RU

Венеціанська комісія розкритикувала ініціативи ПР, - офіційно

18.06.2013, 11:29
Венеціанська комісія розкритикувала ініціативи ПР, - офіційно - Фото
Фото: venice.coe.int
Венеціанська комісія вважає, що закон про всеукраїнський референдум не зовсім відповідає міжнародним стандартам. Про це йдеться в оприлюдненій комісією офіційній позиції щодо закону про референдум, прийнятого Верховною Радою в листопаді 2012 року.

"Можна сказати, що практично безмежний перелік питань, які можуть бути винесені на референдум, за законом є проблематичним з точки зору міжнародних стандартів, які чітко зазначають, що референдум не повинен використовуватися для підриву встановленого Конституцією розподілу влади", - зазначає комісія, передає УНІАН.

У документі наголошується, що закон про референдум не передбачає ніяких запобіжників від можливості проведення референдуму за народною ініціативою з питань, які, за Конституцією, можуть ініціюватися виключно президентом або парламентом, наприклад, призначення або звільнення вищих посадових осіб. "Більше того, проблема стає очевиднішим у світлі статті 95 параграфа 1 закону, який встановлює, що результати національного референдуму за народною ініціативою є остаточними, вони не вимагають підтвердження ніякими органами влади і є обов'язковими для українських громадян і органів влади", - наголошується в позиції Венеціанської комісії.

Крім того, в документі звертається увага на складність тексту закону, який містить занадто багато технічних деталей, що може заплутати як членів виборчих комісій, так і виборців. "Багато з цих технічних проблем можуть бути вирішені шляхом прийняття єдиного Виборчого кодексу, який встановить чіткі правила виборів і референдумів, зокрема, технічні аспекти діяльності виборчих адміністрацій та реєстрації виборців", - зазначили в комісії.

Також в комісії відзначили, що зміни до Конституції має вносити Верховна Рада. Прийняття конституційних змін на референдумі може завдати шкоди законності в Україні. "Можливість приймати Конституцію на референдумі, який скликається за народною ініціативою, здається, не передбачено чинною Конституцією України", - наголошується в позиції Венеціанської комісії.

"Надання дозволу на національний референдум за народною ініціативою щодо нової Конституції або змін до Конституції... дозволить уникнути необхідності голосування кваліфікованої більшості у Верховній Раді. Комісія щиро вірить, що це завдасть шкоди конституційної стабільності і законності в Україні", - продовжується в документі.

Венеціанська комісія наголошує, що і в своїх попередніх висновках щодо проектів законів про референдум в Україні відзначала, що і зміни до Конституції, і навіть прийняття нової Конституції повинно приходити за процедурою, встановленою чинним Основним Законом.

При цьому, зазначає Венеціанська комісія, вимога конституційної більшості голосів у Верховній Раді на підтримку таких змін або нової Конституції має зберігатися.

Венеціанська комісія провела оцінку закону про національний референдум за запитом голови моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи Андреса Геркеля.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини