Відстрочка безвізового режиму розчарує українців в ЄС - заява

23.05.2016, 17:32
Відстрочка безвізового режиму розчарує українців в ЄС - заява - Фото
Фото: EPA
Провідні експерти та громадські організації виступили із заявою, в якій попереджають Євросоюз про наслідки в разі можливої ​​відстрочки візової лібералізації з Україною. Йдеться про ініціативу ряду європейських країн прив'язати український безвізовий режим до створення загального механізму призупинення "безвіза" для всіх країн. Але це рішення не має нічого спільного з Україною, яка виконала всі умови для отримання безвізового режиму і не представляє міграційної загрози для ЄС.

Наводимо повний текст заяви.

Українське громадянське суспільство в останні роки доклало чимало зусиль для проведення реформ, передбачених планом дій візової лібералізації (ПДВЛ). Завершення виконання плану офіційно підтверджено в комунікації Єврокомісії 2016/0125 (COD) і супровідних документах до неї, але громадянське суспільство і далі напружено працює над збереженням сталості розпочатих змін.

Ці реформи стали символом здатності країни до комплексних проєвропейських змін, включаючи реформу в політично чутливому секторі боротьби з корупцією.

Тому ми з глибоким занепокоєнням і тривогою сприйняли звістку, що частина країн-членів ЄС висловилися за відстрочку візової лібералізації для громадян України, підтримавши прив'язку цього рішення до прийняття механізму призупинення безвізового режиму.

Зокрема, після засідання Ради ЄС (Justice and Home Affairs) ЗМІ повідомили про публічну підтримку цієї ідеї главами МВС Бельгії, Франції, Німеччини.

Жодним чином не заперечуючи необхідності контролю з боку ЄС над міграційними потоками, ми, представники громадських організацій України проєвропейського спрямування, хочемо проінформувати вас про можливі наслідки для відносин Україна-ЄС в разі, якщо рішення про скасування віз буде відстрочено.

Українське суспільство сприймає скасування віз як індикатор готовності ЄС до тісної співпраці з Україною. Введення безвізового режиму має вкрай важливе символічне значення, яке важливіше його практичного ефекту. Численні заяви українських і європейських чиновників про те, що візи технічно можуть бути скасовані вже влітку, підняли градус цих очікувань.

Тому затримка і будь-яка відстрочка рішення Ради ЄС про візову лібералізацію буде сприйнята в Україні як штучне затягування цього процесу.

Це неминуче буде використано скептиками - як в Україні, так і за її межами - і приведе до радикального падіння довіри до ЄС в українському суспільстві.

Протягом останнього року скептики активно поширювали помилковий наратив: "лицемірна Європа не виконує свої обіцянки і ніколи не надасть Україні безвізовий [режим]". Цей сценарій буде сприйнятий широким суспільством як доказ правоти цього твердження.

Вплив такого рішення ЄС на політичні кола буде ще більш значним.

Перспектива скасування віз була ключовим стимулом для проведення реформ, передбачених ПДВЛ. Лише після того, як депутати повірили в реальність візової лібералізації, парламент схвалив найбільш чутливі антикорупційні закони (наприклад, закон про спеціальну конфіскацію та про орган по поверненню активів), а також антидискримінаційного законодавства в редакції, яка була підтримана ЄС.

Зараз українська політична еліта і суспільство чекають рішення Ради Європейського Союзу.

Будь-яка затримка підірве довіру українських політичних еліт до Євросоюзу як до партнера, який виконує взяті зобов'язання.

Це ускладнить, а часом унеможливить просування в парламенті найбільш чутливих реформ, які підтримуються ЄС.

Ми також висловлюємо побоювання, що політичні сили, які не налаштовані на подальше зближення України з ЄС, використовують громадське обурення для реверсу окремих законодавчих змін, зокрема, по антидіскрімінаціі і протидії корупції.

Хочемо окремо відзначити, що пояснення про тимчасовий і технічний характер відстрочки навряд чи будуть сприйняті суспільством і політичними елітами України через вкрай високу чутливість питання візової лібералізації.

Ми підтримуємо наміри ЄС контролювати міграційні потоки і ввести механізм призупинення безвізового режиму, але звертаємо увагу на те, що цей механізм буде поширюватися також на країни, для яких безвізовий режим вступив в силу раніше. А значить, немає необхідності в його синхронізації з візової лібералізацією. На сьогодні Україна, за даними Єврокомісії, не представляє міграційний ризик для ЄС.

Виходячи з викладеного, закликаємо країни-члени ЄС якомога швидше прийняти рішення про візову лібералізацію для України і розраховуємо, що вже в кінці літа 2016 року власники біометричних паспортів зможуть скористатися безвізовим режимом.

Ми також підтримуємо позицію Ради ЄС про створення постмоніторингового механізму для контролю стійкості реформ, проведених в рамках ПДВЛ. Однак наголошуємо, що створення даного механізму не може бути підставою для відстрочення візової лібералізації, адже в цьому випадку його ефект може бути протилежним і ми можемо зіткнутися з реверсом реформ ще до початку моніторингу.

Заяву підписали:

Реанімаційний пакет реформ
Європа без бар'єрів
Transparency International Ukraine
Центр протидії корупції
Європейська правда
Інститут Євроатлантичного співробітництва
Центр політичних студій та аналітики Ейдос
Фонд Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва
Центр UA
Центр економічної стратегії
Інформаційна кампанія Сильніше разом!
Інститут світової політики
Центр локального самоврядування
Центр демократії та верховенства права
Український науковий клуб
Український незалежний центр політичних досліджень

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Что вы знаете о психотерапии?