RU

Правозахисник розповів про шанси Тимошенко виграти в Євросуді

04.01.2012, 14:00
Правозахисник розповів про шанси Тимошенко виграти в Євросуді - Фото
Євген Захаров
Європейський суд з прав людини навряд чи визнає Юлію Тимошенко політичною ув'язненою, але, ймовірно, визнає порушення Україною її права на свободу та особисту недоторканність. Про це в інтерв'ю кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ заявив відомий правозахисник, співголова Харківської правозахисної групи та член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров.

За словами правозахисника, зараз перша скарга Тимошенко до Євросуду вже проходить процедуру комунікації, і вносити зміни до неї на цій стадії не можна. На момент подачі цієї скарги справа Тимошенко ще не була розглянута навіть судом першої інстанції. Це означає, вважає Захаров, що захисту Тимошенко слід подати нову скаргу на порушення статті 6 Конвенції про права людини - право на справедливий судовий розгляд, - але для цього все ж таки пройти касаційну інстанцію в Україні.

"Захисники говорять, що касаційна інстанція неефективна. Але найкращий спосіб довести це - подати касаційну скаргу і отримати відмову в її задоволенні. Я думаю, Європейський суд не стане розглядати заяву про порушення 6-ї статті без касації. І, по-моєму, це ведмежа послуга з боку захисту Тимошенко, якщо він цього не зробить", - сказав Захаров.

За першою скаргою, що вже проходить комунікацію - про порушення статей 2, 3, 5, 18, то Захаров поки не береться сказати, яким буде рішення.

"Думаю, за другою статтею ("право на життя", - ред.) порушення не буде визнано, - занадто велика натяжка, не було загрози життю Юлії Володимирівни умовами утримання. Умови у неї були трохи краще, ніж у інших ув'язнених. За третьою статтею ("заборона тортур", - ред.) теж, думаю, за умовами утримання порушення визнано не буде, а от суперечка про ненадання належної медичної допомоги - серйозна. Я просто не знаю аргументів захисту та держави. Стаття 5 порушена безумовно - про право на свободу та особисту недоторканність", - зазначив він.

Захаров вважає, що найбільш вірний спосіб виконати рішення Європейського суду з 5-ю статтею - звільнити ув'язненого. "Але у випадку з Тимошенко це неможливо: порушенням можуть визнати арешт, а в неї вже є вирок, який вступив в законну силу", - пояснив правозахисник.

Що стосується статті 18 ("межі використання обмежень щодо прав", - ред.), то Захаров сумнівається в тому, що Європейський суд визнає її порушення: "Боюся, будуть проблеми. Але визнання її порушення фактично буде означати, що арешт Тимошенко мав політичні мотиви. Багато залежить від того, що напише держава, як відповість захист. Скарга в цьому плані, на мій погляд, недостатня, але вже міняти нічого не можна".

"До речі, у справі Ходорковського єдине заявлене порушення, яке суд не підтвердив - саме стаття 18", - нагадав він.

Повний текст інтерв'ю "Європейський суд ще не займався справами, подібними Тимошенко">>>

Валерія КОНДРАТОВА
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини