Що завадило РФ повномасштабно напасти на Україну: думка Лондона

22.08.2018, 15:31
Що завадило РФ повномасштабно напасти на Україну: думка Лондона - Фото
Джеремі Хант (фото - Getty Images)

Глава МЗС Британії Джеремі Хант вважає, що страх перед можливим пошкодженням трубопроводу не дав РФ вторгнутися в Україну по всьому фронту

Євросоюз повинен виступити проти будівництва російського газопроводу Північний потік-2 тому, що цей проект Газпрому суперечить інтересам Європи і полегшує Кремлю ведення гібридної війни проти України. Про це з посиланням на заяву глави МЗС Британії Джеремі Ханта пише газета The Financial Times.

"Економічного або, з точки зору ЄС, стратегічного сенсу в ньому немає. Він не буде транспортувати додатковий газ, а просто стане альтернативою українській трубі, яка завантажена тільки на 50% потужності. Інвестиції в модернізацію української мережі часів Радянського Союзу були б значно дешевшими, ніж будівництво нового підводного шляху", - цитує FT заяву глави Форін-офісу.

Він вважає, що рішення канцлера Ангели Меркель дозволити РФ будувати ПП-2 підриває її життєво важливу і принципову роль в тому, щоб умовити ЄС ввести санкції проти Росії за Крим.

Проект суперечить стратегії ЄС щодо диверсифікації джерел постачання газу і зниження залежності від Росії, а також Третьому енергетичному пакету ЄС, мета якого - створення єдиного енергетичного ринку. "Берлін не повинен дозволяти Москві використовувати себе таким чином", - передає газета міркування Ханта.

За словами британського міністра, Москва стверджує, що Київ нібито "ненадійний партнер", і що його тарифи на транспортування газу занадто високі для рентабельності. Але, наголошує Хант, всі ці розмови є наслідком спроб Кремля підвищити ціну на газ для України, щоб "покарати Київ" за євроатлантичний цивілізаційний вибір.

Підвищення транзитного тарифу на українській ГТС не було причиною розробки Nord Stream 2, це вже наслідок. Щойно Газпром оголосив про будівництво трубопроводу, Нафтогаз змушений був "різко прискорити темпи амортизації" і підвищити тарифи. "Без нового газопроводу Київ може їх знизити", - наголосив міністр.

Реальний же мотив будівництва СП-2, схоже, полягає в тому, щоб позбавити Україну транзитної ролі, робить висновок Хант. "Хоча Київ і відрізав багато комерційних зв'язків з Москвою через переорієнтування на Захід, немає ніяких протиріч в спробі зберегти доходи - і важелі, які забезпечує транспортування російського газу", - пише він.

Як зазначив міністр, українська влада вважає, що страх перед можливим пошкодженням ГТС завадив Росії здійснити повномасштабне вторгнення в Україну після окупації Криму і сходу країни в 2014 році. І ця ймовірність все ще залишається, пише Хант.

Пропонуючи Німеччині потенційно меншу ціну на енергоносії і можливість замінити Україну як хаб для імпорту газу в Європу, Москва вміло зібрала частину політичної і ділової еліти ФРН, що особливо стосується лівоцентристської Соціал-демократичної партії, нагадав автор.

"Механіка німецької правлячої коаліції не залишає місіс Меркель іншого вибору, окрім як підтримати проект. Якщо це так, то на владу ЄС лягає відповідальність за те, щоб відшукати спосіб блокувати проект, як такий, що суперечить всьому, чого прагне енергетична політика ЄС", - підсумував Хант, називаючи ентузіазм канцлера по відношенню до Nord Stream 2 "млявим і прохолодним".

Александра Шмыкова
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Партнерський проєктБоялись, що хворі бігатимуть вулицями