RU

ЦВК запропонував замінити референдум опитуванням в Донбасі

25.04.2014, 15:13
ЦВК запропонував замінити референдум опитуванням в Донбасі - Фото
Андрій Магера
Часу для призначення референдуму за народною ініціативою на 25 травня, на якому наполягають сепаратисти в східній Україні, вже немає. Замість референдуму можна провести консультативне опитування громадян за загальнодержавними питань. Про це на брифінгу повідомив заступник глави Центральної виборчої комісії Андрій Магера.

Магера нагадав, що до виборів залишився всього один місяць. "Чисто з організаційної точки зору, цього часу вкрай мало для того, щоб, по-перше, запустити всеукраїнський референдум за народною ініціативою з процедурою, передбаченою ч.2 ст.72 Конституції. За іншою процедурою, передбаченою ч.1 ст.72, може бути проведений референдум тільки з двох питань і лише з ініціативи двох суб'єктів. Перше питання - по зміні території України, рішення приймає Верховна Рада. Друге питання - щодо внесення змін до Конституції, призначає президент України", - сказав він.

Коментуючи можливість внесення змін в 1-й, 3-й або 13-й розділи Конституції через референдум, заступник голови ЦВК нагадав, що відповідний законопроект не зареєстрований у парламенті і навряд чи буде зареєстрований, який згодом має бути проголосований на референдумі. Крім того, в.о. президента не вправі підписувати указ про призначення всеукраїнського референдуму навіть за народною ініціативою.

"Чисто з конституційної точки зору залишається шлях призначення референдуму тільки Верховною Радою - про зміну території України. Але це питання дуже вузьке для Верховної Ради - парламент не може вийти за межі ст.73 Конституції", - підкреслив він.

Магера не виключив проведення 25 травня, в день виборів, якого-небудь консультативно-дорадчого опитування громадян України про їх ставлення до певних питань загальнодержавного значення. "Це можна допускати, якщо буде прийнято рішення найвищими органами державної влади на основі внесення змін до закону про всеукраїнський референдум або шляхом прийняття окремого закону... Ст.69 Конституції говорить, що народне волевиявлення в Україні здійснюється шляхом виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії. Виходячи з процитованої мною норми Конституції, можна зрозуміти, що вибори і референдум - це не єдина форма демократії, можуть бути й інші. Які інші? Ті, порядок використання яких буде розписаний звичайними поточними законами. Тому опитування можливе" , - додав він.

Говорячи про свою точку зору з приводу того, що відбувається, Магера сказав, що не можуть один або два регіони нав'язувати Україні федеративний чи унітарний устрій держави або кількість державних мов. "Думаю, треба всім трохи заспокоїтися і спочатку належним чином провести вибори президента, а далі - у нас є Верховна Рада як законодавчий представницький орган, який має право приймати закони... Верховна Рада за статтею 92 Конституції вправі приймати також закон про статус при застосування мов в Україні. Це прерогатива парламенту. Всі ці питання можна вирішити на рівні Верховної Ради, не обов'язково залучати до цього громадян, витрачати величезні кошти для проведення референдуму. Це занадто велике і дороге задоволення", - підсумував заступник глави ЦВК.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанс
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини