RU

Рада обирає важливу людину. Що може омбудсман

15.03.2012, 12:05
Рада обирає важливу людину. Що може омбудсман - Фото
На думку експертів, більшість ув'язнених в Україні перебуває в нелюдських умовах. Захист їх прав також входить в коло обов'язків омбудсмана
Сьогодні Верховна Рада призначить людину, яка найближчі п'ять років буде здійснювати парламентський контроль за дотриманням конституційних прав і свобод людини і громадянина. Омбудсмана Ніну Карпачову, яка обиралася на цю посаду тричі (у 1998, 2003 і 2007 роках), змінить або правозахисник Євген Захаров, або уповноважений українського уряду в Європейському суді з прав людини Валерія Лутковська.

Згідно з Конституцією і законом "Про уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", омбудсман в Україні наділений високим конституційним статусом, незалежний від будь-якого органу державної влади або місцевого самоврядування, а також їх посадових осіб.

Юрисдикція уповноваженого з прав людини поширюється як на органи державної влади, включаючи суди, так і на органи місцевого самоврядування та їх посадових осіб. Омбудсман володіє значними повноваженнями щодо проведення розглядів і перевірок, в тому числі за своєю ініціативою, для виявлення випадків порушень прав людини й постійного моніторингу за станом дотримання прав і свобод людини.

Зокрема, омбудсман має право в будь-який час відвідувати СІЗО, колонії, установи примусового лікування й перевиховання, психіатричні лікарні, опитувати осіб, які там перебувають, та отримувати інформацію щодо умов їх утримання. Він також може знайомитися з документами, в тому числі й секретними, запрошувати чиновників для отримання від них письмових або усних пояснень з обставин, які перевіряються в тій чи іншій справі.

Уповноважений може перевіряти дотримання прав і свобод людини й громадянина відповідними державними органами, в тому числі тими, які ведуть оперативно-розшукову діяльність.

Крім того, омбудсман має право невідкладного прийому президентом, спікером, прем'єр-міністром, керівництвом Конституційного суду, Верховного суду, вищих спеціалізованих судів, генпрокурором і так далі, аж до підприємств і організацій, незалежно від їх форми власності. Ніхто не може заборонити йому бути присутнім на засіданнях Верховної Ради, Кабміну, КСУ, ВСУ, колегії прокуратури та інше.

Уповноважений з прав людини обирається на посаду Верховної Ради шляхом таємного голосування. При цьому термін його перебування на посаді не збігається з терміном повноважень парламенту. На думку законодавців, це забезпечує йому додаткову незалежність. Повноваження омбудсмана не можуть бути припинені навіть у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих місцевостях.

Омбудсман не може без згоди Верховної Ради бути притягнутий до кримінальної відповідальності, заарештований, підданий обшуку. Кримінальну справу проти нього може порушити лише генпрокурор.

Інститут уповноваженого з прав людини фінансується окремим рядком у госбюджеті.Омбудсман в Україні наділений високим конституційним статусом: він може ефективно захищати права людини, залишаючись незалежною від влади
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини