть відбиратися шляхом проведення відкритого конкурсу за критеріями професійної придатності за участю міжнародних експертів.

Державна судова адміністрація:

– Провести аудит і реорганізувати ДСА під контролем ВРП.

Крім цього, посли G7 запропонували комплекс реформ для реформування антикорупційної системи.

Національне антикорупційне бюро:

– До кінця 2020 року створити надійну правову основу для забезпечення інституційної незалежності і безперебійної ефективної роботи бюро.

Національне агентство із запобігання корупції:

– До кінця січня 2021 року забезпечити, щоб санкції за помилкове декларування або умисне неподання декларацій про майно були не м'якшими попередніх, і відповідали за суворістю тим, що були скасовані.

– Надати включення відновлених статей у перелік злочинів, пов'язаних із корупцією, щоб суди не мали можливості звільнити обвинуваченого від відповідальності за "дієве каяття" або з інших причин.

– Забезпечити застосування санкцій за помилкове декларування та умисне неподання декларацій стосовно колишніх державних службовців, а також тих, хто звільняється.

– Забезпечити кваліфікацію помилкового декларування, а також умисного неподання декларації за активами, з санкцією у вигляді штрафу.

– Забезпечити можливість застосування позбавлення волі за важку форму помилкового декларування.

– Забезпечити 24-годинний загальний доступ до Єдиного державного реєстру декларацій і відновити доступ НАЗК до публічних реєстрів.

– Прийняти зміни до закону про запобігання корупції, включивши в нього процедури перевірки НАЗК декларацій і моніторингу конфлікту інтересів та способу життя суддів, за погодженням із ВРП і КСУ.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура

– Протягом лютого 2021-го забезпечити прозорий, незалежний процес відбору керівника САП з урахуванням попередніх заслуг і досвіду кандидатів.

– Сприяти прийняттю прозорих процедур і методології оцінки під час конкурсу на займання посад у САП.

– Забезпечити гарантії дотримання діючої формули голосування в комісії з відбору – 5 + 2.

– Забезпечити отримання комісією з відбору та робочою групою, створеною генеральним прокурором, доступу до відповідних реєстрів і баз даних.

Вищий антикорупційний суд:

– Забезпечити незалежність ВАКС шляхом надання йому необхідних ресурсів, включно з постійним приміщенням відповідно до зобов'язань перед МВФ і забезпечення відповідного рівня безпеки суддів і членів їх сімей.

Термін – до кінця січня 2021 року.

Посли G7 зазначають, що всі ці заходи є частиною комплексної судової реформи.

За словами заступника глави Офісу президента  Володимира Зеленського Андрія Смирнова, "до порад треба ставитися як до порад", передає Закон і бізнес. Він також вважає, що запропоновані заходи повинні бути подані без примусу і без термінів їх реалізації.

"Особисто я виступаю за широке фахове обговорення всіх пропозицій на Комісії з питань правової реформи при Президентові України з обов'язковим залученням до дискусії представників судової влади, антикорупційних органів та іншого професійного співтовариства", – сказав він.

У Вищій раді правосуддя у відповідь на пост у Twitter послів G7 заявили, що хотіли б дізнатися, чи відсилали вищезазначені пропозиції "офіційним шляхом".

Читайте також: Посол при ЄС: Вікно можливостей закриється, якщо не врахуємо висновок Венеціанської комісії про КСУ

Станислав Стороженко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини