RU

Венеціанська комісія запропонувала спосіб звільнення Тимошенко

12.03.2013, 17:54
Венеціанська комісія запропонувала спосіб звільнення Тимошенко - Фото
Юлія Тимошенко (фото - ЕРА)
Венеціанська комісія пропонує розмежувати економічну і політичну відповідальність, а також дати членам урядів країн-членів Ради Європи, зокрема, України, право на помилку. Такі рекомендації про розділення політичної та кримінальної відповідальності комісія опублікувала напередодні, повідомляє КоммерсантЪ-Украина. Як пише Сергій Сидоренко в матеріалі "Венеціанська комісія знайшла порушення в справі Юлії Тимошенко", дослідження проводилося за запитом юридичного комітету Парламентської асамблеї Ради Європи, який готує проект рішення ПАРЄ з даного питання.

У документі наголошується, що до рішення Євросуду з прав людини у справі Юлії Тимошенко комісія не стане робити висновки про коректність кримінального переслідування українського екс-прем'єра.

Венеціанська комісія врахувала більшість аргументів української влади на виправдання кримінального переслідування представників колишнього уряду і визнала, що на сьогодні Європа не може дорікати Києву, посилаючись на "європейську практику", оскільки в Європі немає чітких стандартів у даній сфері.

Разом з тим, комісія наполягає, що чиновники вищого рангу мають право на політичну помилку незалежно від того, чи було при цьому завдано шкоди державі. "Дії і рішення членів уряду найчастіше неоднозначні; згодом може з'ясуватися, що вони були недалекоглядними і завдали серйозної шкоди національним інтересам. Але розбиратися з цими випадками треба в рамках політичної (а не кримінальної) системи", - сказано в документі.

"Важливо, щоб у членів уряду був простір для маневру з широким полем для можливих помилок без загрози кримінальних санкцій", - йдеться в рекомендаціях комісії.

Крайньою формою притягнення до політичної відповідальності може бути висловлення недовіри, що тягне за собою відставку уряду, вважають експерти.

Венеціанська комісія залишає можливість для кримінального переслідування за особливих обставин. "Кримінальні звинувачення можуть бути пред'явлені тільки в екстраординарних випадках, коли йдеться про явне порушення закону міністром", - говориться в документі.

Органи Ради Європи, які тепер будуть керуватися висновками Венеціанської комісії, можуть не взяти до уваги доводи Києва, враховуючи особливості звинувачень, пред'явлених Тимошенко і екс-голові МВС Юрію Луценку, пише видання. Як відомо, обидва представники колишнього уряду звинувачуються в "зловживанні владою" і "перевищенні службових повноважень" (ст. 364-365 Кримінального кодексу України). Венеціанська комісія назвала ці статті бланковими, відзначаючи, що в них відсутній детальний опис злочину, вчиненого службовою особою.

Комісія не вимагає виключення ст. 364-365 з КК, але зазначає, що їх слід застосовувати з особливою обережністю. В іншому випадку, на думку експертів, Київ порушує Європейську конвенцію про захист прав людини в контексті домірності покарання та необхідності чітко визначити межі правопорушення.

Нагадаємо, Юлія Тимошенко була засуджена до семи років ув'язнення за звинуваченням у порушенні за ст.365 КК України. Отриманий нею тюремний термін означає, що її правопорушення було особливо тяжким, що вступає в протиріччя з висновками Венеціанської комісії. Юрій Луценко, спочатку проходив по ст.364 (пізніше звинувачення перекваліфікували за ст.367 - службова недбалість), отримав чотири роки позбавлення волі.

У січні 2013 року президент Європейського суду з прав людини Дін Шпільман заявив, що суд незабаром оголосить рішення за скаргою колишнього прем'єр-міністра України, однак точну дату цієї події не назвав. Захист Тимошенко очікував оголошення рішення ще в грудні 2012 року. Раніше ЄСПЛ визнав незаконним арешт екс-міністра внутрішніх Луценка - він був проведений з порушенням статті 5 Конвенції про захист прав людини та основних свобод (право на свободу та особисту недоторканність). Суд зобов'язав Україну виплатити Луценку 15 тис. євро компенсації морального збитку. У 2013 році Вищий спецсуд України виніс рішення, в якому йдеться про необхідність виконання рішень по Луценку, винесених ЄСПЛ - фактично українська також інстанція визнала арешт міністра незаконним.

Досьє на Юлію Тимошенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини