RU

Вибори в Донбасі очима російської преси

03.11.2014, 11:01
Вибори в Донбасі очима російської преси - Фото
Фото: ЕРА
Москва і Захід вплуталися в жорстку словесну дуель з приводу легітимності призначених на 2 листопада місцевих виборів в підконтрольних сепаратистам районах на сході України. Так, про нелегітимність голосування вже заявили в керівництві ЄС, США і ООН. Водночас в МЗС Росії стверджують, що вибори відбулися згідно з мінськими домовленостями.

Так, глава МЗС РФ Сергій Лавров наполягає, що Москва визнає його підсумки. "У російському МЗС заявили, що вибори в Донецькій і Луганській республіках повністю відповідають мінським домовленостям. В Донбасі необхідно найближчим часом створити повноцінні органи управління, для того щоб потім почати займатися вирішенням нагальних питань щодо забезпечення правопорядку і життєдіяльності", - цитує заяві відомства газета Ведомости.

Крім того, відомство виступило з жорсткою заявою з приводу "ультимативних вимог Києва та ряду західних столиць". У російському МЗС стверджують: "Відповідно до мінських домовленостей, досягнутими між представниками президента України і ополченців за участю представників РФ і ОБСЄ, проведення виборів погоджено в період з 19 жовтня по 3 листопада". Про наявність таких домовленостей сказано і в оприлюдненій заяві "політиків і громадських організацій ДНР".

Між тим, за зауваженням газети Коммерсант, ні в Мінському протоколі від 5 вересня, ні в подальшому меморандумі від 19 вересня про можливі дати проведення виборів нічого не сказано. Але за даними джерел в уряді РФ, на які посилається газета, до меморандуму нібито докладено 8-сторінкове доповнення, яке публікувати не стали. У ньому нібито й зафіксований інтервал, в який повинні пройти місцеві вибори в бунтівних районах.

Андрій Пургін, який називає себе "віце-прем'єром ДНР", підтвердив виданню наявність неоприлюдненого додатку до мінських угод, повідомивши, що в ньому "на шести сторінках" наводилися "узгоджені на 80%" координати лінії роз'єднання між територіями, підконтрольними сепаратистам і українському уряду. Представник РНБО України Андрій Лисенко, однак, не підтвердив твердження про наявність якогось додатку до мінських угод. Прес-секретар глави МЗС ЄС Майя Коціянчич також заявила, що в Брюсселі не обізнані про які-небудь таємні  додатки до домовленостей.

А газета  Вгзляд пише, що російські депутати, що працювали спостерігачами в ДНР на виборах, вважають, що вибори пройшли абсолютно легітимно і повинні бути визнані Росією. За словами депутата Справедливої ​​Росії Олега Пахолкова, Росії потрібно якнайшвидше визнати підсумки голосування. "Затягування визнання Донбасу ні до чого доброго не приведе ні для РФ, ні для ДНР", - сказав він, додавши, що його фракція обговорить ситуацію в Донбасі на найближчому пленумі.

Його колега Олексій Журавльов відзначив абсурдність ситуації, коли США і Західна Європа заявили про не визнання виборів ще до їх проведення. "При цьому ніхто не заважав ніяким спостерігачам з будь-якої країни стежити за голосуванням. На наш погляд, вибори пройшли абсолютно легітимно, в повній відповідності з міжнародними стандартами. Ці вибори необхідно визнати", - зазначив Журавльов. Депутат від фракції КПРФ Олександр Ющенко вважає, що голосування, яке завершилося, юридично закріпило легітимність влади в ДНР. А глава комітету Держдуми у справах СНД Леонід Слуцький додав, що вибори в самопроголошеній республіці пройшли більш відкрито і мають більше прав вважатися легітимними, ніж нещодавні вибори до Верховної Ради України. "Право на самовизначення нації передбачено статутом ООН, і ми бачимо, як жителі Донбасу його реалізують. Що стосується виборів, ми відзначаємо дуже високу явку, ми не зареєстрували жодного значущого порушення, голосування пройшло дуже успішно і дуже ефективно", - підсумував він.

Газета Известия зазначає, що вибори в Донецькому і Луганському регіонах пройшли в цілому організовано, при високій явці виборців. За словами першого заступника голови комітету Держдуми з міжнародних справ Леоніда Калашникова, Захід просто шукає причину не визнавати, бо вибори в ДНР і ЛНР суперечать їх інтересам. "Якби не було цієї причини, вчепилися б за іншу. Ніколи Захід не заспокоїться в даній ситуації. Вчепитися за дуже незначну деталь, день голосування. Але навіть за Конституцією та інструкцією з проведення виборів призначення дня проведення місцевих виборів завжди було справою місцевої  влади, - зазначив Калашніков. - І не варто робити кризу з того, проводити ці виборах 2 листопада або 7 грудня. Росії необхідно йти своїм шляхом, як Китаю. Не порушуючи закону, але і не стояти на колінах ні перед ким. Не варто витрачати сил на це".

Водночас Независимая газета розмірковує над тим, чи будуть проведені під контролем сепаратистів "вибори" легітимними в очах населення, що живе в околицях Луганська та Донецька. "Біженці в основному вимагають від нової влади термінового припинення бойових дій та відновлення мирного життя. І при цьому часто відкрито говорять, що конфлікт на південному сході спровокував російське керівництво, щоб відвернути увагу від Криму, а тепер намагається про так звану "Новоросію" забути", - йдеться в статті.

На думку глави Політичної експертної групи Костянтина Калачова, визнання "виборів" на сепаратистських територіях буде демонстрацією того, що Кремль не має наміру здавати назад. "Росія не може визнати суверенітету бунтівних областей, але обрані органи влади піднімуть їх статус, - каже Калачов. - ДНР і ЛНР отримають державні атрибути у вигляді законодавчої, виконавчої та судової влади. Питання тільки в тому, наскільки некерованими будуть керівники бойовиків - повністю, частково або взагалі ".

Між тим ЄС може посилити санкції відносно РФ, якщо Москва визнає підсумки нелегітимних, з точки зору Брюсселя, виборів 2 листопада. "Одне ясно точно: в разі визнання виборів в бунтівних регіонах про скасування санкцій проти Росії в найближчій перспективі можна забути", - підсумовує експерт.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини