Референдум в Нідерландах багато в чому був не про Україну - FT

07.04.2016, 12:23
Референдум в Нідерландах багато в чому був не про Україну - FT - Фото
Голландські соціалісти агітують проти Угоди (фото: ЕРА)

Низька явка на плебісциті показує, що голландці голосували не стільки проти України, скільки проти проблем в країні і ЄС, пише Financial Times

Спроби витягти серйозні уроки з результатів референдуму в Нідерландах щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС будуть суперечити здоровому глузду, так як явка склала трохи вище 30%. Про це пише журналіст Financial Times  Тоні Барбер.

Більшість тих, хто прийшов проголосувати, виступили проти Угоди. Разом з тим, рівень явки був настільки низьким за мірками місцевих виборів, що напрошується найпростіший висновок: справжнім вибором голландців була саме неявка, пише автор матеріалу. Для деяких громадян, які коректно вловили, що цей плебісцит багато в чому був зовсім не про Україну, стало ясно: ігнорування референдуму було тактикою, розробленою з тим, щоб порушити весь процес.

"Тим не менше, кілька висновків треба зробити. По-перше, побачив по тому, як висвітлювали референдум російські ЗМІ, що Кремль сподівався на підсумок, який покаже українцям, що ЄС є ненадійним партнером", - пише Барбер, додаючи, що через дуже високий показник неявки на референдумі, який ні до чого не зобов'язує уряд Нідерландів, ці надії Кремля "здебільшого не справдилися".

Велика частина домовленостей, про які йдеться в тексті Угоди між Україною та ЄС, вже набула чинності 1 січня, і стосується вона зони вільної торгівлі, нагадує Барбер. І скасувати їх можна тільки одноголосним голосуванням всіх 28 урядів країн ЄС, чого, вважає автор, не станеться.

Читайте також: Порошенко про референдум в Нідерландах: Ми не звернемо зі шляху

По-друге, відзначає журналіст, те, що референдум взагалі мав місце, в першу чергу демонструє, наскільки істотно невдоволення суспільства якістю демократії і підзвітності в Євросоюзі. "Для політичних лідерів Європи небезпечно це ігнорувати", - пише він.

Це голосування нагадало тим, хто чекає червневого референдуму в Великобританії, що підсумки таких дій і "вправ в прямій демократії "по визначенню непередбачувані, сказано в статті. Британці точно так же, як голландці, можуть прийти на виборчі дільниці і висловитися швидше про уряд Девіда Кемерона і інших проблем, ніж про саме членство Великобританії у ЄС. Тому що громадяни Нідерландів насправді висловили відношення не до Угоди з Україною, а до проблем всередині країни і ЄС, відзначає Барбер.

Та тільки явка в Британії буде вищою, ніж в Нідерландах, застерігає автор.


Читайте також: Депутат ЄС про референдум: Голландські популісти зіграли свою гру

6 квітня в Нідерландах пройшов консультативний референдум щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Згідно з попередніми результатами референдуму, за ратифікацію угоди про асоціацію України і ЄС проголосували 38,1% голландців, які прийшли на референдум. Свої голоси проти віддали 61,1% виборців. Явка склала 32,2%, що перевищує мінімальний поріг.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що влада ретельно перегляне угоду про асоціацію з Україною, щоб задовольнити всі сторони. У МЗС України сподіваються, що подальше рішення голландської влади буде відповідати інтересам України, Нідерландів та Європи.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Спонсорский проектЖизнь после Google, или Почему вам стоит разместить свое приложение в Huawei AppGallery