RU

Третій за останні дев'ять років. До Ради внесли проєкт про місцевий референдум: вісім тез

19.05.2021, 14:34
Третій за останні дев'ять років. До Ради внесли проєкт про місцевий референдум: вісім тез - Фото
Ілюстративне фото: depositphotos.com

У парламенті зареєстрували законопроєкт № 5512 про місцевий референдум. Якщо його приймуть, в Україні вперше за останні дев'ять років буде врегульовано питання проведення місцевих референдумів на законодавчому рівні. Основні положення документа оприлюднила в Telegram представниця Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

Спочатку питання проведення місцевих референдумів було закріплене в загальному законі 1991 року – в ньому прописувалися правила і для всеукраїнських, і для місцевих референдумів. Однак цей закон у 2012 році був визнаний недійсним, а замість нього був прийнятий закон про суто всеукраїнський референдум.

Питання проведення місцевих референдумів залишилося відкритим на довгих дев'ять років. За цей час у Раді вже намагалися прийняти законопроєкти щодо нього – в 2015 і 2019 році, але в підсумку жоден із проєктів не став чинним нормативним актом.

19 травня поточного року до парламенту внесли черговий законопроєкт про місцевий референдум. Його автором став заступник голови Ради і нардеп Слуги народу Руслан Стефанчук.

Вісім основних тез проєкту:

  1. Предметом місцевого референдуму можуть бути питання місцевого значення. Наприклад, ті, що пов'язані з організацією діяльності територіальної громади: затвердження статуту, дострокове припинення повноважень сільського або міського голови тощо.
  2. Предметом місцевого референдуму не можуть бути питання, які суперечать Конституції або не стосуються повноважень місцевої влади. Наприклад, питання, спрямовані на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, питання місцевих бюджетів та тарифів на житлово-комунальні послуги та інші.
  3. Ініціювати місцевий референдум можуть: понад 10% виборців територіальної громади; сільська/селищна/міська рада; сільський/селищний/міський голова.
  4. На референдум може виноситися тільки одне питання, на яке потрібно дати одну відповідь "так" або "ні". Рішення вважається прийнятим, якщо відповідь "так" при голосуванні обрали більшість виборців.
  5. Брати участь у місцевому референдумі зможуть повнолітні громадяни України, виборча адреса яких відноситься до території цієї громади. Військовослужбовці-строковики, українці, які проживають за кордоном, а також ув'язнені будуть вважатися такими, що не належать до жодної територіальної громади і голосувати не зможуть.
  6. Місцевий референдум не може призначатися і проводитися при введенні в Україні або її областях воєнного чи надзвичайного стану.
  7. У формуванні комісій з референдуму, агітації, створенні виборчого фонду повинні брати участь і прихильники, і противники питання, яке буде винесено на місцевий референдум.
  8. Рішення місцевого референдуму є обов'язковим для виконання. Воно може бути змінене лише шляхом проведення ще одного місцевого референдуму не раніше ніж через три роки з моменту його прийняття.

Читайте також: Референдум – зброя. З ним потрібно бути дуже обережним

Дарья Мостовая
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини