RU

Трибунал ООН: РФ звинуватили в порушенні імунітету кораблів

10.05.2019, 14:35
Трибунал ООН: РФ звинуватили в порушенні імунітету кораблів - Фото
Фото: EPA

Імунітет військових кораблів передбачає, що інші держави не можуть заарештовувати, затримувати їх, або заважати їм будь-яким іншим чином виконувати свої функції. Про це в своїй промові на слуханнях в Гамбурзі заявив Альфред Соонс, який представляє Україну.

За словами арбітра в трибуналах з морського права, військове судно "є вираженням суверенітету держави, прапор якої вона несе". Крім того, абсолютний імунітет захищає як самі кораблі, так і їх екіпажі, пасажирів, і все на борту, включаючи товари і обладнання.

Тому, заявив Соонс, захоплення, затримання суден ВМС України Росією, а також кримінальне переслідування членів екіпажів є прямим порушенням імунітету військових судів.

"Росія, згідно зі ст. 30 UNCLOS (Конвенція ООН з морського права, - ред.), мала право лише вимагати залишити територіальне море, що кораблі і так вже робили", - передає слова професора Зеркаль.

Читайте також: Зеркаль виступила на трибуналі ООН про захоплення моряків: текст промови

Також, проігнорувавши запропонований Україною термін обміну думками, Росія порушила ст. 283 UNCLOS.

"Для юристів-міжнародників буде цікаво, як сама РФ ще з часів російської імперії спиралася на норми, які тепер відверто порушує", - передає заступник глави МЗС витяги з виступу Соонса.

Незважаючи на відмову Москви від повноцінної участі в трибуналі про атаку ВМС Росії на кораблі ВМС України в Чорному морі, суд ООН має юрисдикцію у справі про імунітет українських військових кораблів і членів їх екіпажів, заявив професор.

Виняток, на який посилається РФ - ст. 298 (1) (b) UNCLOS - не застосовується в цій справі, заявила адвокат України Марне Чік. Тобто, захоплення військових кораблів України не підпадає під виключення з військової діяльності.

"Перш за все - сама Росія визначає свої дії як правоохоронні, не як військову діяльність. Росія постійно заперечувала військовий характер своїх дій. Характер дій, які здійснює Росія, носить характер "застосування національного законодавства", в даному випадку кримінального. І саме ці дії є предметом справи, оскільки вони порушують імунітети, гарантовані Конвенцією", - підкреслила юрист.

Крім всього, кораблі ВМСУ не були задіяні у військовій діяльності, а намагалися повернутися до свого порту приписки. Тільки те, що корабель є військовим, не означає, що він задіяний у військовій діяльності, тому для використання виключення про "військову діяльність" має значення не вид корабля, а характер його діяльності.

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини