У школах введуть три моделі вивчення української мови

16.01.2020, 14:26
У школах введуть три моделі вивчення української мови - Фото
Школа (фото - depositphotos.com)

Для російськомовної меншини передбачена початкова школа російською, з п'ятого класу 80% навчання повинно йти українською мовою

Три моделі вивчення української мови в школах пропонує новий закон про повну загальну середню освіту, прийнятий сьогодні Верховною Радою, повідомляє Міністерство освіти.

Для корінних народів України, які не проживають в своєму мовному середовищі й не мають держави, яка захищає і розвиває їх мову, передбачено навчання  рідною мовою з першого по 11 (12) клас поряд з вивченням української. Йдеться в першу чергу про кримських татар, підкреслює МОН.

Друга модель передбачена для шкіл з навчанням мовою національних меншин, чия мова належить до мов Європейського союзу. Основним варіантом для них стане навчання рідною мовою в початковій школі; в п'ятому класі не менше 20% навчання повинно йти українською з поступовим збільшенням обсягу викладання українською до 40% до дев'ятого класу; в старшій школі не менше 60% навчання повинно йти державною мовою.

Третя модель пропонується для інших національних громад України, вона стосується меншин, мова яких належить до однієї мовної сім'ї з українською, або які проживають переважно в середовищі своєї мови (російської). Для них початкова школа буде мовою своєї національної меншини з вивченням української, а з п'ятого класу не менше 80% навчання повинно йти українською.

У МОН наголосили, що ці положення закону є результатом деталізації положень закону про освіту, вони були написані за результатами консультацій з представниками національних меншин і за результатами рекомендацій Венеціанської комісії.

  • 16 липня набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. У той же день Конституційний суд на закритому засіданні визнав конституційною мовну статтю закону про освіту.
  • 3 жовтня міністр освіти Ганна Новосад заявила, що з вересня 2020 року російськомовні школи перейдуть на українську.

Читайте також: Закон про освіту: суверенітет проти маніпуляцій

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Как хорошо ты знаешь политическую кухню Николаева? Восемь вопросов с призами