RU

Венеціанська комісія щодо проекту про референдум: є плюси, але треба доопрацюти

22.07.2020, 15:45
Венеціанська комісія щодо проекту про референдум: є плюси, але треба доопрацюти - Фото
Ілюстративне фото: depositphotos.com

У червні парламент прийняв у першому читанні законопроект № 3612 про референдум. У ньому відмовилися від консультативних референдумів і передбачили обов'язковість результатів референдуму для президента і парламенту. Експерти Венеціанської комісії відзначили, що цей документ - значний крок уперед у порівнянні із законом про референдум 2012 року, повідомляється на  офіційному сайті комісії.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Що позитивного

Проаналізувавши законопроект № 3612, Венеціанська комісія опублікувала щодо нього "терміновий спільний висновок", в якому говориться, що в цілому представлений законопроект "гідний похвали".

Проект містить "детальні механізми, спрямовані на забезпечення рівних агітаційних можливостей для прихильників і супротивників винесених на референдум питань", йдеться у висновку.

Крім того, автори законопроекту врахували в ньому норми вже чинного  Виборчого кодексу 2019 року і закону про Центральну виборчу комісію, підкреслили в комісії.

А що потрібно доопрацювати

Однак крім плюсів, у проекті є ряд питань, які, на думку європейських експертів, потрібно доопрацювати. Зокрема, комісія рекомендувала:

  1. прояснити відмінності між референдумом про скасування законів або їх частини і референдумом з "питань загальнодержавного значення";
  2. визначити роль Ради у процедурі проведення всенародного референдуму, а його наслідки закріплювати на законодавчому рівні;
  3. забезпечити рівні можливості участі в комісіях для тих, хто виступає "за" і "проти" питань, винесених на референдум;
  4. продовжити термін збору підписів, а також перевіряти їх достовірність;
  5. зробити участь у референдумі доступною для українців з обмеженими можливостями і вимушених переселенців;
  6. синхронізувати положення законопроекту про фінансування референдуму з законами про фінансування політичних партій;
  7. заборонити на референдумі електронне голосування;
  8. переглянути обмеження на проведення агітації;
  9. ввести покарання за порушення проти ЗМІ в період кампанії із проведення референдуму.

Раніше, 26 квітня 2018 року, закон про референдум, прийнятий у листопаді 2012 року, був визнаний КСУ неконституційним і втратив чинність. Конституційний суд вирішив, що Верховна Рада перевищила свої повноваження і цей закон повністю суперечить українській Конституції.

Таким чином, починаючи з кінця квітня 2018 року, в законодавстві України утворилася прогалина, так як конституційні норми про всенародне голосування ніхто не скасував, а процесуальні норми його проведення поки просто відсутні.

ДОВІДКА. Венеціанська комісія - консультативний орган Ради Європи з конституційного права. Була створена в 1990 році в результаті підписання угоди між 18 країнами - членами РЄ. Її членами є професори університетів, судді верховних і конституційних судів, депутати парламентів і чиновники європейських країн. Комісія аналізує закони і законопроекти держав-учасників, що стосуються конституційного права. Членом комісії від України є заступник голови КСУ Сергій Головатий.
  • 18 червня Верховна Рада підтримала в першому читанні президентський законопроект про референдум - за його прийняття проголосували 252 народних депутата.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини