RU

Рада відкрила доступ до публічної інформації (оновлено)

13.01.2011, 12:16
Рада відкрила доступ до публічної інформації (оновлено) - Фото
36347865eda0beccbf4fdf491edce66f.jpg

Рада відкрила доступ до публічної інформації (оновлено)

Верховна Рада України ухвалила закони, які обіцяють "революцію" в інформаційній сфері: "Про доступ до публічної інформації" N2763 голови Комітету з питань свободи слова та інформації Андрія Шевченка та "Про внесення змін до Закону України "Про інформацію" N7321 члена Комітету Олени Бондаренко.

Як передає кореспондент ЛІГАБізнесІнформ, за правила доступу до публічної інформації проголосували 412 народних депутатів, за зміни в законодавчі акти з цього ж питання - 408 парламентаріїв. Закони прийняті загалом, без внесення в них поправок.

Обидва проекти наберуть чинності лише через три місяці після їх опублікування.

Закон "Про доступ до публічної інформації" N2763 дає чітке законодавче визначення публічної інформації - це відображена та задокументована в будь-який спосіб та на будь-яких носіях інформація, яка була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим законом.

Метою закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного (а не тільки журналістів) на доступ до публічної інформації шляхом: визначення режиму доступу до неї, а саме - виняткових підстав обмеження доступу до інформації, встановленням відповідальності за відмову або відстрочку в наданні інформації.

Згідно із законом, "публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом".

При цьому закон визначає порядок доступу до інформації, який забезпечується шляхом систематичного і оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних сайтах в мережі Інтернет, інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Документ спрощує процедуру подачі журналістами інформаційного запиту суб'єктові владних повноважень. Запит на інформацію може подаватися фізичними, юридичними особами, об'єднаннями громадян без статусу юридичної особи (крім суб'єктів владних повноважень), індивідуально або колективно, в усній або письмовій формі. Інформацію за запитом розпорядник інформації подає не пізніше, ніж через п'ять робочих днів. Цей термін може бути змінено: до 48 годин - якщо мова йде про інформацію, необхідну для захисту життя, свободу слова, якості продуктів і так далі, і до 20 днів, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації.

Закон встановлює юридичну відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації та відмову надати таку інформацію.

Закон "Про внесення змін до Закону України "Про інформацію" N7321 регулює відносини по створенню, збору, отриманню, зберіганню, використанню, поширенню, охороні, захисту інформації. Зокрема, визначені основні принципи інформаційних відносин: гарантованість права на інформацію; відвертість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність та повнота інформації, свобода вираження думок і переконань; правомірність отримання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особистості від втручання в її особисте та сімейне життя.

У законі також прописано, що в Україні заборонено цензуру - "будь-яку вимогу, спрямовану, зокрема, на журналіста, засіб масової інформації, його засновника (співзасновника), видавця, керівника, розповсюджувача узгоджувати інформацію до її поширення або заборону або перешкоджання в будь-якій іншій формі тиражуванню або поширенню інформації". Забороняється втручання в професійну діяльність журналістів, контроль над змістом інформації, заборона на освітлення окремих тем тощо.

Крім того, в законі прописані основні напрямки державної інформаційної політики: забезпечення рівних можливостей і доступу кожного до інформації, забезпечення відвертості і прозорості діяльності суб'єктів влади, створення інформаційних систем і мереж інформації, розвиток електронного управління; постійне оновлення національних інформаційних ресурсів.

Нагадаємо, Президент Віктор Янукович обіцяв журналістам зробити все, щоб проект закону про доступ до інформації був якомога швидше прийнятий в парламенті. "Ми повинні його підтримати, незважаючи на якісь політичні розділення", - заявила в жовтні з цього приводу заступник глави Адміністрації Ганна Герман.

Пізніше в коментарі ЛІГАБізнесІнформ бютівець А.Шевченко заявляв, що влада і опозиція - союзники в питанні доступу до публічної інформації.

Однак в грудні проекти так і не було проголосовано: в зал на голосування не прийшли представники опозиції.

Ігнорування голосування по проектах "Про внесення змін до Закону України "Про інформацію" N7321 та "Про доступ до публічної інформації" N2763 опозиція пояснила протестом - перед цим у Верховній Раді сталася бійка регіоналів та бютівців.

ЗМІ та реклама: добірка новин>>>
Верховна Рада VI скликання: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини