RU

Венеціанська комісія щодо законопроєкту про брехню в деклараціях: Все добре, але є "але"

11.05.2021, 16:57
Венеціанська комісія щодо законопроєкту про брехню в деклараціях: Все добре, але є
Ілюстративне фото: depositphotos.com

6 травня Венеціанська комісія опублікувала висновок про законопроєкт 4651, який повинен повернути кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях замість скасованої Конституційним судом статті 366-1 КК. Незважаючи на те, що загалом комісія схвалила проєкт, вона все ж знайшла в ньому і певні недоліки.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Зокрема, експерти відзначили, що якщо закон буде прийнятий в поточній редакції, то частина правопорушень може залишитися безкарною.

"Навіть якщо законопроєкт буде прийнятий у нинішній редакції, на думку Венеціанської комісії, Верховна Рада залишиться в рамках рішення КСУ 13-р/2020. Таким чином, певна категорія дрібних правопорушень залишиться декриміналізованою (на відміну від статті 366-1, яку КСУ визнав неконституційною)", – йдеться у висновку.

Комісія зазначила, що якщо раніше позбавлення волі застосовувалося, коли різниця між задекларованою сумою і реальною перевищувала 250 прожиткових мінімумів, то тепер ця різниця повинна складати понад 2000 прожиткових мінімумів.

З іншого боку, на думку комісії, "санкції тепер більш точно відповідають типу і тяжкості правопорушення, ніж у скасованій статті 366-1", а у парламенту ще є "час для маневрів, щоб ще більше їх посилити".

Експерти підкреслили, що крім самих законів, важливо і те, як вони будуть застосовуватися, так як "підвищення рівня санкцій не матиме ніякого ефекту, якщо корумповані чиновники будуть залишатися безкарними фактично".

Також у комісії висловили жаль, що відповідальність за брехню в деклараціях можна буде застосовувати тільки наступного року (при декларуванні доходів за 2021 рік), але нагадали про можливість вимагати додаткові декларації за 2020 рік, щоб підтвердити достовірність вже поданих основних.

Загалом Венеціанська комісія позитивно оцінила законопроєкт 4651, заявивши, що він "відповідає міжнародним зобов'язанням України", а також збільшення терміну позовної давності до трьох років і можливість притягнути до відповідальності ексчиновників за їхніми деклараціями за минулий рік.

Читайте також: Справу про недостовірне декларування проти мера Дніпра Філатова закрито – НАЗК

Дарья Мостовая
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини