Як Зеленського схиляли до заяви по справі Burisma: розшифровки

Незважаючи на зусилля представників американського президента Дональда Трампа схилити українського колегу Володимира Зеленського до розслідування можливої корупції екс-віце-президента США Джозефа Байдена і його сина Хантера у справі Burisma, Київ не пішов на поступки. Це випливає з опублікованих сьогодні в Конгресі США витягів із СМС-спілкування американських топ-чиновників.
19 липня, за кілька днів до скандальної телефонної розмови Трамп-Зеленський, посол США в ЄС Гордон Сондленд - соратник першого - в спілкуванні зі спецпредставником Держдепу щодо України Куртом Волкером повідомив, що "проінструктував" Зеленського щодо теми майбутньої розмови з Трампом.
Волкер відповів, що "найголовніше, щоб Зеленський сказав (Трампу, - ред.), Що він допоможе з розслідуванням - і згадає особисті справи тих, кого можуть згадати (в телефонній розмові)".
Читайте також: У Держдепі застерігали про "кошмарний сценарії" для України/Трампа
Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільямс Тейлор написав 21 липня Сондленду: "Гордон, ми вчора з Куртом обговорювали слова Саші Данилюка (на той час секретар РНБО, - ред.), Що Зеленському важливо, щоб Україну сприймали всерйоз, а не як лише інструмент у вашингтонській політиці за переобрання ".
Той відповів, що "звичайно", але додав: "Нам треба, щоб почалося це спілкування і вибудовування відносин (з київською владою, - ред.) - незважаючи на всякі відмовки". "Мене турбує альтернатива", - додав Сондленд.
Вранці 25 липня - перед дзвінком Зеленський-Трамп - Волкер написав помічнику українського президента Андрію Єрмаку: "Чув - в Білому домі кажуть, що в тому випадку, якщо президент Z переконає Трампа, що він почне розслідування ("добереться до коренів того, що сталося в 2016-му"), ми забронюємо дату візиту (Зеленського) в Вашингтон. Удачі!"
25 липня після дзвінка Єрмак відписав Волкеру, що "розмова пройшла добре, президент Трамп запропонував вибрати будь-яку зручну дату. Зеленський вибрав 20, 21 і 22 вересня для візиту в Білий дім".
Потім, 9 серпня, Сондленд переконував Волкера, що для того, "щоб уникнути непорозумінь, було б добре взяти у Андрія чернетку тексту" потенційної заяви Зеленського з розслідування справи Burisma/Байден.
Історія того, що було після, опублікована сьогодні вранці.
Коротко: керівництво України не пішло на такі умови США заради зустрічі президентів у Білому домі, а ще пізніше спливло, що Трамп заморозив військову допомогу Україні і відмовився від поїздки до Варшави, де мав зустрітися із Зеленським.
Довідка. У вересні ЗМІ США писали, що Трамп нібито хоче змусити Зеленського допомогти йому з президентськими перегонами-2020 через розслідування проти конкурента - Байдена, можливо, пов'язаного з корупцією в Україні особисто або через сина Хантера. ЗМІ пов'язали тимчасову заморозку військової допомоги Україні саме з цим. LIGA.net веде хроніку скандалу.
Як тільки ім'я Волкера "засвітилося" в цьому скандалі, чиновник 28 вересня подав до відставку. Вчора він дав свідчення у цій справі в комітетах Конгресу.
Комментарі