RU

Правозахисники назвали закон про амністію законом про заручників

30.01.2014, 17:54
Правозахисники назвали закон про амністію законом про заручників - Фото
024e6d55881bc2a0ad4ea1e0f1323a61.jpg
Закон про амністію учасників акцій протесту фактично встановлює колективну відповідальність за правопорушення, а це не відповідає міжнародним і українським нормам права. Про це йдеться у заяві Української Гельсінської спілки з прав людини з приводу прийнятого вчора Радою Закону "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування і покарання з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань".

"Ми стурбовані тим, що Верховна Рада для досягнення політичних цілей готова зруйнувати підвалини, на яких грунтується право, і перетворює фундаментальні основи правового порядку в предмет торгу і домовленостей. Фактично, цим законом Верховна Рада ставить українську державу в один ряд з піратами і терористами, використовує інститут заручників як інструмент впливу на ситуацію", - йдеться в повідомленні.

Правозахисники констатували, що цим законом було визнано відсутність законних підстав змісту протестуючих під вартою, оскільки можливість їх звільнення ніяк не пов'язана з діями заарештованих.

"Раніше Генеральна прокуратура України також заявляла, що в разі виконання вимог прокуратури про звільнення зайнятих протестуючими будівель, органи прокуратури "будуть клопотати перед судами про зміну запобіжного заходу на більш м'яку для вже заарештованих осіб, і про міру запобіжного заходу, не пов'язану з арештом для тих, кому вона ще не обрана", - сказано в тексті звернення.

В Українській Гельсінській спілці зазначають, що міжнародне та національне право чітко визначає загальновизнаний принцип індивідуальної відповідальності, згідно з яким особа може відповідати тільки за свої дії. "Колективна відповідальність заборонена. Цей же закон фактично встановлює колективну відповідальність, оскільки звільнення одних осіб поставлено в залежність від дій або бездіяльності інших осіб", - підкреслили правозахисники.

Експерти відзначили, що сам закон приймався парламентаріями з порушеннями. "Ми переконані, що прийнятий з порушеннями процедури закон, що передбачає шантаж, захоплення і утримання заручників, не тільки не призведе до мирного розв'язання кризи, але тільки її загострить. Ми ще раз підкреслюємо, що саме незаконні дії влади з масового обмеження свободи мирних зібрань, незаконні затримання, тортури і жорстоке поводження з затриманими, непропорційне застосування сили і неймовірна жорстокість правоохоронних органів стали причиною ескалації насильства і вимушеного заняття протестуючими окремих адміністративних будівель", - заявили правозахисники.

Вони закликали президента не підписувати документ, а влада порадила утримуватися від застосування сили.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила вчора закон "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування і покарання з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань" № 4021-3, проект якого вніс народний депутат-регіонал Юрій Мірошниченко.

Документ передбачає звільнення від кримінального переслідування учасників Майдану лише після того, як будуть розблоковані всі зайняті протестуючими адмінбудівлі. А не навпаки, як пропонувала опозиція.

Раніше повідомлялося, що президент України Віктор Янукович попередив народних депутатів про можливість розпуску парламенту в тому випадку, якщо законопроект Мірошниченка не буде підтриманий.

В опозиції прийнятий закон назвали законом про заручників, який знову підвищить температуру протистояння в країні.

За даними ГПУ, за час масових протестів в Україні в цілому затримали 234 особи, з них заарештовані - 140. За даними відомства, на сьогодні офіційно загинули чотири людини, в тому числі - працівники органів внутрішніх справ, тілесні ушкодження отримали понад 500 осіб, з них - 253 правоохоронця.

29 січня народний депутат України Петро Порошенко передав делегації Європарламенту список затриманих активістів. Порошенко назвав їх політичними в'язнями і підкреслив необхідність їх негайного звільнення. У списку - близько трьох сотень прізвищ тих, хто зараз перебуває під вартою. Крім того, іноземної делегації розповіли про 28 людей, які не брали участі в акція, і незважаючи на це - вони арештовані.

Крім того, за останніми даними ініціативи Євромайдан SOS, в Україні пропали безвісти близько 30 активістів Євромайдану.

Читайте також - Вирішує генпрокурор. Подробиці закона про амністію Майдана

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини