RU

Рада встановила День пам'яті депортованих з Польщі українців

08.11.2018, 13:32
Рада встановила День пам'яті депортованих з Польщі українців - Фото
Верховная Рада (фото — Евгений Пилипенко / LIGA.net)

Верховна Рада рекомендує президенту України Петру Порошенку оголосити 2019 рік роком пам'яті українців депортованих з Польщі в 1944-1951 роках і відзначати День пам'яті на державному рівні. Про це з ВР повідомляє кореспондент LIGA.net.

За постанову про 75-у річницю початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини в 1944-1951 роках 8603 проголосували 234 депутати.

Днем пам'яті депортованих українців пропонується встановити другу неділю вересня.

Як сказано в пояснювальній записці до документа, депортація розпочалася 9 вересня 1944 року в результаті угоди між комуністичним урядом Української радянської соціалістичної республіки (УРСР) і польським Комітетом національного визволення "Про евакуацію українського населення з території Польської Народної Республіки і польських громадян з території УРСР".

Всього, в тому числі за угодою 1951 року »Про обмін ділянками державних територій", було примусово виселено понад 700 тисяч українців.

У той же час, за архівними даними української сторони, знищення українців на цій території почалося набагато раніше. У 1943-1944 роках проходило планове винищення цілих сіл, основними жертвами були жінки і діти. Виселення супроводжувалось грубим порушенням прав і свобод людини, забороною повертатися на батьківщину, вилученням майна.

У свою чергу, в розсекречених архівах КДБ на сайті СБУ є інформація про операції НКДБ з кодовою назвою "Сейм" (1944-1946). Її мета - придушення польського і українського підпілля, яке опиралося переселенням, а також в недопущенні співпраці польської Армії Крайової, відновленої Польської організації військової (діяла під час Першої світової) з ОУН-УПА. Про факти їх переговорів про взаємовиручку свідчать архівні документи.

Читайте також: Польща продовжить захищати Україну на світовому рівні - Чапутовіч

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини