RU

У Порошенка роз'яснили, що змінить новий закон про місцеві вибори

06.08.2015, 14:59
У Порошенка роз'яснили, що змінить новий закон про місцеві вибори - Фото
Віталій Ковальчук
Підписаний президентом України Петром Порошенком закон про місцеві вибори містить п'ять новацій і представляє нову виборчу систему. Про це сьогодні на брифінгу повідомив заступник глави Адміністрації президента Віталій Ковальчук, передає кореспондент ЛІГАБізнесІнформ.

"Основні новації закону. По-перше, запроваджується мажоритарна система абсолютної більшості виборів міських голів у містах, де кількість виборців становить або перевищує 90 тисяч... Якщо в першому турі за жодного з кандидатів у мери не буде віддано більше 50% голосів виборців, які візьмуть участь у голосуванні в день виборів, то буде другий тур, точно так само, як і на президентських виборах. Тобто в минуле відійдуть вибори міських голів, коли за них віддають голоси не більше 10-15% жителів громад", - сказав він.

По-друге, за словами Ковальчука, у минуле відходить змішана виборча система, яка поєднує найгірші риси мажоритарної виборчої системи та пропорційної виборчої системи за закритими партійними списками. Натомість вводиться пропорційна виборча система за відкритими партійними списками. При цьому виборець, крім голосування за партію, віддає свій голос за кандидата, який висунутий політичною партією на територіальному окрузі. При цьому виключається перехресне балотування, тобто, одна особа не може бути висунута для участі у виборах до рад різних рівнів кількома партіями, а також виключається можливість участі одного кандидата у виборах місцевих рад, наприклад, одночасно до Харківської і Запорізької облради.

Ковальчук зазначив переваги нової системи. В першу чергу - це партійне структурування місцевих рад, і "вибори проходять на підставі змагань ідей і програм, а не гаманців". По-друге - простота для виборців. Замість двох бюлетенів буде один бюлетень, в якому виборець буде ставити тільки одну галочку - одночасно за політичну партію і за кандидата, висунутого на виборчому окрузі.

"По-третє, ця система більш ефективна, ніж та, яка діє на сьогоднішній день. Вона не передбачає проведення проміжних виборів в разі вибуття депутата місцевого рівня. Це буде можливо у всіх міських, районних та обласних радах, за винятком сільських та селищних рад, де вибори проходитимуть за мажоритарною системою. Ми розуміємо, що при цьому буде забезпечена економія державних коштів, тому що в разі вибуття депутата його місце займає наступний за списком", - сказав Ковальчук.

Третьою новацією закону про місцеві вибори є встановлений 5-відсотковий прохідний бар'єр для політичних партій. За словами Ковальчука, це забезпечить розвиток партій в Україні і зробить неможливим існування політичних проектів-одноденок, які створюються під вибори, а також виключити можливість проходження представників організацій екстремістського спрямування.

Четверта новація закону - процедура відкликання депутата місцевої ради. Це право отримують виборці, і з моменту введення цього закону цей механізм, за словами Ковальчука, забезпечить більшу відповідальність депутатів і партій, які їх висунули.

П'ята новація - після впровадження закону про місцеві вибори буде значно скорочено кількість депутатів місцевих рад всіх рівнів. "На сьогоднішній день 220-тисячна армія депутатів усіх рівнів буде скорочена приблизно на третину. Наприклад, якщо на сьогодні Київська обласна рада складається зі 148 депутатів, то після прийняття закону Київська облрада налічуватиме тільки 84 депутати", - зазначив Ковальчук.

"Крім того, на місцевих виборах буде протестована нова виборча система, яка раніше в Україні ніколи не застосовувалася", - додав Ковальчук.

Нагадаємо, сьогодні президент України Петро Порошенко підписав прийнятий Верховною Радою 14 липня 2015 року новий закон про місцеві вибори.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини