Скандал з КСУ. Венеціанська комісія відповіла на запит Зеленського: що пропонують

Венеціанська комісія розкритикувала рішення КСУ щодо антикорупційної реформи і запропонувала Верховній Раді варіант вирішення конституційної кризи в Україні. Про це йдеться в опублікованій думці ВК щодо строкового запиту президента Володимира Зеленського.
Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе
У комісії заявили, що рішення КСУ не має чіткої аргументації, не базувалося на міжнародно-правових нормах і могло бути прийнято з порушенням процедури – невирішеним конфліктом інтересів суддів. Воно підірвало не тільки антикор-реформу, а й довіру до конституційного правосуддя в цілому, вважають в ВК.
При цьому комісія підкреслила, що боротьба з корупцією важлива, але також важливо, щоб виконавча і законодавча гілки влади виконували рішення КСУ, а сам суд – слідував процедурам і логіці своїх попередніх рішень.
У ВК вважають, що Верховній Раді варто зберегти обов'язок для чиновників (в тому числі суддів і прокурорів) декларувати активи і зберегти санкції за умисне недостовірне декларування. При цьому парламенту варто виконати рішення КСУ, витлумачивши його в світлі Конституції і міжнародних стандартів. У ВК пропонують Раді:
1. Зберегти статтю про кримінальну відповідальність за умисне недостовірне декларування. При цьому санкції можуть бути деталізовані й включати позбавлення волі, якщо сума недостовірно задекларованих активів перевищує певний поріг:
2. Можна відновити повноваження НАЗК з контролю за чиновниками (крім суддів), так як на них не поширюється рішення КСУ;
3. Для нагляду НАЗК за суддями може бути створений механізм скарг або звітів у відповідний судовий орган. Таким органом може стати ВККС, але тільки після перезавантаження і включення в його склад професійних, чесних і незалежних членів. Для нагляду за суддями КСУ в НАЗК може бути передбачений інший механізм;
4. Щоб знизити ризики можливого тиску НАЗК на суддів також можна:
- посилити громадський контроль за НАЗК відповідно до стандартів GRECO;
- деякі слідчі повноваження НАЗК можуть бути сформульовані в більш вузькому сенсі/можна ввести деякі процесуальні виключення або процесуальні гарантії для суддів.
- 27 жовтня 2020-го КСУ скасував кримінальну відповідальність за умисне недостовірне декларування і скоротив контрольні повноваження НАЗК. Це поставило під загрозу відносини України з міжнародними партнерами і спровокувало в країні конституційну кризу.
- Верховна Рада повернула кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, але не передбачила позбавлення волі за цей злочин.
- Новий закон про декларування розкритикували в НАЗК. А в Євросоюзі вважають, що він не дасть необхідного ефекту, і закликають його посилити.
Читайте також: Кулеба про безвіз: КСУ поставив Україну на край прірви, в Європі чекають системного рішення
Комментарі