RU

Резолюція ПАРЄ по Україні: один документ - два сприйняття

27.01.2012, 10:06
Резолюція ПАРЄ по Україні: один документ - два сприйняття - Фото
02e1dbe89cf7c0856aadc4f72acec782.jpg
Учора в Страсбурзі Парламентська асамблея Ради Європи прийняла резолюцію щодо ситуації з демократією в Україні. Примітно, що досить однозначні тези документа отримали кардинально протилежні оцінки з боку офіційного Києва і супротивників режиму.

Прогнозованою виявилася позиція авторитетної європейської організації щодо Юлії Тимошенко. Так, ПАРЄ закликала президента України Віктора Януковича розглянути всі можливі засоби, щоб звільнити екс-прем'єра та інших членів колишнього уряду, а також дозволити їм брати участь в майбутніх парламентських виборах. Авторами відповідної поправки виступили співдоповідачі моніторингового комітету по Україні, а також депутати від європейських країн. Крім того, Асамблея закликала українську владу оперативно декриміналізувати статті, за якими було засуджено Тимошенко, відповідно до стандартів Ради Європи.

Втім, на засіданні ПАРЄ мова йшла не тільки про Тимошенко, але і про недоліки української політичної системи. Так, міжнародна організація висловила стурбованість недосконалістю нового закону про вибори в Україні та його невідповідністю рекомендаціям Венеціанської експертної комісії. Зокрема, євродепутати висловили жаль з приводу того, що Верховна Рада України не схвалила пропорційну систему регіональних виборів.

У резолюції ПАРЄ також висловлюється стурбованість збільшенням прохідного бар'єру до 5% поряд із забороною партіям формувати передвиборчі блоки. На думку Асамблеї, це може негативно вплинути на можливість нових або маленьких партій бути представленими в парламенті. ПАРЄ порекомендувала українським властям зменшити прохідний бар'єр і скасувати заборону на участь блоків партій у виборах ще до проведення наступних парламентських виборів.

Незважаючи на відверту критику українське МЗС позитивно сприйняв резолюцію Асамблеї. "Прийнята сьогодні резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи стала перемогою збалансованих оцінок і здорового глузду над черговими спробами перенести внутрішньополітичну боротьбу на європейський майданчик", - заявило українське зовнішньополітичне відомство.

На думку МЗС, критичні зауваження, що містяться в резолюції, в цілому спрямовані на заохочення України до проведення правових і політичних реформ. "Саме над цим сьогодні працює українська влада, виконуючи зобов'язання України перед Радою Європи, які попередні уряди не змогли реалізувати з 1995 року", - заявили в міністерстві і похвалилися президентським проектом Кримінально-процесуального кодексу, нібито розробленим відповідно до стандартів РЄ.

Підтримали свій уряд в його оптимізмі і депутати від Партії регіонів. Так, нардеп і віце-президент ПАРЄ Іван Попеску заявив, що ПАРЄ в черговий раз підтвердила, що Україна рухається в напрямку євроінтеграції. Він також наголосив, що європейці задоволені проектом нового Кримінально-процесуального кодексу. Порадів парламентарій і тому, що в резолюції відсутні санкції щодо України, на яких наполягала опозиція. "Немає ніяких конкретних прямих санкцій, на яких наполягала українська опозиція через Моніторинговий комітет або через своїх партнерів в Раді Європи - членів Європейської народної партії", - зазначив депутат. Попеску також заявив, що Україна сьогодні як ніколи близька до виконання всіх зобов'язань перед Радою Європи.

Зовсім по іншому оцінили резолюцію ПАРЄ в опозиції. На думку керівника опозиційного уряду, делегата України в ПАРЄ Сергія Соболєва, резолюція по Україні є останнім цвяхом у труну авторитарного режиму Януковича. "Негайна вимога звільнити Юлію Тимошенко, закрити кримінальну справу, впровадити вільний суд, обмежити повноваження прокуратури, зупинити політичні репресії, а в разі невиконання цих вимог - введення санкцій: це і є відповідь 47 країн Європи, що входять до Парламентської асамблеї, диктаторському режиму Януковича" , - сказав Соболєв.

Розділилися думки і про політичні наслідки європейського документа. Зокрема, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко спрогнозував, що українська влада врахує більшу частину рекомендацій і побажань, прийнятих вчора в резолюції ПАРЄ. Експерт також зазначив, що для того, щоб знайти необхідні фінансові ресурси для проведення в життя реформи судової системи, можна було б розраховувати для української сторони на підтримку з боку Європейського союзу в цьому плані.

У свою чергу, лідер партії За Україну! В'ячеслав Кириленко припустив, що незважаючи на заклики, які містяться в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), провладна парламентська більшість не піде на декриміналізацію статей Тимошенко та Юрія Луценка. "Моє суб'єктивне відчуття, що і зараз, на жаль, більшість не піде на декриміналізацію статей, за якими судять, або вже засудили Луценка і Тимошенко. Це означає, що нас чекає дуже вперта, і, якщо хочете, напружена боротьба, у цьому випадку вже не з владою, а з режимом, якому байдужа думка не лише українського народу, а всього демократичного, цивілізованого співтовариства", - заявив Кириленко.

Чи будуть виконані командою Януковича рекомендації ПАРЄ, невідомо. Можна тільки припустити, що поки це не трапиться, перспективи євроінтеграції Україні виглядають вельми примарно.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини